"Antalya sağlık turizmi için harika bir altyapıya sahip!"


Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

"Antalya sağlık turizmi için harika bir altyapıya sahip!"

Yeniben Özel Röportaj: Op. Dr. Berat Çiğdem 

Antalya ülkemizde turizmin başkenti gerek iklimi, denizi, plajları, Toros ormanları, yaylaları ve belki de en önemlisi ulaşım kolaylığı açısından yabancıların en gözde tatil mekanlarından bir tanesi. Peki ya Antalya sağlık turizmi açısından ele alındığında, karşımıza neler çıkıyor? Özellikle sağlık turizmi için önemli olan çok dil bilen kalifiye eleman ve kaliteli servis sağlayan sağlık kuruluşlarının durumu nedir? Antalya ve sağlık turizmi konusunu Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem’le konuştuk:

Op. Dr. Berat Çiğdem whatsapp butonu

Berat Bey, havası, nemlilik oranı, rakımı, çok uzun süre ılıman bir iklime sahip olması Antalya’yı özellikle Eylül-Mayıs arası sağlık turizmi açısından elverişli kıldığını düşünüyoruz. Ki bu süreç aslında turizm açısından bakıldığında düşük sezon olarak ifade edilebilir. Siz bir estetik cerrahsınız, öncelikle estetik cerrahiden yardım almak isteyen yabancı hastanın özellikle Antalya’yı neden tercih ettiğini merak ediyoruz? Ve yabancı hasta en fazla hangi dönemde geliyor?

Hastalarımız Antalya’yı tercih ediyor çünkü biz onları hedefliyoruz. Daha önce Antalya’ya turistik amaçlı, diş tedavisi, obezite cerrahisi için ya da farklı tedaviler için gelmiş hastalara ulaşıyoruz. Antalya’yı daha çok tercih etmelerinin sebebinin altında elbette buranın yaz, kış daha ılıman olması, dinlenme süreçlerini daha konforlu olması gibi nedenler var. Bu da yine sağlık turizmi ile gelen hastanın her dönemde Antalya’yı tercih etmesini sağlıyor aslında. Pandemi dönemine bakacak olursa, bu süreçte gelemeyen hastalar, sınırlar açılır açılmaz, gelmeye başlıyor ve inanılmaz bir patlama yaşanıyor. Avrupa’daki devlet desteklerinin de sayesinde ciddi anlamda para biriktiriyorlar ve burada estetik tedavilerde bu birikimlerini kullanıyorlar.

En fazla hangi ülkeden yabancı hasta tedavi ediyorsunuz?

Berat Çiğdem Clinic’e en fazla İngiltere’den hasta geliyor. İngiltere çok kozmopolit bir ülke ve biz bu sebeple başkent Londra’yı hedefliyoruz, Londra’daki hastalar, yabancı ülkeye gelerek estetik tedavi olma fikrine daha sıcaklar. Gelen hastalarımızın yarısı yerli İngiliz, diğer yarısı ise, oraya yerleşmiş, vatandaşlık almış göçmenlerden oluşuyor. Bu göçmen grup ise, çoğunlukla Müslüman ve kültürler de bir bakıma benzeşiyor ve burada hiç yabancılık çekmiyorlar. Ayrıca şunu da söylemeliyim, İngiltere’de sağlık sistemi çok kötü durumda. Orada NHS var, bizim 80’lerin, 90’ların SGK sistemi gibi düşünün, doktora ulaşmak zor, dahası ulaşsanız dahi çok pahalı ve alınan hizmet ise, bizim verdiğimiz kadar kaliteli değil. Antalya’da hastanelerimiz çok iyi, verilen hizmet üst düzey ve gerçek anlamda doktorlarımız çok kaliteli ve uzmanlar. Ve tabii ki kur avantajlarından dolayı, Antalya oldukça cazip bir estetik merkezi onlar için.

Yabancı hasta sizi nasıl buluyor? İletişim süreciniz nasıl?

Hastalarımız sıklıkla bizi form reklamlarımızda görüyor ya da daha evvel herhangi bir estetik ameliyatını yaptığımız hastaların referanslarıyla bize ulaşıyorlar. İletişim sürecimizde ilk başta bir form gönderiyoruz. Kişisel bilgileri ve demografik yapısıyla ilgili bu formu doldurduktan sonra, istediği estetik cerrahi uygulamasına yönelik fotoğraflarıyla bize ulaştırıyor. Bu hastalarımızı bir filtreden geçiriyoruz. Ameliyat için uygun mu, kilosu nasıl, genel sağlık durumu iyi mi, kombine ameliyat istiyorsa, bunun için ne kadar uygun olup olmadığı filtreleniyor. Ardından hastamız için bir tedavi planlaması yapıyorum. Planlama ve fiyat detayları hastaya gönderiliyor ve anlaşma sağlanıyor.

Herhangi bir estetik cerrahi uygulamasını yaptırmak isteyen sınır ötesi hastanın evinden çıkıp kliniklerinize gelene kadarki süreç nasıl işliyor? Onlara hangi imkanları sağlıyorsunuz?

Antalya turist

Hastamızın gerekli rezervasyonlarını yapıyoruz ardından yaşayacağı süreç için oldukça detaylı bir tedavi planlaması gönderiyoruz. Örneğin havalimanında kim karşılayacak, hangi otelde kalacak, muayenede neler yaşanacak, ameliyatı hakkında bilgiler, kaç gün hastanede yatacak, otelde kaç gün kalacak gibi detaylar oluyor bu planlamada. Ücretsiz online muayene sonrasında hastamız oldukça güven dolu bir şekilde sağlık turizmi seyahatine başlıyor, gelip tedavisini Antalya’da oluyor. Onlara transfer, otel, hastane hizmetleri ve ameliyat sonrası ilaçları da dahil olmak üzere, paket program dahilinde hepsini sağlıyoruz. Hastalarımızın tercihine göre 3, 4, 5 yıldızlı otel seçenekleri sunuyoruz ve buna göre de fiyat planlaması değişiyor tabii ki.

Yabancı hasta ile dijital ortamda ön muayene yapıyor musunuz?

Elbette eğer hastam istiyorsa ve gerekiyorsa, elbette video görüşme de yapabiliyoruz.

Sınır ötesi hasta ülkesine döndükten sonra takibi nasıl yapılıyor?

Bu konuda hem Londra’da hem de Almanya’dan gelen hastalarımız için, Hannovel’de 2 Türk doktorumuz var eğer bir problem yaşarlarsa, hastalarımızı onlara yönlendirebiliyoruz. Hastalarımızdan her hafta bize fotoğraf atmalarını istiyoruz. Bu şekilde online olarak takiplerini yapabiliyoruz.

Ülkemiz fiyatlarını diğer ülkelerle kıyaslarsak, ne durumdayız?

Kur farkından dolayı ülkemizin fiyatları yabancılara çok makul geliyor. Özellikle 1 poundun 10 TL olduğunu düşünürsek, neredeyse %70’e varan, %50 ila %70 arasında bir fiyat farklıyla, üstelik çok daha kaliteli bir hizmeti onlara sunabiliyoruz.

Sizce sağlık turizminde daha iyi yerlere gelebilmek için ülkemizin neyi başarması gerekiyor, başka nelerin olması lazım?

Ülkemizin başarması gereken şey, regülasyonların uygulanmasıdır bence. Antalya sağlık turizmi için harika bir altyapıya sahip. Yani çok güzel bir sağlık turizm yasası, çok güzel bir alt yapı var. Acenta ne yapacak, doktor ne yapacak, hepsi çok iyi bir şekilde detaylandırılmış fakat bunun sahada uygulanması eksik, yani kâğıt üzerinde yazanlar harika ama bir sürü kayıtsız acente, çantacı olarak tabir ettiğimiz kimseler, doktor doktor gezip, fiyat kırdırarak ve ne yazık ki bu şekilde kaliteyi de düşürerek, hizmet veriyor. Biz bunu en çok saç ekiminde görüyoruz. Saç ekiminde yavaş yavaş artık Türkiye kaliteyi bozdu ve tercih edilmemeye başlandı. Ucuz olduğu için oluyor bu, hastanın kafasında şüpheler oluşuyor haklı olarak. Cerrahinin önde olduğu, doktorun sanatının ön planda olduğu kısımlarda fiyatlarımız tam aksine düşmüyor, yükseliyor. Ortopedik, kanser ya da estetik cerrahide giderek fiyatlarımız yükseliyor. Örneğin yüz germe fiyatlarına bakarsak ilk başlandığında fiyatlar neydi, şimdi ne oldu, yükseldi. Bunu özellikle zincir hastaneler başardı. Fiyatlarımızı yükseltmeliyiz, düşürmemeliyiz. Şu an Antalya’ya zincir bir hastane gelse, çok mutlu olurum çünkü örneğin Acıbadem, Liv Hospital gibi hastaneler Antalya’mıza gelseler, bunun sağlık turizmine katkısının çok çok fazla olacağını düşünüyorum. İşin regülasyon kısmında çok daha iyi olacağız, kalite daha da artacaktır, bu da fiyatlara yansıyacaktır. Onların yaptıkları reklam bize de fayda sağlayacaktır. Kısaca özetleyecek olursak, sağlık turizmi için çıkan yasalar çok güzel ama uygulamada sorunlar var. Devlet görevlilerinin uygulanması için titiz olması ve hatta gerekli cezaları kesmesi gerekiyor.

Yabancı hastalar en çok hangi uygulama için geliyorlar?

Post bariatrik

En çok post bariatrik cerrahi için geliyorlar yani mide küçültme cerrahisi olmuş ve sarkma sorunu yaşayanlar tercih ediyor. Liposuction, BBL yani Brezilya poposu estetiği çok fazla yapılıyor. Ayrıca daha evvel bana gelen hastalarımın referansı ile gelen diğer hastalar ise endoskopik yüz germe için çok geliyorlar. Bu cerrahiyi yaptığım hastalarımın sonuçları çok iyi olduğu için, bu referansla gelen çok fazla yabancı hastam oluyor.

Berat Bey, bir de Antalya’da ikamet etmemesine rağmen, ülkemizin farklı şehirlerinden gelen hastalarınızın da var olduğunu biliyoruz. Aslında bu da bir çeşit yurtiçi sağlık turizmi. Bu hastalarınız da tıpkı yabancı hastalar gibi ağırlanıyor mu? Ve sonraki takip süreçlerini merak ediyoruz…

Antalya dışından gelen hastalarımız elbette oluyor ama bunlarda şöyle bir fark var, aynı şekilde telefonla görüşüyoruz. Bir kere dil sorunumuz yok, bizleri rahatça arıyorlar, video konferans yapıyoruz, iletişim sıklığımız ve kalitesi biraz daha iyi oluyor diyebilirim. Aslında süreçte bir farklılık yok. Aynı formlar, aynı fotoğraf sistemi ve aynı dosyalama onlar için de yapılıyor. Antalya içi ya da Antalya dışı hastam için herhangi bir fiyat farkı olmuyor. Yabancı hastadan farklı olarak, ya bir yakınlarında kalıyorlar ya da otellerini kendileri ayarlamak istiyorlar. Elbette bunu da biz de yapabiliriz hatta daha cazip bir fiyat ortalaması ile bunu gerçekleştirebiliriz. Hatta Antalya’ya tatil için gelmişken, medikal estetik işlemler için bana uğrayan çok hastam oluyor.

Sağlık turizminin geleceğinden, özellikle Antalya için konuşacak olursam, gerçek anlamda çok umutluyum. Bir an evvel yasaların uygulanması, tüm estetik işlemlerin, işin uzmanları tarafından yapılması dileğiyle.


Yayınlanma tarihi: 24/11/2020

-

Son Güncellenme: 23/11/2021

Başa Dön