Mezoterapi, mikro enjeksiyon yöntemi ile vücudun çeşitli bölgelerindeki sorunların ve ağrıların giderilmesi amacıyla yapılan; içeriği vitamin, mineral, aminoasit ve enzimlerden oluşan enjeksiyonlar yardımıyla problemli bölgede iyileşme sağlayan tedavi ve estetik uygulamalarda tercih edilen bir yöntemdir.

Mezoterapi yöntemi kapsamlı bir kullanım alanına sahiptir. Cilt sorunlarından, bölgesel incelmeye; migrenden boyun ve bel fıtığı tedavilerine kadar Mezoterapi, pek çok alanda etkin sonuç alınmasını sağlar.

Mezoterapi en çok saç dökülmesi, bölgesel incelme ve selülit, mezolift, akne ve akne izi tedavisi, cilt gençleştirme, cilt lekeleri, yara izleri gibi estetik sorunların tedavisinde kullanılır.

Kronik sağlık sorunu olmayan 16-75 yaş aralığında, kadın erkek herkese Mezoterapi uygulaması yapılabilir.
 

 • Bölgesel yağlanma,

 • Saç dökülmesi,

 • Selülit ve çatlak problemi olan,

 • Cildinde sarkma, kırışıklık sorunu olan cilt yaşlanması sürecine girmiş kişiler,

 • Sivilce ve sivilce izi sorunu olan kişiler


Mezoterapi estetik uygulaması için ideal adaylardır.

mezoterapi

Bazı sağlık sorunlarının tedavisinde de mezoterapi yöntemi uygulanır.
 

 • Migren

 • Boyun fıtığı ve bel fıtığı hastaları

 • Mensturasyon dönemi öncesi ve süresince şiddetli adet ağrısı yaşayan kişiler

 • Varis ve varis ülserleri sorununa sahip

 • Damar ve dolaşım sistemine bağlı rahatsızlıkları olan kişiler (lenf ödem, flebit gibi)

 • Romatoloji tanısı konmuş kişiler


Mezoterapi uygulaması için uygun adaylardır.

 • Kanser, kalp ve şeker hastaları,

 • Hamile ve emzirme döneminde olan kişiler,

 • Felç geçirmiş hastalara,

 • Kan pıhtılaşması problemi olan kişilere


mezoterapi uygulaması yapılmamalıdır

Mezoterapi, spekturumu geniş bir tedavi yöntemi olduğu için uygulama alanlarına göre içerik, dozaj ve seans süreleri değişkenlik gösterir. Bu nedenle mezoterapi tedavi yöntemini bölgesel uygulama alanlarına tek tek inceleyelim.

mezoterapi-1

Mezoterapi, saç dökülmesi, selülit, cilt gençleştirme, leke ve yara izlerinin tedavisi, bölgesel incelme, kırışıklık giderme, cilt sarkmaları ve elastikiyet kaybı sorunlarının tedavisi gibi estetik uygulama alanlarına sahip bir uygulamadır.

Genel olarak her bir sorunun tedavi süreci için 2-3 seanslık uygulamalara ihtiyaç duyulur. Mezoterapi uygulamalarının tamamı lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Diğer herhangi bir kozmetik enjeksiyon prosedüründe olduğu gibi, çok nadir görülen yan etkiler arasında morarma, enjekte edilen vitamin kokteyline reaksiyon, enfeksiyon, iltihaplanma ve şişme sayılabilir.

Cildin durumuna ve mezoterapi uygulanan bölgenin durumuna göre çoğunlukla 2-3 seans sonrasında olumlu sonuçlar görülür.

Mezoterapi sonrası uygulama alanlarına göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak şişlik, morluk, kızarıklık gibi hassasiyetler oluşabilir.

mezoterapi -4

 

 • Genel olarak Mezoterapi sonrası dikkat edilmesi gerekenler tüm mezoterapi uygulamalarında aynı süreçleri kapsar.

 • Mezoterapi sonrası kişi normal günlük hayatına hemen dönebilir

 • Mezoterapi istirahat ya da hareket sınırlaması gerektiren bir uygulama değildir.

 • Mezoterapi uygulaması tedavi süreci boyunca kişinin güneç ve solaryum gibi UV ışıklarına maruz kalmaması önemlidir. Bu nedenle Mezoterapi için en ideal dönem sonbahar-kış sezonudur diyebiliriz.

 • Mezoterapi sonrasında ise oluşan şişlik, morluk ve kızarıklıkların iyileşmesinin ardından kişi güneşlenebilir.

Mezoterapi ile saç dökülmesi tedavisi, kişinin mevcut saç köklerinin güçlendirilmesi, sağlık kazandırılması hedefiyle güçsüz ve sağlığını kaybetmiş saç ve saç köklerinin uyarılması ile gerçekleştirilir.

Mezoterapi ile saç dökülmesi tedavisi, saç köklerinin beslenmesini sağlamak amacıyla kan dolaşımını hızlandırmak esasına dayanır.

saç mezoterapisi

Böylece mevcut saçın kaybı önlenirken aynı zamanda halen canlı saç köklerinden yeni saç çıkışı tetiklenir. Kişiye özel seans süresine sahiptir.

Akut vakalarda mezoterapi ile saç dökülmesi tedavisi ilk 4 seans 2 haftada bir, sonraki 4 seans ayda bir olmak üzere genellikle 8 seanslık bir tedavi planlanır.

Kronik vakalarda ise mezoterapi ile saç dökülmesi tedavisi 4 ay boyunca ayda bir daha sonra 2-3-4 ayda bir giderek seyrekleşen tekrarlarla planlanır.

Mezoterapi ile cilt gençleştirme yönteminde, deri altı uygulanan mikro enjeksiyon içerik ile kolajen ve elastin bileşenler aktive edilmesi esasına dayanır.

Doğrudan cilt altına uygulandığı için hedef dokularla hızla buluşan mezoterapi cilt gençleştirme uygulaması ile cildin yenilenmesi, sıkılaşması ve sağlıklı görünümü kazanması sağlanır.

yuz mezoterapisi

Mezoterapi ile cilt gençleştirme genellikle 3-4 seans olarak planlanır. Mezolift adıyla da anılan bu tedavi yönteminde tetiklenen kolajen sentezi anti aging etkisi yaratarak kırışıklık giderme, cilt sarkmaları ve elastikiyet kaybı sorunlarının da çözümlenmesine yardımcı olur.

Mezoterapi ile leke tedavisi, lazer uygulaması ile birlikte yapılan kombine bir tedavi biçimidir. Sivilce lekesi, yaşlılık lekesi, hamilelik lekesi (gebelik maskesi diye de bilinir), güneş lekesi gibi her türlü lekenin tedavisinde sonuç alınan Mezoterapi ile leke tedavisi, leke tedavisinde etkili bazı etken maddelerin lekeli deri alanına ince ve küçük iğnelerle enjekte edilmesiyle yapılır.

Mezoterapi ile leke tedavisi haftada veya iki haftada bir sıklıkla ve 4-6 seans uygulanır.

İğnesiz yüksek frekanslı mezoterapi, iğne fobisi olanlar için uygun bir seçenek olan enjeksiyonlarla ilişkili ağrı olmaksızın aynı sonuçları vermeyi amaçlar.

Ultrasonik enerjiyi, özel mezoterapi ürünleri yelpazesiyle birleştiren bu teknolojide ultra ses, aktif bileşenler için bir dağıtım mekanizması görevi görür ve ürünü iğne kullanmadan cildin dermal katmanlarından geçirir.

İğnesiz mezoterapi, düzenli cilt bakımı olarak sınıflandırılan modern cilt gençleştirme işlemlerinden biridir. İğnesiz mezoterapi, aktif maddelerin bir mezoporasyon prosedürü kullanılarak cilt ve cilt altı doku katmanlarına derinlemesine uygulandığı invaziv olmayan bir yöntemdir.

Bu tedavi cilt metabolizmasını iyileştirir, kan dolaşımını ve lenfatik drenajı hızlandırır, besinlerin cilde daha hızlı girmesini sağlar ve zararlı maddeleri yok eder.

ignesiz mezoterapisi

İğnesiz mezoterapi öncesi cildin yeterince hazırlanması gerekir ve mikrodermabrazyon en ideal hazırlıktır. Mikrodermabrazyon cildin yüzeysel kalınlaşmasını giderir ve böylece iğnesiz mezoterapi ile aktif maddelerin daha iyi penetre olmasını sağlar.

Aktif maddelerin uygulandığı uzantılar tedavi edilen bölgeye göre farklı şekillerde olup, Mesowave aparatı ultrasonik dalgalar, iyontoforez ve biostimülan lazer prensibi ile çalışmaktadır.

İğnesiz mezoterapi cilt dokusunu iyileştirmek, cildi nemlendirmek, hafif pigmentasyonu gidermek için çalışır ve ayrıca kuru ve hassas ciltlerin bakımı için bir tedavi olarak kullanılır.

Mezoterapi kokteylleri multivitaminler, oligoelementler, antioksidanlar, hiyalüronan, amino asitler içerir... İğnesiz mezoterapi nemli, yenilenmiş, daha iyi tonlu, daha taze ve daha dinlenmiş gözüken cilt sağlar.

Mezoterapi ile selülit tedavisi, bitkisel kökenli hazırlanan enjeksiyonların deri altına doğrudan uygulanması ile lokal yağ tabakalarının eritilerek yağ yakımının arttırılması ve yıkılan yağ kitlesinin vücuttan atılması esasına dayalı yapılır.

Mezoterapi ile selülit tedavisinde tercih edilen bu yöntem aynı zamanda bölgesel incelme sağlamak amacıyla yapılan Mezoterapi uygulaması ile aynı mantıkta çalışır.

selülit mezoterapisi

Mezoterapi ile selülit tedavisinde cilt altı bitkisel içerikli enjeksiyon ile beslenir, uyarılan dolaşım sisteminin artmasıyla bağ dokusu güçlenerek yağ yakımı devreye girer.

Seans aralıkları 15 günde bir olmak koşuluyla ortalama 6-12 seans sonunda tedavi tamamlanır.

Mezoterapi ile bölgesel incelme, selülit tedavisi ile aynı mantıkta çalışır. Mezoterapi ile bölgesel incelme bitkisel kökenli hazırlanan enjeksiyonların deri altına doğrudan uygulanması ile inatçı lokal yağlanmanın eritilerek yağ yakımının arttırılması ve yıkılan yağ kitlesinin lenf dolaşımı ile vücuttan atılması esasına dayalı yapılır.

Mezoterapi ile bölgesel incelme tedavisinde cilt altı bitkisel içerikli enjeksiyon ile beslenir, uyarılan dolaşım sisteminin artmasıyla bağ dokusu güçlenerek yağ yakımı devreye girer.

Seans aralıkları 15 günde bir olmak koşuluyla ortalama 8-12 seans sonunda tedavi tamamlanır.

Mezoterapi sonrası komplikasyon görülmesi genellikle nadirdir. Tedaviyi takiben, şişlik genellikle ilk 24 ila 48 saat içinde en belirgin halindedir. Bir miktar şişlik birkaç hafta devam edebilir ve altı ila sekiz sonra tamamen geçer.

Zaman zaman mezoterapi sonrası morluğun yaşanması son derece doğaldır. Enjeksiyonlardan kaynaklanan morluklar hafif ağrıya neden olurken genellikle zararsızdır ve birkaç gün içinde geçer.

Yayınlanma tarihi: 15/05/2017

-

Son Güncellenme: 20/10/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön