Zamanla istenmeyen dövmelerin cilt yüzeyinden lazer ışını yardımıyla silinmesi işlemine “Lazerle Dövme Sildirme” denir.
 
Lazerle Dövme Sildirme uygulamasında; lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve deri altı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlar.
 
İstenmeyen dövmelerden kurtulmanın pek çok yolu vardır. Bunlar :
 • Lazer
 • Dermabrazyon (mekanik cilt soyma işlemi)
 • Eksizyon (cerrahi yöntemle dövmeli bölgenin vücuttan kesilip çıkarılması) yöntemleridir.
Bu yöntemlerden en sık tercih edileni Lazer ile dövme sildirmetir.
 
Picosure Lazer ve Picoway Lazer sistemleri dahil olmak üzere uygulanan lazerle dövme sildirme işlemi; dövmenin boyutu, dövmenin renk/renkleri, dövmenin ne zaman yapıldığı gibi özelliklere bağlı olarak farklı tekniklerle gerçekleştirilir.

Dövme sildirme fiyatları pek çok unsura bağlıdır. Dövmenin büyüklüğü, rengi, ortalama seans sayısı, lazerle dövme sildirmenin yapılacağı klinik, doktor, il, kullanılacak teknoloji gibi konular ücretlendirmeyi etkiler.

Normal ebatlarda, uygun renklendirmeye sahip bir dövmenin ortalama dövme sildirme fiyatı 1.750 TL ile 4.000 TL arasında değişir.

Dövme sildirme aşamaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Lazer ile Dövme sildirme ortalama 4 ile 8 seans aralığında tamamlanabilen bir uygulamadır.

 • Dövmenin yapısı ve büyüklüğüne bağlı olarak seans sayısı 15’e kadar çıkabilir.

 • İki seans arası ön görülen bekleme süresi 4-6 haftadır.

 • Her bir seans öncesi kişinin en az 2 hafta güneşten korunması istenir.

 • Kan sulandırıcı ve E vitamini gibi ilaçların alımı ise uygulamadan 24 saat önce sonlandırılmalıdır.

 • Uygulama sırasında kişinin acı hissetmemesi için, tropikal anestezi kremi ile bölgede uyuşma sağlanır.

Dövme sildirme uygulamasında dövmeyi oluşturan pigmentlerin renklerine göre farklı tipte lazer cihazları kullanılır. Cihazların tamamı, Q-Switched (Q-anahtarlı) denilen teknoloji ile üretilmiş olup, bu teknoloji kısa ve yüksek enerji içeren ışın atımları yapabilme özelliğini taşır.

 • Q-switched Ruby: Çok beyaz tenli kişiler için tercih edilir, özellikle sarı, yeşil gibi renklerdeki dövmelerin silinmesi için ideal teknolojidir.

 • Q-switched Alexandrite: Koyu cilt tipleri dışında her ten renginde kullanılabilir, koyu renk tenli kişilerde leke bırakma riski taşır. Özellikle silinmesi zor kabul edilen sarı, yeşil gibi renklerdeki dövmelerin silinmesi için ideal teknolojidir.

 • Q-switched Nd:YAG: Açık-koyu tenli kişiler; koyu mavi, lacivert, kırmızı ve siyah renklerdeki dövmelerin silinmesi için ideal teknolojidir.

Koyu mavi, lacivert ve siyah renklerdeki dövmeler en kolay silinebilen dövmelerdendir. Mor, yeşil ve sarı renklerin yoğun kullanıldığı dövmeler ise daha dirençli kabul edilir.

 • Lazerle dövme sildirme çoklu seans ile gerçekleştirilen bir uygulamadır ve her seans aralığı 4 ile 6 hafta sonrasına planlanır.

 • Silme işlemi yapılan bölgeye, dövme sildirme sonrası değişik epitelizan dövme sildrme kremi kullanılması gerekmektedir. Bu kremler doktorunuz tarafından tedavinize uygun şekilde önerilecektir.

 • Her bir seansından sonra lazer uygulanmış bölgede; şişme, kabuklanma, su toplama ve kızarıklık gibi etkiler görülebilir. Bu durum geçicidir, iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Ortalama 5 ile 15 gün sürer.

 • Lazer uygulanan bölgenin iyileşmesi tamamlanmadan ikinci seansa geçilmez.

 • Her iki seans arası ve dövme sildirme sonrası dövmeli bölgenin güneşten korunması gerekir. Bu nedenle güneş koruyucu kremler kullanılması önemlidir.

 • Silinecek dövmeli bölgede yanık, yara, egzama ve benzeri cilt sorunlarının olmaması ve cildin işlem (doğal ya da solaryum ile bronzlaşmış ten) görmemiş olması önem taşır.

 • Küçük ve siyah boya ile yapılan dövmelerin lazer ile silinmesi daha kolay gerçekleşirken; çok renkli ve büyük alanlı dövmelerin silinmesi işleminde istenilen sonuca ulaşmak için seans sayısı artar kimi zaman da dövmenin tamamen silinmesi sağlanamaz.

 • Lazerle dövme sildirme uygulamasında ideal dövme renkleri; koyu mavi, lacivert ve siyah renklerde olanlardır. 

 • Dövmenin en az 1 yıllık olması önemlidir. Yıllanmış dövmelerin silinmesinde daha iyi sonuç alınır.

 • Dövme silme uygulamasında lazer ile parçalanan pigmentler vücuttan, vücudun bağışıklık sistemi yardımıyla atılır. Bu nedenle kişinin sağlıklı olması, bağışıklık sistemini etkileyen herhangi bir sağlık sorunu olmaması da önemlidir. Dövme sildirme işlemi sadece sağlıklı bireylere uygulanır.

 • Bağışıklık sistemi ile ilgili sağlık sorunu olanlar,

 • Bronz ve koyulaşmış tendeki kişiler (bu kişilere normal en rengine dönüş gerçekleşene kadar beklemeleri önerilir)  

 • 1 yıldan az süredir var olan dövmeler (silinmesi zordur, yıllanmasının beklenmesi daha doğru olacaktır)

 • Cilt kanseri tanısı konmuş kişiler, herpes hastaları, dövmeli cilt yüzeyinde yara, yanık ve benzeri cilt hassasiyeti olanlar,

 • Farklı lazer tedavisi almak zorunda olan ya da yakın zamanda bu türden tedavi görmüş kişiler,

 • Hamile ve emzirme döneminde olan kişiler

Lazerle silme işlemi için uygun adaylar değildirler.

Uygulama genellikle anestezik kremler yardımı ile ilgili bölgenin hissizleştirilmesi ile gerçekleştirilse de kişiler yoğun ışın dalgasının yarattığı acıyı hissettiklerini belirtmişlerdir.

Bu acının dozu tene çarpan lastik acısı şeklinde tanımlanmaktadır. Acının çok yoğun hissedilmesi durumunda lokal anestezi ile bölge uyuşturularak kişinin daha konforlu bir tedavi süreci yaşaması sağlanabilmektedir. Bu duruma genellikle yoğun hacimli ve büyük dövmelerin silinmesi aşamasında ihtiyaç duyulur.

Lazerle dövme sildirme uygulaması, Dermatolog, Cildiye ve/veya Plastik Cerrahi gibi mutlaka cilt alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.

İyi iletişim kurabildiğiniz, sorularınızı yanıtlayan ve cilt yapınıza dövme tipinize en uygun lazer uygulamasını önerecek bir hekim seçimi önemlidir.

Doktorun daha önceki uygulamalarını görmek, kullanılan teknoloji hakkında bilgi almak ve bu teknolojinin size uygunluğu gibi konularda aydınlatılmak isteyebilirsiniz. Ayrıca başarılı işlem sayısı, sahip olunan sertifikalar gibi detaylar da sorgulanabilir.

Lazerle dövme sildirme Uygulaması her mevsim yapılabilir. Ancak güneş ışınları tedavinin sürecini olumsuz etkileyebileceği için yaz ayları çok tercih edilmemelidir.

Gelişen lazer teknolojisi ile dövme sildirme uygulamasında yüzde yüze yakın başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Lekelenme riski taşıyan meme, üst kol ve bilek bölgesinde dahi sadece yüzde beş oranında bir sonuç sapması gözlemlenmiştir.

Dövme sildirme uygulamasının başarısı yapılan dövmenin alanında uzman ve profesyonel bir kişi tarafından yapılıp yapılmadığı ile doğru orantılı ilerler.

Profesyonel kişilerce uygulanmış bir dövmede, dövme derinin alt tabakasına aynı derinlikte işlenmiş olup bu durum amatör kişiler tarafından yapılan uygulamalarda farklı derinliklere homojen olmayan bir dağılma şeklinde gerçekleşebilir. Homojen olmayan dövmeler tam olarak silinemeyebilir ve bazı durumlarda gölge gibi lekelenme kalabilir.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 27/03/2023