“Saç Ekimi” tedavisine doğal bir alternatif olarak kabul edilen saç simülasyonu; kafa derisinin dermal tabakası içine mikro iğneler yardımı ile saç köklerinin görünümünü taklit eden bir nevi küçük dövmeler yapılarak, saçsız bölgenin gölgelendirilmesi ve yeni çıkmakta olan saç görünümü elde edilmesini sağlayan cerrahi olmayan işleme denir. 
 
Saç Derisi Mikro Pigmentasyonu (SMP) olarak da bilinen saç simülasyonu; kellik ile mücadelede saç ekiminin yapılamadığı durum ya da koşullarda, saçkıran gibi bölgesel saç problemlerinin çözümünde, donör bölgenin yetersiz olduğu saç ekimi operasyonlarında tamamlayıcı tedavi olarak ya da kafa bölgesindeki izleri kapatmak için uygulanabilir. Tedavi ile yaratılan mikro pigmentler tıraşlanmış bir kafa gibi görüntüsünü vermek için saç köklerini taklit eder, asla uzun saç tellerini taklit etmez ve saçınızın büyümesine yardımcı olmaz. 

Saç simülasyonunu fiyatları, uygulanacak bölgenin hacmi, kullanılan boya, uygulama süresi gibi, seans sayısı gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Uygulama kişiye özeldir, ücretlendirme de kişiye özel çıkarılır. Saç simülasyonunu ortalama fiyat aralığı 1.500 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösterir. 

Saç Simülasyonu; yaş, saç rengi veya cilt tipi fark etmeksizin kadın-erkek saç kaybı yaşayan herkese uygulanabilir, güvenli bir kozmetik işlemdir. 

Saç simülasyonu, epidermal mikropigmentasyon cihazı ile tamamen steril bir donanım ve ortamda, konusunda uzman kişiler tarafından klinik ortamında uygulanmalıdır.   Saç simülasyonu uygulama adımları; 

 • Saç simülasyonu yapılacak bölge, anestezik kremler yardımı ile bölgesel olarak uyuşturulur. 
 • Saç rengi ve kafa derisi ile uyumlu seçilen pigment rengi, mikropigmentasyon cihazı ile cilt yüzeyine nokta atılımı yapılarak saç kökünü taklit eden nokta görüntüsü elde edilir. 
 • Uygulama işlem yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre 30 dakika ile 5 saat aralığında gerçekleştirilir. 
 • Saç simülasyonu uygulama sonrası kişi günlük yaşantısına hemen geri dönebilir. 

Saç simülasyonu sonrası, kişi aynı gün, normal hayat ve aktivitelerine geri dönebilir ancak kullanılan pigment boyasının kalıcı ve daha uzun süreli olması için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.  

 • Saç simülasyonu sonrası kişi aynı gün duş alabilir, banyo yapabilir. 
 • Saç simülasyonu sonrası ilk günler kafa derisinde hafif şişlik gözlemlenebilir. 
 • Saç simülasyonunu takip eden 1 haftanın sonunda işlem yapılan alanda kabuklanma ve hafif dökülmeler olabilir. Bu beklenen bir sonuçtur. Dökülmenin ardından istenilen renkte pigment görünümü ortaya çıkacaktır. (uygulamada pigment rengi mevcut kıl kökü renginin bir ya da 2 ton daha koyusudur, bu renk önce kabuklanma ve dökülme-sonra da dış etkenlere bağlı açılma gösterecektir) 
 • Saç simülasyonu sonrası 1 ay boyunca, ilgili bölge güneş ışınlarından korunmalı, deniz-güneş ve hatta solaryum gibi pigment rengini değiştirecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. 
 • Saç simülasyonu sonrası verilen bakım kreminin düzenli kullanımı, iyileşme ve kalıcılık süresine olumlu etki edecektir. 
 • Saç simülasyonu sonrası ilk hafta terlemeye neden olacak spor ve aktivitelerden uzak durulmalı, kozmetik ürünler kullanılmamalı, saç boyatmak için bir kaç hafta bekleme kuralına uyulmalıdır. 
 • Saç simülasyonu sonrası, 4. Haftada işlemin başarısının kontrolü, gerekli olduğu takdirde rötuş ya da ek seanslar için doktorunuz bir kontrol randevusu organize edecektir. 

Saç simülasyonunu uygulaması bir ya da bir kaç seans şeklinde düzenlenebilir. İşlemin kalıcılık süresi 3 ila 5 yıldır. Sonuçları hemen belirgin bir uygulamadır. Yani işlem sonrası herhangi bir süre beklemeksizin kişi günlük yaşantısına geri dönebilir. 1 haftanın sonunda gerçekleşecek kabuklanma ve dökülmenin ardından nihai görünüm elde edilir. 

Evet, saç simülasyonu hem saç ekiminden önce hem de sonra uygulanabilir. Saç simülasyonu uygulanmış bir bölgeye saç ekimi yapılmasında herhangi bir mahsur yoktur.

Yayınlanma tarihi: 24/06/2020

-

Son Güncellenme: 29/05/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön