Estetik kök hücre tedavisi (fibrocell) kişinin kendi doku ve hücrelerinden alınan doku örneğinin (fibroblast) laboratuvar ortamında çoğaltılarak, cildin kolojen alt yapısını destekleyecek kök hücrelerin üretilmesine dayanır. Bu tedavi, üretilen kök hücrenin (fibrocell) geri enjektesi ile sağlanan ameliyatsız bir yüz gençleştirme yöntemidir.
 
Diğer bir deyişle yüz bölgesinde yaşlanan ya da yaşlanma meyilindeki yüz dokularının kişinin kendi yağ hücresinden elde edilen kök hücre aracılığı ile tamir edilerek gençleştirme tedavisidir.
 
Estetik kök hücre tedavisi (fibrocell); özellikle ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi, akne-akne çukuru, güneş lekeleri, geniş gözenekler, kesik ve yara izleri, cilt sarkmaları gibi deri ve deri altında meydana gelen cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır.

Podcast

Kök hücre tedavisi fiyatları, tedavinin hangi amaçla yapılacağı, yüzün hangi bölgelerinde uygulanacağı, ne oranda fibrocell üretileceği gibi tedavi detayları; seçilen doktor, klinik, kliniğin bulunduğu il, ilçe gibi lokasyon bazlı özelliklere göre farklılık gösterir.
 
Tedavi kişiye özel planlanıp, kişiye özel üretim hazırlandığı için diğer benzer tedavi metotlarından daha yüksek maliyetlidir. Ortalama bir işlem için planlanan kök hücre tedavisi 1.650 TL ile 40.000 TL arasında büyük farklılık gösteren fiyat aralığına sahiptir.

Kök hücre tedavisi (fibrocell), 3 uygulama aşamasına sahiptir. 2-3 hafta aralıklarla toplam 3 sefer uygulanır. Tüm aşamaları ile birlikte ortalama 6-8 hafta sürecinde tamamlanan bir tedavidir.
          1- Tedavi öncesi

Gençleştirme yapılacak yüz bölgesi her kişiye özel olarak etüt edilir, yüzün anatomisi ve önceliklerine göre uygulanacak doz ve ihtiyaçlar belirlenir.
          2- Fibroblast (doku örneği) Toplanması:

Öncelikli tercihle kulak arkası, kol içi, kasık bölgesi gibi güneş ışığından etkilenmemiş uygun alandan, 2-3 mm kadar doku örneği alınır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Bu doku örneği özel kapsüller aracılığı ile işlem göreceği laboratuvara iletilir. Eş zamanlı olarak kişiden kan alınır ve o da doku örneği ile birlikte laboratuvara gönderilir. Alınan doku örneğinden (fibroblast) ortalama 3 ile 6 hafta süresinde istenilen seviyede (milyonlarca) fibroblast üretimi yapılır.

         3- Fibroblastların (doku örneği) Enjekte Edilmesi:

Bu aşamada laboratuvar ortamında kültüre edilmiş fibroblastlar, etüt edilmiş bölgelere enjekte edilir. Ortalama 1-1,5 saat süren bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Kişi uygulama sonrası günlük yaşantısına hemen dönebilir, hastanede yatış gerektirmez.

         4- Enjekte Edilen Dokuların Uyandırma İşlemi:
Fibroblastların uyandırılması işlemi öncelikle Büyüme faktörleri adı verilen hücresel büyüme, çoğalma ve hücresel farklılaşma sağlayan, içeriği doğal maddelerden oluşan protein ya da steroid hormon yapısı ve benzeri ek uygulamalarla hayata geçirilen bir işlemler bütünüdür.

Kök hücre tedavisi (fibrocell) sonuçları ortalama 1 ay içinde alınmaya başlanan bir tedavi yöntemidir. Genellikle sonuçlar 2. uygulamadan sonra ortaya çıkmaya başlar, beklenen nihai görünüm 1 yıl içinde en yüksek seviyeye çıkar ve ortalama 3-5 yıl süresinde korunarak devam eder.

Kişinin kendi dokusundan üretilen bir dolgu işlemi olduğu için herhangi bir yan etki gözlemlenmez. Estetik kök hücre tedavisinin 5 yıldan önce tekrarına gerek yoktur. Ancak özel durumlarda istenildiği taktirde 1 yıldan az süre içinde olmamak kaydı ile tekrar edilebilir.  

Kök hücre tedavisinde enjekte edilen yağ dokusunun %50’lik bölümü zaman içinde kayba uğrarken geri kalan %50’lik bölüm kalıcıdır. Bu da tedavinin ömür boyu etki eden yüzde payını oluşturur.

Kök hücre tedavisi, yüzün herhangi bir noktasındaki sinir uçlarını bloke etmek esasına dayalı bir uygulama olmadığı için, tedavi sonrası jest ve mimiklerde değişiklik görülmez. İfade kaybı yaşanmaz. Yüzün genel hali korunarak gençleştirme ya da diğer tedavi aşamaları tamamlanır.

Kök hücre tedavisi sadece gençleştirme amaçlı değil, akne-akne çukuru, güneş lekeleri, geniş gözenekler, kesik ve yara izleri, cilt sarkmaları gibi deri ve deri altında meydana gelen cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Kök hücre uygulaması sonrası yara ve leke izlerinde belirgin oranda iyileşme gözlenirken cilt dokusunda da düzelme sağlanır.


Kök hücre tedavisi doğal bir uygulama olduğu için belirli kriterler dışında bir alt-üst yaş sınırlaması yoktur. Alt yaş sınırı özellikle ergenlik döneminde çokça görülen akne ve akne izleri sorunu temel alındığında bu süreci takip eden, sağlık sorunu olmayan, kadın-erkek her yaştan kişiye uygulanabilir bir tedavi biçimidir.


Kök hücre tedavisi her ne kadar doğal bir uygulama da olsa hamilelik ve emzirme dönemindeki kişilere yapılması önerilmez. Kök hücre elde etmek için toplanacak yağ dokusundan dolayı hamilelikte; hormon değişikliği süreci devam ettiği için doğum sonrası ve emzirme döneminde kök hücre tedavisi uygulanamamaktadır.

Kök hücre tedavisi, özellikle yüz ve boyun bölgesinde meydana gelen estetik kaygıların giderilmesi için yapılır. Genel hatları ile kök hücre tedavisi;
  • Yüz ve boyun bölgesindeki kırışıkların azaltılması,
  • Kaş arası, kaz ayağı bölgesi ve dudak çevresinde oluşan derin çizgilerin tedavisi,
  • Zamanla solgun ve cansız bir görünüm oluşmuş cilde parlaklık ve canlılık kazandırmak,
  • Yüz bölgesindeki hacim kayıplarını gidermek,
  • Akne ve su çiçeği izlerini tedavi etmek,
  • Doku kayıpları, açık gözenekler gibi sorunların çözümü,
  • Estetik amaçlı yüz gençleştirme amacıyla yapılır
Kök hücre tedavisi, yüz ve boyun bölgesindeki sarkmaları toparlamak; göz kapağı düşüklüğü sorununu gidermek amacıyla yapılamaz, yüz sarkmaları için diğer alternatif tedavi yöntemleri tercih edildikten sonra estetik amaçlı yüz gençleştirme isteniliyor ise kök hücre tedavisi planlanabilir.

Kök hücre tedavisi, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kişi diğer dolgu enjeksiyonlarında olduğu kadar hafif bir acı hissedebilir ama genellikle ağrısız bir uygulamadır. Tedavi sonrası kişi hemen günlük hayatına geri dönebilir.


Kök hücre tedavisi, kişinin kendi doku ve hücrelerinden geliştirilen bir uygulama olduğu için alerjik reaksiyona yol açmaz ve herhangi bir yan etkisi yoktur.

Yayınlanma tarihi: 29/05/2017

-

Son Güncellenme: 20/04/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön