Son yıllarda tüm dünyada gür sakallı erkekler popüler hale gelmeye başlamıştır. Yükselen sakal trendiyle birlikte sakal ekimi uygulamaları da ön plana çıkmış ve erkekler tarafından sık tercih edilen bir işlem olmaya başlamıştır. Bu uygulama tekniği saç ekimiyle aynı olan cerrahi bir işlemdir. Kişiden kişiye değişir fakat sakal ve bıyık ekimi birlikte de planlanabilir. 
 
Çeşitli nedenlerle sakal bölgesine kıl kaybı yaşamakta olan erkekler için memnun edici sonuçları olan, etkili ve kalıcı bir uygulamadır. Konusunda deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gereken, titizlik isteyen bir işlemdir ve cerrah seçimi, kıl kökünde doğal görünüm sağlanabilmesi için büyük önem taşımaktadır. 

Sakal ekiminin fiyatını belirleyen unsurların en önemlisi, kullanılacak olan tekniktir. Genellikle FUE tekniğinin uygulandığı sakal ekim işlemlerinde ücret, kök sayısına bağlı olarak belirlenir. 

İşlemde her bir kök için fiyatlama yapılır ve ortalama kök fiyatı İzmir’de 4-6TL, Ankara’da 5-8 TL ve İstanbul’da 7-10TL olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, işlemi uygulayacak olan doktor, kliniğin yer aldığı ilçe ve semt gibi detaylar da fiyatı etkilemektedir. Tam sakal ekimi için büyükşehirlerde ortalama fiyat 10.000 TL’dir.   

Sakal ekimi, 18 yaşını doldurmuş ve aşağıdaki durumların söz konusu olduğu kişilere uygulanabilir:

 • Genetik nedenlerle sakal ve bıyıkları seyrek ya da az olan
 • Geçirdiği bir tedavinin yan etkisi olarak sakal ve bıyıklarını tamamen ya da kısmen kaybeden 
 • Yara ve yanıklar sonrası kıl kaybı yaşayan
 • Strese bağlı olarak bölgesel kıl kaybı yaşayan
 • Cinsiyet değiştirerek erkek olan

Sakal ekiminde FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ve FUT (Foliküler Ünite Transferi) isimli iki teknik kullanılır. Bunlar, saç ekiminde de kullanılan yöntemlerdir ve günümüzde FUE tekniği, sağladığı avantajlar nedeniyle daha sık tercih edilmektedir. 
FUE tekniğinde, cerrahın detaylı saç analizinin ardından, sakal yapısına en uygun kıl köklerine sahip kafa bölgesi seçilir ve greft adı verilen kök demetleri, ihtiyaca göre uygun teknikle seçilen bölgeden toplanıp ekim işlemi için hazırlanır. 

Ekim yapılacak olan bölgede özel iğneler yardımıyla minik kanallar açılır ve toplanan kıl kökleri bu kanallar vasıtasıyla uygun yönlerde yerlerine yerleştirilir. Oldukça titizlik isteyen bu işlemin sakal ekimi konusunda deneyimli bir cerrah tarafından yapılması, işlem sonrası ortaya çıkabilecek şikayetlerin önlenmesi için çok önemlidir. Artık popülerliğini yitirmeye başlamış olan FUT tekniğinde ise, kökler tek tek çıkartılmaz, saç derisi şerit olarak kesilip transfer edilir. Ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyon risklerinin daha fazla olması ve iyileşme sürecinin daha uzun ve sorunlu olması gibi nedenlerle bu yöntem yerini FUE tekniğine bırakmaya başlamıştır. 

Sakal ekimi, belli bölgelerdeki kısmi dökülmeyi gidermek üzere tercih edildiğinde kullanılacak kök sayısı ile tam sakal ekiminde kullanılacak kök sayısı farklılık göstermektedir. Ayrıca, hastanın istediği sakal yoğunluğuna göre de daha fazla kök sayısı kullanılabilmektedir. Ortalama olarak sakal bölgesi için ihtiyaç duyulan kök sayıları aşağıdaki gibidir: 

Favori: 200-250 kök
Bıyık: 300-500 kök
Çene: 600-750 kök
Yanak: 300-700 kök  

 • Detaylı sakal ve bıyık analizinin ardından hastanın istediği gürlük seviyesini sağlayacak kıl kökü sayısı belirlenir ve ekim yapılacak alanlar işaretlenir.
 • Hastaya, bilinçli sedasyon destekli lokal anestezi uygulanır. 
 • Donör bölge (genellikle ense ya da şakaklar olur ancak FUE yöntemiyle vücudun uygun diğer bölgelerinden de kök transfer edilebilir) seçilir ve seçilen alan tıraşlanır.
 • İhtiyaç duyulan sayıda greft  donör bölgeden toplanır ve ekim işlemine kadar canlı kalacak şekilde muhafaza edilir.
 • Ekim yapılacak alanda minik kanallar açılır ve sakal yönüne ve tonuna uygun şekilde kök yerleştirmesi yapılır.  

Sakal ekiminin süresi istenen sakal yoğunluğuna ve uygulama alanının büyüklüğüne göre 2-6 saat arasında değişir. Genellikle tek seansta memnuniyet sağlanırken nadiren 2.seansa gerek duyulabilmektedir. 

 • Sakal ekiminden sonra ekim yapılan alanların herhangi bir cisimle temas etmemesi gerekmektedir. 
 • İlk 5 gün işlem bölgesine su değmemelidir.
 • İşlem için yüzde açılan kanallarda herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için tozlu, havasız ve kalabalık ortamlara girilmemesi gerekmektedir. 
 • 15 günden önce tıraş olunmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği losyon ve ilaçlar kullanılmalıdır.  

 • İlk beş gün yüzde şişlik ve kızarıklık olması beklenir.
 • 3.günden itibaren ciltte kabuklanma başlar ve takiben kabuklar dökülür.
 • 4.haftadan itibaren ekilen kılların büyük kısmı dökülür ve 4-6 ay sonra tekrar çıkar.
 • 6.aydan itibaren tamamen doğal ve gür sakalların görünümü başlar.
 • İşlem kalıcıdır.  

Sakal ekimi, erkeklerin internette en çok araştırdığı ve erkek forumlarında en fazla yorum yapılan konulardan biridir. 
Kullanıcılarının gerçekçi yorumları ve güncel analizleri nedeniyle pek çok konuda rehber görevi gören siteler sakal ekimiyle ilgili de sık aratılan sitelerden biridir. 

Sakal ekimi yaptırmak isteyenlerin işlemi yaptırmış erkeklerin yorumlarını okuduğu sanal platformlarda, en çok merak edilen diğer bir konu ise sakal ekimi yaptıran ünlülerdir. 

Hangi ünlünün sakal ekimi yaptırdığı konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte, tüm dünyada sakal trendinin artmasını sağlayan yabancı ünlüler arasında Brad Pitt, George Clooney, David Beckham, Jake Gylenhaal gibi isimler vardır. 

Ülkemizde ise Haluk Bilginer, Halit Ergenç, Kıvanç Tatlıtuğ gibi ünlüler, sakallarıyla dikkat çekmekte ve sakal ekimi yaptıracak kişiler için model oluşturmaktadır. 

Yayınlanma tarihi: 21/02/2018

-

Son Güncellenme: 29/05/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön