Organik saç ekimi, klasik saç ekimi işleminden farklı olarak ekim yapılacak alana kişinin kendisinden alınan kök hücrenin enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. Sürecin diğer basamakları standart bir saç ekimiyle aynıdır. Organik saç ekiminde yer alan kök hücre enjeksiyonu, ekilen köklerin daha sağlıklı bir şekilde çıkmasını ve daha yüksek oranda tutmasını sağlamak üzere yapılmaktadır. Bu işlem aynı zamanda enjeksiyon yapılan bölgedeki mevcut saç köklerinin de güçlenmesini sağlayabilir.

Kök hücre toplama işlemi eklenen organik saç ekimi, standart saç ekiminden biraz daha maliyetlidir. Saç ekim işleminin gerçekleşeceği kliniğin konumu ve işlemi yapacak kişinin tanınmışlık seviyesi fiyatı etkileyen diğer unsurlar arasındadır. Bunların yanında kök hücre toplama tekniğine göre farklı fiyatlar uygulanmaktadır. Ayrıca ekim yapılacak olan alanın büyüklüğü de fiyata etki eden başka bir kriterdir. Organik saç ekim işleminin ortalama maliyeti minimum 45 bin TL maksimum da 150 bin TL arasındadır.

Organik saç ekimi işleminde kişinin kendisinden alınan dokulardan kök hücre temin edilir ve bu kök hücreyle hazırlanan enjeksiyon, saç dökülmesi sorunu yaşanan bölgeye uygulanır. 

İşlem için kullanılacak kök hücre iki ayrı yöntemle elde edilmektedir:

İlk yöntemde lokal ya da genel anestezi altındaki kişinin karın, kalça ya da basen gibi yağlı bölgelerinden liposuction yöntemiyle belli bir miktarda yağ alınır. Alınan yağ dokusu kök hücreden zengin hale getirilir ve enjeksiyona hazır hale sokulur. Elde edilen kök hücreden zengin yağ ise saç ekim işleminden önce ekim alanına enjekte edilmek üzere hazırlanır. Yağdan elde edilen kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu derhal 10 dakika gibi bir sürede hazır hale getirilir ve saç ekimi öncesinde kafaya enjekte edilir. 

Diğer yöntemde ise süreç biraz daha değişik ilerler. Saç dökülmesine dirençli olan kulak arkası ve ense bölgesi, sağlam ve kuvvetli saç köklerini barındırmaktadır. Bu bölgelerden lokal anestezi ile toplanan doku örnekleri özel laboratuvarlarda işlenir ve kök hücre elde edilir. Bu süreç diğer yönteme göre daha uzun sürmektedir. Elde edilen kök hücre, saç ekim işlemi esnasında kişinin saç dökülmesi sorunu yaşadığı bölgeye enjekte edilir. 

Organik saç ekimi işleminin özel bölümü olan kök hücre enjeksiyonu ve kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu tamamlandıktan sonra diğer süreç standart saç ekimi gibi ilerler. Saç ekim işlemi 4-8 saat sürebilmektedir. Hastalar bu süre esnasında lokal anestezi etkisinde olurlar ve ağrı ya da acı hissetmezler. Donör bölgeden toplanan greftler özel yöntemlerle ayrıştırıldıktan sonra elde edilen kökler belirlenen ekim alanına yerleştirilir. Yeni çıkacak saçların doğal görünmesi için köklerin ekim yönü çok önemlidir.  

Saç dökülmesi genellikle yaşa ve genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Yaygın olarak erkeklerde görülse de kadınların da yaşadığı bir sorundur. Eğer saç dökülmesi problemi özel bir tıbbi duruma bağlı değilse ve yeni ekilecek saçları etkilemeyecekse, 25 yaşın üzerinde, sağlık durumu uygun olan herkes organik saç ekimi yaptırabilir. Bununla birlikte eğer hasta donör alanında yeterli saç köküne sahip değilse ya da önceki saç ekim işlemi başarısızlıkla sonuçlandıysa, kök hücre destekli saç ekimini düşünebilir. 

Kök hücreler hasarlı dokuları tamir edebilir ve yeni kök hücreler oluşturabilir. Mucizevi özellikteki bu yapılar son yıllarda saç ekim işleminde de destekleyici nitelik taşımaktadır. Kök hücre enjeksiyonu ile ilerleyen saç ekim işlemleri normal saç ekim işlemlerinden daha başarılı geçtiği ifade ediliyor. Bunun nedeni de saçsız alana yerleştirilen köklerin kök hücre desteğiyle daha yüksek oranda tutabilmesi ve çok daha az dökülme olasılığıdır. 

Organik saç ekimi sonrasında kök hücre enjekte edilen saçsız alan daha sağlıklı bir hal alabilir. Hem buradaki yeni kökler daha kuvvetli çıkabilir hem de saç büyüme hızı artabilir. Bu da organik ekim işleminin başarısını yükseltebilir. Kök hücre ile desteklenen zayıf saç kökleri de güçlenebilir. Dökülme eğilimi olan kuvvetsiz saçlar bu yöntem sayesinde beslenebilir.

Organik saç ekimi sonrasındaki ilk adımlarda kişiler normal saç ekimi işleminden sonraki süreci yaşarlar. Saç ekimi tamamlanan bir hasta aynı gün evine gidebilir. İlk gece, saç ekim işleminden sonra geçen en zor süredir. Baş neredeyse dik konumda tutulmalı, ekim yapılan alana baskı uygulanmayacak şekilde, yarı ayakta bir uyku pozisyonu seçilmelidir. Kişilerin en çok zorlandığı bu an geçtikten sonra iyileşme süreci kolaylaşmaya başlar.

 İlk üç gün bandajlı olan ekim alanı 3.gün itibariyle yıkanabilir hale gelir. İlk yıkama, saç ekim işleminin gerçekleştirildiği klinikte yapılabileceği gibi kliniğin önerdiği şekilde evde de yapılabilir. Hastalara verilen özel solüsyonlar eşliğinde nazikçe yapılan ilk yıkamanın ardından kabuklanma süreci başlar. 10-14 gün içinde saç derisinde işleme tabi olmuş tüm alanlarda kabuklanma olur ve bu iyileşmenin belirtisidir. Aynı dönemde kabukların dökülmesi beklenir ve ekilen saçlar uzamaya başlar. 

Saç ekim işlemini takip eden iki ay içerisinde şok dökülme yaşanır. Ekilen saçların tamamının döküldüğü bu süreçten sonra saçlar yeniden uzar. Sürecin bu kısmı, normal saç ekim sürecinden çok daha hızlı ilerler. Normal saç ekim sürecinde yeni saçların uzayıp kuvvetlenmesi 6-9 ayı bulabilirken organik saç ekim işleminden sonra bu sürenin yarısı kadar bir zaman diliminde kişi yeni saçlarına kavuşabilmektedir. 

Organik saç ekim işlemiyle ekilen saçların normal ekim sürecinden sonra çıkan saçlardan daha dolgun ve sağlıklı olduğu belirtilmiştir. Ama hala konu hakkında bilimsel araştırmalar yapılmaya, akademik makaleler yazılmaya devam ediyor. Kök hücre ile desteklenen saç ekiminden sonra saçların büyüme hızı ayda 3 cm’ e ulaşabilir ve bu da normal saç ekim işlemlerinden sonra beklenenin neredeyse üç katı demektir. 

Organik saç ekimi sürecinde yer alan kök hücre toplama işlemi gelişmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır. Kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu ile yapıldığında ise ameliyathane ortamında derhal hazırlanabilen bir protokolü vardır. Kök hücre destekli saç ekimleri şu an ağırlıklı olarak İstanbul’da gerçekleşmektedir. 

Yayınlanma tarihi: 29/09/2021

-

Son Güncellenme: 29/05/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön