Selülit vücudun uyluk, kalça, popo, karın bölgelerinde görülen, deri yüzeyinde topaklı-çukur görünüme neden olan bir cilt sorunudur. Kadınların %90’ı selülit sorunundan etkilenir. Selülitli cilt tabakası aşırı kilo alımıyla daha belirgin hale gelir, bu nedenle çoğu insan selülitin kilo alımı nedeniyle oluştuğunu düşünse de sorun cilt ile ilgilidir diğer bir deyişle kilo alımı selülit oluşumuna neden olmaz, ortaya çıkmasını sağlar. İdeal kilosunda olan hatta çok zayıf kişilerde de selülit görülebilir. 
 
Cilt; yağ, kas ve bağ dokusu katmanlarından oluşur. Cildin hemen altında yağ dokusu tabakası vardır. Genetik özellikler, hormonal değişimler, dolaşım bozukluğu ve genel sağlık durumuna bağlı olarak bu yağ dokusu tabakasında çoğalma gözlemlenebilir. Yağ hücrelerindeki fazla çoğalmalar yağ hücrelerinin arasında fibröz bantlar adı verilen bantlar oluşmasına neden olur. Yağ hücreleri arasındaki bu bantlar, yağ hücrelerinin düzensiz bölünmesine ve böylece de cilt yüzeyinde çukurlu, engebeli, pürüzlü bir görünüme yani selülit oluşumuna sebebiyet verir. 

Podcast

Mezoterapi ile selülit tedavi fiyatları, uygulanacak bölge, seans sayısı, yapılacak işlem ya da işlemlere, doktor ve tedavinin yapılacağı kliniğe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Mezoterapi ile selülit tedavi fiyatları, seans başı ortalama 150-350 TL fiyat aralığında planlanırken bazı klinikler paket tedavi fiyatlandırması da yapabilmektedirler. 

Selülit tedavileri birden çok seçenekle karşımıza çıkar. Cerrahi olan yöntemler de vardır, kozmetik olanlar da medikal olanlar da… Her bir yöntem; selülitin derecesi, altta yatan nedenler ve ihtiyaçlara göre planlanır ve alınan sonuçlar da yine bu kriterlere bağlı olarak farklılık gösterir. 

Selülit tedavileri; yağ hücreleri arasında oluşmuş olan fibröz bantları yıkmak ve çoğalmış olan yağ hücrelerinin sayısını azaltmaya çalışmak prensibine dayanır.

Radyo Frekans İle Selülit Tedavisi
 
Radyofrekans dalgaları ile cildin ısıtılarak hücre içi difüzyonu artırılır böylece bölgesel olarak depolanan yağ dokusunun parçalanarak lenfatik kanalla atılımı gerçekleştirilir. İşlem selülitli bölgede bozulmuş olan mevcut yağ hücrelerinin küçülmesini ve azalmasını sağlar. Klinik ortamında yapılır. 

Süre: İhtiyaç duyulan bölgeye göre işlem süresi değişiklik gösterir. Ortalama 20 dakika ile 60 dakika 
Seans Sayısı: 2-4 hafta arayla toplamda 8-10 seans önerilir. 
 
Lipoliz ile Selülit Tedavisi
 
Lipoliz uygulaması, selülitli bölgenin orta katmanına 10 - 13 mm.'lik iğneler yardımıyla PPC maddesinin enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. PPC maddesi fibröz bantları yıkacak ve yağ dokusunu azaltacak özel bir karışımdır, yağ hücrelerinin geçirgenliğini arttırarak parçalanmasını sağlar. Parçalanan yağ dokusu karaciğer tarafından yok edilir ve vücudun doğal lenfatik sistemiyle dışarı atılır. 
 
Seans Sayısı: Haftada 1 seans olmak üzere en az 6 seans olarak planlanır. Daha ileri seviyedeki selülitlerin tedavisinde 11-12 haftaya kadar seans süresi uzatılabilir.  
 
Karboksiterapi ile Selülit Tedavisi
 
Karboksiterapi, selülitli bölgeye karbondioksit (Co2) gazı verilmesi ile uygulanır, vücut karbondioksiti uzaklaştırmak için aynı bölgeye bol miktarda oksijen gönderir. Böylece oksijenin yağ yakıcı özelliği devreye girer ve doğal bir yenilenme gerçekleşir. 

Seans Süresi: Her bir seans ortalama 30-45 dakika aralığında süre içinde tamamlanır. 
Seans Sayısı: Seans sayısı kişiden kişiye değişir. Ortalama 15 - 20 seans aralığında planlanır. Her bir seans arası 2-3 gün olacak şekilde planlanır. 
 
Mezoterapi ile Selülit Tedavisi

Mezoterapi ile selülit tedavisi, vücuttaki mikro dolaşımı hızlandıran ve bağ dokusu onarımını sağlayan ilaçların problemli bölgeye, mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Kişiye özel tedavi sağlayacak oran ve miktarlarda planlanan mezoterapi yöntemi ile bölgedeki yağ yakımı hızlandırılır, selülitli bölgenin düzeltilmesi gerçekleştirilir tedavi sonunda daha sıkı ve sağlıklı bir cilt elde edilir. Mezoterapi ile selülit tedavisi, selülit tedavileri içinde en iyi sonuç alınabilen yöntemlerden biri kabul edilir ve ülkemizde en yaygın uygulanan metotların başında gelir. 

Mezoterapi ile selülit tedavisi, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak 15-30 dakika aralığında seans süreleri ile planlanır. Her bir seans arası en az 5 en çok 10 gün olmak kaydıyla 8-10 seansta istenilen sonuç alınır. 
 
Mezoterapi ile selülit tedavisi, klinik ortamında gerçekleştirilebilir bir yöntemdir. Kişi aynı gün içinde normal hayat aktivitelerine geri dönebilir. 

Bakır; Selenyum; Hyaluronik asit; Vitamin A; Vitamin C; Çinko; Amino asitler; Lidocaine; Vitamin B; Alfa lipoik asit içerikli hazırlanan serumun deri altında “mezo” bölgesine (cildin 1-6 cm. altına) mikro iğneler aracılığıyla enjekte edilmesiyle yapılır. Uygulama öncesinde iğne girişlerinde kişinin acı hissetmemesi için bölgesel uyuşma sağlayacak anestezik etkili kremlerle uyuşma sağlanabilir. 

Mezoterapi ile selülit tedavisi genellikle konforlu bir süreç içerir ve çok fazla yan etki ya da dikkat edilmesi gereken özel durum söz konusu değildir. Tedaviye ilişkin en önemli şey kanamayı tetikleyecek ve artıracak her türlü ilaç alımı, fiziki aktivitenin seans öncesi ve sonrası yapılmamasıdır. Bu nedenle “Mezoterapi ile selülit tedavisi” öncesi, seanstan en az 2 gün önce kan sulandırıcı ilaç ve gıdalara ara vermek önemlidir. Uygulama sonrası ilgili bölgeye 24 saat su temas etmemesi gerektiği için öncesinde duş alarak tedaviye gitmek önerilir. 
 
Mezoterapi ile selülit tedavisi sonrası kişi hemen günlük yaşantısına geri dönebilir. Tedaviyi takip eden aynı gün ve sonraki birkaç gün süresince iğne giriş noktalarında, kızarıklık, hafif morarma ve şişlik gözlemlenebilir. Bu doğal bir durumdur genellikle birkaç gün içinde kendiliğinde geçer. Sürenin uzaması halinde doktorunuza danışmanız önerilir. 

Cellfina selülit görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış FDA onaylı bir cihazdır. Tek seferlik bir uygulamadır ve etkisi en az iki yıl sürer. Selülitin ortaya çıkma eğiliminde olduğu uyluk ve kalçalardaki yağ boyunca septa adı verilen bağ bantlarını tedavi eder. Bu lifleri aşağı doğru çeker ve büzüşme etkisi yaratır. Gerginlikten kurtulan cilt sonra gevşer ve pürüzsüz görünür. 

Cellfina, emme uygulayan, cildi kavrayan ve ardından yan yana hareket ederek septa bantlarına müdahale eden küçük bir el cihazıdır. Lokal anestezi altında yapılan Cellfina uygulaması yaklaşık 45 dakika sürer. Uygulama sonrası sosyal hayata hemen geçiş yapılır ancak çoğu zaman bölgede şişlik, hassasiyet ve morarma gözlemlenebilir. İşlem sonrası korse giyilmesi ya da farklı herhangi bir uygulama yapılması gerekmez.

FDA tarafından 2012 yılında onaylanan Cellulaze, Cellfina'ya benzer şekilde, selülit görünümünü azaltmak ve ortadan kaldırmak için uygulanan bir tedavidir. Cellulaze, selülitin yapısını dengeleyen bir çalışma prensibine sahiptir. Lokal anestezi altında, deri altına lazer lifi geçirilmiş ince bir kanül yerleştirilir. Lazer enerjisi, selülitte topaklar oluşturan şişkin yağ ceplerini eritir ve ardından lazer, aşağı doğru çekilen cildi serbest bırakmak için bağ bantlarını yani septaları keser. 

Cilt dokusu ayrıca cildi kalınlaştırmak ve sıkılaştırmak için kolajen ve elastin üretimini uyaran lazerden gelen ısıyı emer. Bu işlem her bölge başına yaklaşık 1 saat sürer. Şişlik, hassasiyet ve morarma oluşabilir. Tedaviden sonra 2 hafta boyunca korse giyilmesi önerilir. Sonuçlar uzun ömürlüdür fakat kalıcı bir işlem olarak nitelendirmek için yeterli klinik veri yoktur.

Cellfina, 2015'te kullanıma sunuldu ve Cellulaze 2012'den beri selülit tedavisi gerçekleştiren nispeten daha eski bir cihazdır. Cellulaze ve Cellfina, çoğu selülit tedavisi gibi topikal yani cilt yüzeyindeki değil, cilt altındaki selüliti tedavi etmeyi amaçlarlar ve benzer şekilde çalışırlar. Her ikisi de etkili olarak kabul edilir ve hastalar için güçlü sonuçlar sunarlar.

Cellulaze, Cellfina'nın sağlamadığı başka birçok avantaj sunar. Cellulaze, septaları yani bantları kesmek için mekanik bir araç yerine termal enerji kullandığından, dermisi kalınlaştırmak ve elastikiyeti geliştirmek için kolajen üretimini uyarır, septa bantlarını serbest bıraktıktan sonra cildi yeniden şekillendirir.

Yayınlanma tarihi: 13/07/2020

-

Son Güncellenme: 27/03/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön