Lipoliz, vücuttaki bölgesel fazlalıkların doğal yollarla uzaklaştırılmasını sağlar. Bunu, fosfotidil kolin (PPC), deoksinkolik asit, L-carnitine ve yağ parçalıyıcı peptitlerin deri altına enjekte edilmesi ile gerçekleştirir. Enzimatik lipoliz yönteminde kullanılan PPC, soya fasulyesinden elde edilen bir maddedir. Bu madde insan vücudunda doğal olarak bulunur ve yağ hücreleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu etkin maddeyi içeren enzimatik lipoliz, yağ hücrelerinin çevresini sarar ve yağların açığa çıkmasını ve parçalanmasını sağlar. Bu uygulamanın temel amacı hastayı zayıflatmak değildir. Enzimatik lipoliz, kadın ve erkeklerde bölgesel olarak biriken yağların yok edilmesini ve kişinin sadece tek seansta bile bölgesel incelmesini destekler.
 

 Enzimatik lipoliz uygulamasının fiyatı, belirli detaylar doğrultusunda farklılık gösteriyor. Bu detaylar uygulama yapılacak bölge, kullanılan içerik ve miktar olarak sıralanabilir. Enzimatik lipoliz uygulamasının fiyat aralıkları 1.900 - 3.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu nedenle uygulamayı yaptırmaya karar verdiğinizde bir uzmana başvurmanız ve detaylı bilgi almanız önemlidir. 

Kısaca yağ parçalama işlemi olarak tanımlanan enzimatik lipoliz, çok küçük mezoterapi iğneleri yardımıyla uygulanan bir işlemdir. Vücudun belirli bölgelerinde birikmiş ve kalıcı hale gelmiş olan yağ hücrelerine, küçük mezoterapi iğneleri ile yağları parçalayan enzimler uygulanıyor. Böylelikle yağ hücre zarları parçalanmış oluyor ve inatçı yağlar açığa çıkarak vücut tarafından yakılacak enerji olarak kullanılıyor. Uygulama, düşük karbonhidratlı bir diyet programı ve günlük 10.000 adım yürüyüş rutini ile destekleniyor. Bu süreçte hastalar, yağlarını yakarken yeni kas kütleleri kazanıyor ve daha sıkı görünen bir vücuda kavuşuyor.

https://yeniben.com/haber/enzimatik-lipoliz-nedir-nasil-uygulanir

Uygulama sonrası iyileşme 10 gün sürer ve bu sürenin sonunda hastanın vücudunda gözle görülür bir değişim yaşanır. Hasta, bu farkı içine giremediği kıyafetleri giymeye başladığında daha net görebilir. Enzimatik lipolizde verilen kilolardan çok yaşanan incelme bu nedenle son derece önemlidir. Enzimatik lipoliz işlemi karın ve bel çevresi başta olmak üzere kollara, iç bacak bölgesine, gıdıya ve basenlere uygulanır.

Enzimatik lipoliz, 18 yaşından büyük, sağlıklı kadın erkek herkese uygulanabilir. Özellikle;
 
  • Karın ve bel çevresi başta olmak üzere kol, sırt, iç bacak, gıdı ve basen gibi bölgelerde inatçı yağ birikimi olan
  • Spor ve diyete rağmen vücuttaki yağ dokularını verememiş
  • Önceden belirli uygulamalar yaptırmış olmasına rağmen belirli bölgelerde yağ dokusu fazlalığı kalmış 
  • Deri altı yağ dokusu kalın olan
 
kişiler enzimatik lipoliz uygulaması için doğru adaylardır.

  • 18 yaşından küçük,
  • Hamile ve emzirme süreci devam eden,
  • Kalbinde stend olan, 
  • Kalp kapakçığı değişen, 
  • Kalp krizi hikayesi olan, 
  • Aritmi ilacı kullanan
 
kişilere enzimatik lipoliz uygulaması yapılması önerilmemektedir/yapılamaz.

Enzimatik lipoliz öncesi;
 
İşlemden en az 2 hafta önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara vermeniz, kan sulandırıcı etkiye sahip olan vitaminleri bırakmanız, bu türden içecek ve yiyeceklerden bir süre uzak durmanız son derece önemlidir. Ayrıca uygulama öncesinde yeni bir diyete başlamamalı ve düzenli egzersiz programı uygulamalısınız.
 
Enzimatik lipoliz sonrası;
 
Enfeksiyon riskini azaltmak adına 24 saat boyunca duş alınmamalısınız. Bunun yanında işlem sonrasında bir miktar morarma ve kızarma yaşayabilirsiniz. Bu oldukça normaldir ancak bu kızarıklık ve morarmalara ağrı eşlik ediyorsa doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. İşlem yapılan cilt dokusunda lekelenme yaşamamak adına güneşten kaçınmalı, hamam ya da sauna gibi ortamlardan uzak durmalısınız. 4 ila 6 hafta boyunca alkolden uzak durmanızda fayda var. 

Buna ek olarak günlük su tüketimini artırmaya özen göstermelisiniz. Beslenme rutininden tuzu ve baharatı çıkarmanız da son derece önemli. Beslenmede meyve tüketiminde glisemik indeksi düşük olan meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu meyveler yeşil erik, yeşil elma ve kivi olarak sıralanabilir. Ağırlık kaldırma gibi çok ağır spor yapmaktan kaçınmalı ve doktorunuzun önerdiği tempolu yürüyüş rutinini uygulamalısınız. Son olarak verilen diyet listesini kontrol günü gelenek dek mutlaka uygulamalısınız. 

Yayınlanma tarihi: 21/06/2021

-

Son Güncellenme: 27/03/2023

Enzimatik Lipoliz Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön