İpek kirpik bir çeşit takma kirpik uygulamasıdır. Kirpik çizginize geçici, sahte kirpik şeridi yapıştırmanın aksine, yarı kalıcı kirpik uzantılarının tek tek doğal kirpiklerinizin üzerine özel bir yapıştırıcı kullanarak yapıştırılması işlemidir.

Kirpik uzantıları bir şerit halinde gelmediğinden, özelleştirilebilir ve son derece doğal durur.  Malzeme olarak çoğu zaman sentetik ipek materyalinden elde edilmiş kirpikler kullanılır.

İpek sentetik kirpikler için "ipek" teriminin kullanılması bu tür kirpikler için tamamen doğru değildir, çünkü ipek kirpik uzantılarının çoğu %100 ipekten değil, bu kirpiklere ipeksi ve parlak bir görünüm veren bir malzeme kombinasyonundan yapılır çünkü görünüm ve yarı parlak yüzey çoğu müşteri tarafından arzu edilir.

kirpik

Ana sorun, saf ipeğin çok yumuşak olması ve çoğu müşterinin kirpik uzatmalarından istediği şekli ve kıvrımı koruyamaması.

İpek kirpik uzantıları genellikle ipek, kaşmir ve yüksek kaliteli akrilik plastik türevleri dahil olmak üzere çeşitli malzemeler içerir. Makine yapımı oldukları için çok yönlüdürler, yani çeşitli şekillerde, uzunluklarda ve kıvrılma türlerinde olabilirler.

İpek kirpiğin en büyük avantajı size zaman tasarrufu sağlamasıdır. İpek kirpik yaptırdıktan sonra sabah makyajını önemli ölçüde azaltan birçok insan var. Bunun nedeni, uzantıların kirpikleri kıvırma, rimel uygulama ve hatta bazen herhangi bir göz makyajı yapma ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır.

İpek Kirpik insanlara tamamen canlı bir görünüm verir ve ayrıca dikkati koyu göz altı halkalarından uzaklaştırır, hatta göz altı kapatıcı ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Kirpik sanatçıları üç farklı türde kirpik uzatma malzemesi kullanır: vizon, ipek ve sentetik. Türkiye’de standart olarak uygulamanın adı ipek kirpik olarak geçiyor. Bazı stüdyolar, teknik olarak yalnızca vizon uzantılarını taklit eden sentetik kirpik kullanır.

Hiçbir kirpik uzatma türü diğerinden daha uzun süre dayanmaz ancak vizon ve ipek kirpikler daha doğal bir görünüme sahipken, sentetik kirpikler daha kalın ve daha koyu olabilir, bu da daha cesur bir görünüm isteyenler için daha uygundur.

Bu üç kategoride (vizon, ipek ve sentetik), aralarından seçim yapabileceğiniz farklı uzunluk ve kıvrım dereceleri vardır. Tipik olarak kirpik sanatçınız, daha uzun kirpikleri gözlerin dış köşelerine ve daha kısa kirpikleri ise iç köşelere yerleştirilerek, geniş gözlü bir etki yaratmak için birden fazla uzunluk ve kıvrılma kuvveti kullanır.

İlk önce kirpik sanatçınız, daha göz alıcı veya daha doğal olsun, ne tür bir görünüm istediğinizi sorarak işleme başlar.

İstediğiniz görünüme bağlı olarak, uzantılar için ideal bir uzunluk ve kıvrılma gücü seçeceksiniz. Sanatçınızın, dış köşelerde daha uzun uzantılara ve iç gözlerde daha kısa uzantılara odaklanarak üç ila dört farklı uzatma uzunluğu kullanacaktır.

Kirpik sanatçınız sizi yatıracak ve rahat bir pozisyonda olmanızı sağlayacaktır. Ardından, bölgedeki makyaj, yağ ve mikropları gidermek için alanı temizlerler. Randevunuza makyajsız gelmeniz sanatçınız için faydalı olacaktır.

Kirpik sanatçınızın uyguladığı uzatma sayısına bağlı olarak genellikle bir ila iki saat süren işlem süresince gözleriniz kapalıdır. Gerçek uygulamaya hazırlanmak için, kirpik sanatçınız alt kirpik çizginize bir göz altı jeli uygulayarak bölgeden uzak tutar ve zıt bir arka plan sağlar.

ipek kirpik uygulaması

Ardından, göz jelleri medikal bant ile gözün her iki tarafına sabitlenir.  Bu bant kirpiklerinize değmez ve daha sonra çıkarıldığında zarar vermez.

Kirpik sanatçınız cımbız kullanarak her bir uzantının ucunu kirpik yapıştırıcısına batıracak ve ardından kendi kirpiğinize uygulayacaktır.

Çoğu durumda, doğal kirpiğe bir kirpik uzatma uygulanır, ancak daha hacimli görünümler, her bir doğal kirpiğe birden fazla uzatma gerektirebilir. Uygulama ağrılı değildir, ancak gözlerinize bu kadar yakın çalışırken endişe duyabilirsiniz.

Kirpik yapıştırıcısı çok hızlı kurur, ancak tüm uzantılar uygulandıktan sonra kirpik sanatçınız muhtemelen sizi yaklaşık 10 dakika bekletecektir.

Bazı kirpik sanatçıları, kuruma süresini hızlandırmak için uzantılarınıza küçük, el tipi bir fan doğrultmayı severken, diğerleri tutkalın havayla kurumasını tercih eder. Bu aşamada gözleriniz hala kapalıdır.

Kirpikleriniz tamamen kuruduğunda, kirpik sanatçınız göz altı jellerini ve bandı çıkaracaktır. Bu hiç acıtmaz, ancak bu alanda hassasiyet yaşama eğilimindeyseniz kirpik uzmanınıza bildirin.

Çıkarıldıktan sonra, kirpik sanatçınız muhtemelen kirpikleri bir makarayla fırçalayacak ve ardından gözlerinizi yavaşça açıp kapatmanız istenecektir.

İlk ipek kirpik randevunuz 1,5 ila 2 saat arasında, bir miktar uzun sürecektir. Bundan sonra, yeniden yapılan revizyon doldurmaların 30 dakikadan bir saate kadar sürmesini bekleyebilirsiniz.

Uygun bakım ile, kendi kirpiklerinizin genellikle büyüme döngüsünde olduğu gibi altı ila sekiz hafta kalıcılıkları vardır.

En iyi kirpik sanatçısına gitseniz ve bakımınızı mükemmel bir şekilde uygulasanız bile, doğal kirpiklerinizin zarar görme ihtimali vardır. Doğal kirpikleriniz uzadıkça, uzantılarınız da kirpik kökünden gittikçe uzaklaşır.

ipek kirpik öncesi sonrası

Bu, doğal kirpiklerinizin, uzatmanın ağırlığını taşımasını zorlaştırır ve bu da kırılmaya neden olabilir. Kirpiklerinizi uykunuzda ellerinizle ovmanız veya yastığınıza sürtmeniz de doğal kirpiklere zarar verebilir.

İkisi tamamen bambaşka uygulamalardır. İpek Kirpik, kirpiklerinizi daha uzun, daha dolgun ve daha koyu göstermek için doğal kirpiklerinize yapıştırılan yarı kalıcı liflerdir.

Bireysel kirpik uzantıları, yarı kalıcı bir yapıştırıcı kullanılarak, bireysel doğal kirpiklerinizin her birine yani doğal kirpik başına bir uzatma uygulanır.

Kirpik lifting ise kirpiklerinize kıvrılmış ve hacimli bir görünüm vermek için doğal kirpiklerinize uygulanan lifting balsamı ve hacim kazandırıcı düzeltmenin uygulandığı yaklaşık 45 dakikalık bir bakımdır.

Aynı zamanda bir kirpik istenirse koyu renk kirpik boyaması da yapılabilir.

Yayınlanma tarihi: 17/05/2023

-

Son Güncellenme: 01/06/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön