Hepimiz göz alıcı bir cilde sahip olmak isteriz. Ama harika bir cilt nedir? Eşit bir cilt tonu, düzenli bir cilt dokusu, iyi nemlendirilmiş bir cilt, göze çarpan gözeneklerin olmaması, iz olmaması, leke olmaması…

Cilt bakımı, temizleyerek, peeling yaparak ve nemlendirerek cildin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olan temel bir uygulamadır.

Cilt bakımı cildi gençleştiren, yenileyen ve birçok cilt rahatsızlığına fayda sağlayan cilt bakımı tedavileri için şemsiye bir terim olarak kullanılıyor.

Yeni cilt hücreleri, epidermisin alt katmanlarında oluşur. 4 hafta içinde bu yeni cilt hücreleri cilt yüzeyine doğru hareket eder ve eski cilt, üst tabakayı taze yeni cilt hücrelerine bırakmak için sürekli olarak kendini değiştirir.

cilt bakımı

Ancak yaşlandıkça cilt yenilenmesi yavaşlar. Diyetimiz ve günlük alışkanlıklarımız da cilt yenileme sürecini etkiler. Örneğin sigara, alkol, yetersiz beslenme ve yeterince uyumama metabolizmayı ve hücre döngüsünü yavaşlatır.

Medikal cilt bakımları ise cildi temizler, eksfoliye eder, tonunu ayarlar, besler ve nemlendirir. Cildinizin yenilenmesi, parlaması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu ekstra yardımı sağlar.

Her cildin farklı ihtiyaçları ve farklı bir eşiği vardır. Bu nedenle, cilt bakımı söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Cildiniz, tek tek veya birleştirilmiş farklı cilt bakımı tedavilerinden fayda görebilir. Ancak herhangi bir adım atmadan önce daima bir cilt uzmanıyla konuşmalısınız.

Bu haliyle cilt bakımında kullanılan cihaza, cihazın özelliklerine, kullanılan peeling çeşidine ve hatta solüsyon içeriklerine göre bile işlemin nasıl yapılacağı değişkenlik gösterir.

cilt bakımı -3

Yüz bakımlarının çoğu, yenilenme sürecini desteklemek için ciltte küçük yaralar oluşturur. Bu yaralar genellikle görülemeyecek kadar küçüktür veya herhangi bir olumsuz etki yapmaz. Ancak vücudunuz yara üzerinde çalışma ihtiyacı hisseder ve bölgedeki cildi yeniler.

Cildinizdeki kontrollü hasarı yara gibi tedavi eder. Ve bölgedeki şifalı organizmaları uyandırır. Cilt yenilendikten sonra eskisinden çok daha genç ve pürüzsüz görünür.

Birçok yüz bakımı tedavi seçeneği vardır, ancak her cilt bakımı uygulaması herkes için uygun değildir. Bazı kimyasal peelingler veya bazı dermabrazyon tedavileri cilt için çok serttir ve bazı cilt tipleri için uygun değildir. Ancak Hydrafacial gibi tüm cilt tiplerine uygun farklı yüz bakımları da vardır.

Hydrafacial sadece bir yüz bakımı olmaktan çok daha fazlasıdır. Cildinizi pul pul döktüğü ve hücre yenilenmesini desteklediği için cildinize peeling etkisi vermeye devam eder, ancak aynı zamanda gözenekleri temizler, nemlendirir ve çok daha fazlasını yapar.

Hydrafacial'ı peeling etkisi açısından kimyasal peeling ile karşılaştıracak olursak; yüzeysel ve orta peeling arasına yerleştirebiliriz.

HydraFacial cildi ve gözenekleri temizlediği için tüm yapay ve bazı orta boy peelinglerden çok daha derindir. Ancak kimyasal peelinglerin aksine, cilde uygulanan derin bir hasar olmadığı için nekahet süresi yoktur.

Sadece derinin üst tabakasındaki ölü deri hücrelerini yüzeysel bir peeling gibi temizler. Ayrıca gözenekleri temizler ve bu aslında daha orta düzeyde kimyasal peelingten daha derindir ama zarar verici bir etkisi yoktur. Hydrafacial tedavisi sırasında bazı kimyasal bileşenler kullanılır.

Bu da kimyasal peeling olarak karıştırılmasına neden olabilir. Ancak Hydrafacial kimyasal bir peeling değildir.

Hydrafacial kimyasal peelinglerin aksine non-invaziv bir cilt gençleştirme tedavisidir. Hydrafacial ve kimyasal peeling cildinizi eksfoliye eder ancak kimyasal peelinglerin aksine Hydrafacial ciltte herhangi bir hasara neden olmaz.

Ayrıca kimyasal peelinglerden elde edilemeyen nemlendirici bir fayda sağlar.

cilt bakımı -2

Kimyasal peeling ise cildin üst tabakasını soyar. Vücudunuz zaten cilt yenileme üzerinde çalışırken, artık cildin koruma görevini sürdürebilmesi için hücre dönüşümünü çok daha hızlı yapmaya başlar.

Kimyasal peeling cildinizi eskisinden daha ince bırakır. Böylece cildiniz doğal süreç içinde daha taze cilt hücreleri üretmeye teşvik edilir.

Güç ve yoğunluklarına göre ayrılan 3 çeşit kimyasal peeling vardır.

Yüzeysel peeling; sadece derinin en üst tabakası üzerinde çalışır. Uygulanırlar ve sadece birkaç dakika bırakılırlar. Düzenli uygulama gereklidir. Genellikle çok az nekahet süresi vardır veya hiç yoktur. Çok hafif sonuç alırsınız.

Orta boy peelingler, yüzeysel peelinglere göre daha güçlüdür. Derinin üst ve orta tabakasına nüfuz ederler. Tedavi birkaç ayda bir (cilt tipine ve durumuna bağlı olarak) tekrarlanmalıdır.

Kontrollü hasar yüzeysel peelinglere göre daha fazla olduğu ve iyileşmesi daha uzun sürdüğü için nekahet süresi genellikle birkaç gündür.

Derin peelingler en güçlü peelinglerdir. Derinin derin tabakasını etkiledikleri için genellikle topikal anestezik krem ​​gerekir. Çoğunlukla şiddetli cilt sorunlarında veya pigmentasyon için tercih edilir.

Şişlik ve kızarıklık birkaç haftaya kadar sürebilir. Uzun süreli etkileri vardır, bu nedenle genellikle tekrarlanmasına gerek yoktur.

Cilt bakımına hazırlanmak zor değildir, ancak öncesinde bakımınızdan optimum, uzun süreli sonuçlar almanızı sağlamak için izlemeniz gereken birkaç ipucu var:

İnsanların profesyonel bir yüz bakımı hakkında sahip olduğu en yaygın sorulardan Kolayca değiştirilebilen ve çıkarılabilen kıyafetler giymenizi öneririz.

Yüzünüzü yüz bakımı yapmadan önce yıkamalı mısınız? Gerek yok uzman yüzün temizleme kısmı sırasında hepsini halleder. Bir gün veya bir hafta öncesinden yüz bakımına hazırlanmak için yapmanız gereken çok fazla bir şey yok ama dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

İlk olarak, randevunuzdan bir hafta önce evde güçlü yüz bakımı yapmayın. Eksfoliasyon, profesyonel bir yüz bakımının en önemli adımlarından biri olduğundan, birkaç gün öncesinden nazik peeling yapmaktan bile kaçınmalısınız.

cilt bakımı -1

Randevunuza yakın bir zamanda bronzlaşmayın ya da yanmayın.

Estetisyeninize evde kullandığınız cilt bakım ürünlerinin bir listesini vermelisiniz. Günlük cilt bakım ürünlerinize ek olarak, estetisyeninizin etkileşime girmeyecek ürünleri seçebilmesi için kullandığınız ilaçları da sorabilir. Reçetesiz satılan ilaçlar bile cildinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Takviminizi kontrol edin, yaklaşan büyük bir etkinliğiniz mi var? Yapılan cilt bakımına göre nekahet süresini göz önünde bulundurun.

24 - 48 saat önce cildinize ağda yapmayın, ağda tahrişe ve batma hissine yol açabilir.

Bu soruların cevabı, ne tür bir yüz bakımı yaptırdığınıza ve ciltle ilgili en büyük endişelerinizin neler olduğuna bağlıdır.
 

  • Estetisyeninizin tavsiyelerine uyun
     

Ne tür bir yüz bakımı yaptırdığınıza bakılmaksızın, estetisyeniniz sizin için özel bir evde bakım gündemi oluşturmalıdır, bu yüzden onu takip ettiğinizden emin olun. Bu talimatlar, cilt endişelerinize, cilt tipinize ve yapılan cilt bakımına göre değişecektir.
 

  • Geniş spektrumlu SPF kullanın


Herhangi bir profesyonel yüz bakımı uyarıcı ve detokslayıcı olduğundan, yüz bakımı sonrasında ortaya çıkan taze cildi korumak için SPF’si yüksek bir güneş kremi kullanın.

İyi bir güneş koruyucu olmadan güneşte vakit geçirirseniz, cilt bakımının olumlu etkilerini ortadan kaldırabilecek güneş hasarı alırsınız.

cilt bakımı -4

 

  • Spor salonuna ara verin


Cilt bakımınızdan sonra yaklaşık 24 saat spor salonuna gitmekten kaçınmalısınız çünkü terleme ve artan dolaşım nedeniyle cildi aşırı uyarmış olabilirsiniz.
 

  • Cildinize her zaman nazik olun


Özellikle cilt bakımı sonrasında cildinize nazik davranın. Cilt bakımınızdan sonra makyaj yapabilirsiniz, ancak cildiniz daha hassas olacaktır, bu nedenle parfümsiz ve gözenekleri tıkayan ürünler tercih edin.

Kızarıklık, lekeli cilt ve tahriş, insanların yüz bakımı sonrasında yaşadığı en yaygın yan etkilerden bazılarıdır. Bu sorunlar, pul pul dökülme veya ekstraksiyon işleminin yanlış basıncı nedeniyle ortaya çıkabilir. Tedaviden sonra kullanılan güzellik ürünlerine karşı alerjik reaksiyonlardan da kaynaklanabilirler.

Daha genç görünen ve daha sağlıklı bir cilt için ilk adım, her 4 ila 6 haftada hafif veya orta düzey tıbbi cilt bakımı yaptırmaktır. Daha derin düzeyde yapılanlara ise uzman cildinize bakarak karar verecektir.

Cilt bakımının hemen ardından, cildiniz gençleşir ve ışıldar. 48 – 72 saat içinde cildinizin daha iyi nemlendiğini ve genel olarak daha sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

Yayınlanma tarihi: 03/10/2017

-

Son Güncellenme: 20/10/2023

Cilt Bakımı Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön