Bahar Özbal tarafından yazılmış, Uzm. Dr. Zahide Eriş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı, cilt yapısını bozan çevreye bağlı faktörler (hava kirliliği, güneş gibi), yaş ve yaşlanma, stres, mimik kullanımı, yeme ve alışkanlıklarına bağlı negatif etkileri azaltmak, cildi arındırırken bu etkenlere karşı pozitif besleme yapmak amacıyla gerçekleştirilen bir uygulamadır.
 
 

 
Cildin yapı taşları kabul edilen kolajen ve elastin liflerin, yukarıda bahsi geçen olumsuz etkiler nedeniyle parçalanması ve bu parçalanmaya bağlı hyalüronik asit miktarının azalması sonucunda cildin daha hızlı yaşlanması, kırışıklık ve sarkma oluşması, lekelenme, kuruma, mat ve cansız görünmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Cilt bakımı, bu sorunların en düşük seviyeye indirilmesi amacıyla yapılan işlemler bütünüdür.
 

Cilt bakımı fiyatları klinikten kliniğe, kliniğin bulunduğu il, ilçe gibi lokasyona göre büyük farklar içerir. Cilt bakımı fiyatlarına etki eden en önemli unsur Cilt bakımı sırasında tercih edilen kozmetik ürünlerin çeşitliliğidir. Pek çok farklı marka ve o markalarla özdeşleşmiş cilt bakımı uygulaması mevcuttur. Cilt bakımı işlem adımları aynı olsa bile kullanılan krem ve serumlar fiyatların şekillenmesine etki eder.
Ortalama bir cilt bakımı uygulaması tek seans ücreti 2.000 TL ile 6.000 TL fiyat aralığında gerçekleşir.
Cilt bakımı, 20’li yaşlardan itibaren düzenli olarak yapılması ön görülen bir uygulamadır. Cildin her yaştan hem kadın hem de erkek için temizliği esastır.

Cilt bakımı uygulamaları cildin ihtiyacı doğrultusunda planlanır. İlerleyen yaşla birlikte cilt bakımı uygulamaları da farklılaşır. Cilt bakımı yatırmak için mutlaka ciltte bir sorun oluşması gerekmez. Cilt bakımı bir tedavi değil bakım ve temizlik adına alışkanlık haline getirilmesi gereken bir uygulamadır.
Cilt Bakımı özellikle;
 • Akne sorunları olan,
 • Leke tedavisine ihtiyaç duyan,
 • Cilt yaşlanması sorununa sahip (anti-ageing uygulaması)
 • Ciltte renk değişikliği (pigment farklılığı) yaşayan
 • Gözeneklerinde açılma gözlemlenen,
kişiler için etkin sonuçları olan bir uygulamadır.
Cilt bakımı, kişinin ihtiyaçlarına, yaş ve cilt yapısında meydana gelmiş sorunlara göre kişiye özel planlanır. Genel olarak bir Cilt Bakımı şu aşamalardan oluşur;
 1. Cilt Temizliği: Uygulama öncesi cildin çeşitli tonikler aracılığı ile temizliği,
 2. Peeling: Genellikle meyve asitli peeling yöntemi gözeneklerin açılması ve cildin ölü deriden arındırılması,

  Kimyasal Peeling hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız.
 3. Buhar Uygulaması: Cildin toksinlerden arındırılması, gözeneklerin açılması, deri yüzeyinden sonra deri altının temizlenmesi,
 4. Siyah Noktalardan Arındırma: Buhar uygulaması ile yumuşayan cilt yüzeyinden siyah nokta ve yağ bezelerinin bazen sıkarak bazen de sıkmaya gerek duyulmaksızın çıkarılması,
 5. Dezenfektan: Siyah noktaların sokma işleminin ardından, özel bakım ürünleri yardımıyla cildin temizlenmesi
 6. High Frequency (Yüksek Frekans) Uygulaması: UV-C ile çalışan, ozon bazlı cildi dezenfekte amacıyla yapılan bir basamaktır,

 
 1. Maske Uygulaması: Cilt yapısının ihtiyacı doğrultusunda belirlenecek maske uygulaması yapılır. Uygulanan maske, cildin nem dengesini sağlar, cildi besler, leke ve çizgilerin hafiflemesine yardımcı olur. Maske hem cilt tipine, hem cildin ihtiyacına hem de uygulanacak bölgeye göre seçilir. Maske uygulaması ortalama 20 dakika sürer.
 2. Maske Arındırma: Maske uygulamasının bitiminde maske temizliği nemlendirici özelliğe sahip toniklerle yapılır,
 3. Krem ve Serum Kullanımı: Cildin ihtiyacına göre yaşlanma karşıtı, kolajen desteği, leke giderici, akne sorununa çözüm gibi krem ya da serum uygulaması yapılır,
 4. Masaj ve Nemlendirme: Karma, yağlı, kuru cilt tiplerinden kişinin cilt yapısıyla uyumlu nemlendiricilerle dekolte, boyun ve yüz masajı yapılır.
 
Cilt bakımı uygulamaları ortalama 60-90 dakika aralığında gerçekleştirilir. Cilt Bakımı 1-1,5 ay içinde yinelenmesi önerilen uygulamalardır.

 

 
Vücudun örtüsü cilt; UV ışınları, hava kirliliği, kimyasal etkenler, makyaj, sigara dumanı gibi olumsuz faktörlerden yoğun bir şekilde etkilenir. Bu etkilenmenin izleri cilt yüzeyinde deformasyonla ortaya çıkarken, vücudun besin deposu cilt alt katmanları bu olumsuz etkiden nasibini alır.

Vitamin, mineral ve yararlı elementlerin depolandığı deri altı depolardan beslenen iç organlar, yeterli rezervi bu depolardan sağlayamadığı zaman hem cilt hem de vücut önemli savunma noktalarından birini kaybeder. İşte tam da bu nedenle cilt bakımı uygulamasının düzenli gerçekleştirilmesi önem kazanır.
Cilt bakımı öncesi ve sonrası cildin temiz ve arınmış halinin korunması ve bir sonraki seansa kadar sağlıkla görevini yapabilmesi için genel temizlik ve bakım kurallarına dikkat edilmesi cildin korunması için gerekli adımların yapılması önemlidir.


Dermatoloğunuzun önerileri doğrultusunda cilt tipinizle uyumlu günlük temizleme ve bakım ürünleri düzenli kullanılmalıdır,

Cildin her gün bir tonik yardımıyla temizlenmesi ardından nemlendirilmesi önemlidir.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve UV ışınlarının yarattığı hasarı önlemek için cildinizle uyumlu bir güneş kremi tercih edilmeli ya da günlük bakım kreminizin UV koruyucu özellikli olmasına dikkat edilmelidir.

Hormon değişikliklerinin söz konusu olduğu dönemlerde (hamilelik, ergenlik…) değişen cilt yapısına uygun bakım ve temizleme işlemlerinin sürdürülmesi, yağlı ve akne sorunu oluşan ciltler için sorunla ilişkili krem ve bakım ürünlerinin düzenli kullanımı önemlidir.

Günlük cilt bakımı uygulamalarının hepsinde cilt nazikçe arındırma ve nemlendirme işlemine tabii tutulmalı, sert fırçalar, gün aşırı peeling, kese gibi cildi yoran ve yıpratan uygulamalardan uzak durulmasına dikkat edilmelidir.

Haftada 1 evde peeling ve nemlendirici maske uygulaması yapılabilir.

Yayınlanma tarihi: 03/10/2017

-

Son Güncellenme: 01/08/2022

Cilt Bakımı Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön