Dudak renklendirme, küçük iğneler kullanılarak pigmentlerin dudaklarınızda verilmesiyle elde edilen bir tür yarı kalıcı kozmetik dövme prosedürüdür. Bazen dudak dövmesi olarak da adlandırılsa da, bu geleneksel dövme sanatından çok kozmetik bir uygulamadır.

Dudak renklendirme, daha genç görünen dudaklar oluşturmak için hem dudağın rengine hem de şeklini değiştirmeye odaklanır. Herkesin dudakları farklıdır ve tek bir güzellik standardı yoktur.

Fakat dudaklarınızın görünümünü ya da rengini değiştirmek istiyorsanız dudak renklendirme ilginizi çekebilir.

Dudak renklendirme şu şekilde gerçekleştirilir:

İlk olarak, dudak renklendirmenizi yapacak olan estetisyen, daha az ağrı ve rahatsızlık hissetmeniz için dudaklarınıza krem sürerek dudaklarınızı uyuşturur. Kremin tam olarak etkisini göstermesini beklerken, istediğiniz dudak şekli ve tonunun yanı sıra onayınızı gerektiren tüm eskizleri gözden geçirilir.

Ardından, küçük iğneler kullanarak dudaklarınıza doğal görünümlü bir pigment yerleştirilir. Bu, eşit bir ton oluşturmaya yardımcı olmak için birden çok katmanda yapılır.

Toplamda, işlem 1 ila 3 saat arasında sürebilir.

dudak renklendirme -2

Dudak renklendirmenin iyileşme süreci dövmeninkine benzer. Şişlik ve kızarıklık için buz veya soğuk kompresler kullanabilirsiniz. En iyi sonuç için dudakların üstünü kapatmayın, havayla temas kurumasına izin verin.

Dudaklarınız iyileşmeye başladığında, cilt yaklaşık bir hafta boyunca kabuklanır. Bu kabukları koparmayın. Koparma, dudak dövmeniz iyileşirken yara izine ve düzensiz tona neden olabilir. Rahatlama ve koruma için dudaklarınıza vazelin sürebilirsiniz.

Dudaklarınız iyileşirken birkaç hafta doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının. Dudaklarınız beklediğinizden daha koyu görünüyorsa endişelenmeyin, dudaklarınız iyileştikçe geçecek olan normal bir yan etkidir.

Yaklaşık bir ay içinde dudak renklendirmenin tam sonuçlarını görürsünüz. Estetisyeninizden sonuçlarınızı değerlendirmesi için bir takip talep edebilirsiniz. Tam olarak istediğiniz rengi elde etmek için birkaç ay sonra bir rötuş seansı gerekebilir.

Dudak renklendirme yarı kalıcı bir prosedür olarak kabul edilir. Sonuçlarınızı korumak için işlemi birkaç yılda bir tekrarlamanız gerekir.

Sık sık dudak peelingi, güneşe maruz kalma ve sigara içme, pigmentin daha hızlı solmasına neden olabilir.

Dudak renklendirme, geleneksel dövme ile aynı yan etkileri ve riskleri taşır. Dudaklarınız iyileştikçe azalacak olsa da, şişme, kırmızılık, ağrı gibi küçük yan etkiler beklenebilir:

dudak renklendirme -1

Uygun bakım ve iyileşme olmazsa dudaklarınız enfeksiyon kapabilir. Aşağıdakileri fark ederseniz bir doktora görünebilirsiniz:

 

  • Aşırı şişlik

  • Kötüleşen ağrı

  • Şiddetli bir enfeksiyon ayrıca ateş ve titremeye neden olabilir.

Diğer olası yan etkiler:
 

  • Kaşıntı

  • Döküntü

  • Yara izleri

  • Cilt sorunları

  • Düzensiz renklendirme

  • Paylaşılan ekipmandan kaynaklanan kanla bulaşan hastalıklar

Ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmak için önceden dudaklarınıza uyuşturan bir krem uygulaması yapılır.

dudak renklendirme -3

Ağrı toleransınız ne kadar düşük olursa, o kadar fazla rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar çok fazla ağrı hissetmeyebilir.

Randevunuzdan önce naproksen, ibuprofen, aspirin ve balık yağı, sarımsak, gingko ve E vitamini gibi takviyeleri almaktan kaçının. Bunlar kanamayı ve morarmayı artırabilir.

Dudak renklendirme bir çeşit yarı kalıcı makyaj uygulaması olduğundan ruj yerine geçebilir.

Renklendirme işlemi sonrasında ruj sürmenize gerek kalmadan renkli ve daha dolgun görünen dudaklara sahip olabilirsiniz. Farklı bir ruj rengi istiyorsanız, elbette kullanabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 17/05/2023

-

Son Güncellenme: 08/06/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön