Dolgu, çeşitli nedenlerde ciltte oluşan sarkma ve deformasyonların veya görünümünden memnun olunmayan bölgelerin tedavi edilmesinde kullanılan bir uygulamadır. Ameliyat gibi ciddi bir operasyon geçirmeden oldukça etkili sonuçların kolayca alınmasını sağlar. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak belirginleşen çizgilere, derinin elastikiyetini kaybetmesine ve benzeri sebeplere çare olması açısından her gün popülerliğini daha da artıran medikal bir işlemdir.
 
Günümüzde dolgu işleminin vücut üzerinde uygulandığı çok sayıda bölge vardır. Bunlardan en yaygın olanları ise yüz ve göğüs çevreleridir. Rehberimizde, en çok tercih edilen dolgu uygulamalarını bulabilir ve merak ettikleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dolgu uygulaması fiyatları; işlemi yapan doktora, hastane veya kliniğe, ile, kullanılan dolgu malzemesine ve malzemenin ölçüsüne göre değişkenlik gösterir. Bu değişkenlerden en önemlisi de hangi dolgu uygulaması veya uygulamalarının gerçekleştirileceğidir.
 
Aşağıda yer alan uygulamalardan yola çıkılacak olursa, en küçük işlemden en büyüğüne varana kadar ortalama 3.000 TL ile 20.000 TL arasında bir fiyattan söz edilebilir.

Yanlış dolgu uygulamalarından ve başarısız sonuçlardan kaçınmak için mutlaka alanında uzman ve de dolgu konusunda tecrübeli doktorlar tercih edilmelidir.

Dolgu, medikal estetik olarak adlandırılan alanın en yaygın uygulamalarından biridir. Çok çeşitli bölgelere yapılması, kolay uygulanan bir işlem olması ve sıkça tercih edilmesi sebebiyle çok sayıda dolgu ürünü bulunur. Bunlar; kalıcı olmayan, yarı kalıcı ve kalıcı olarak 3’e ayrılır.

 • Kalıcı Olmayan Dolgu Maddeleri

Kalıcı olmayanlar arasında “Hyaluronik Asit” kaynaklı dolgular vardır ve bu madde zaten insan vücudunda bulunduğu için son derece doğaldır. Kullanımı yaygındır çünkü alerjik reaksiyona sebep olmaz. Kalıcılıkları 6 ile 18 ay arasında değişir. Bu gruba dahil olan markalardan bazıları ise şu şekildedir; Teosyal, Restylane, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm, Perlane ve Puragen.

 • Yarı Kalıcı Dolgu Maddeleri

Adından da anlaşılacağı üzere kalıcılık oranları biraz daha yüksektir ve ortalama 3 ila 5 yıl süresince, uygulanan bölgede etki gösterirler. Her maddenin etki mekanizması farklıdır ve bu dolgular genellikle yanak, naolabial çizgi, popo ve meme gibi bölgeler için tercih edilir. Farklı markaların diğer yüz bölgeleri için de yarı kalıcı dolgu malzemeleri vardır. En yaygın yarı kalıcı dolgular içerisinde; Radiesse, Aquafilling ve Aqualift gibi örnekler sayılabilir.

 • Kalıcı Dolgu Maddeleri

Uygulanan işlemin ömürlük olmasını tercih eden hastalar için eğer sağlık durumları açısından bir sakınca yoksa bu dolgu maddeleri kullanılır. Bazıları alerjen testine tabi tutulurken bazılarında ise bu gerekmez. Tamamen kalıcı olmalarının sebebi, bu dolgu maddelerinin içeriğinin insan vücudu tarafından enzime uğratılamamasıdır. En yaygınları arasında Bioalcamid ve Artecoll örnek gösterilebilir.

Burun dolgusu, burun bölgesindeki istenmeyen görünümün ameliyatsız bir şekilde giderilmesi işlemidir. Estetik açıdan burun şeklinden memnun olmayan veya yaşadığı bir kaza sebebiyle burnunda deformasyon oluşanlar tarafından sıklıkla tercih edilir.
 
Burun dolgusunun etki alanı ameliyattaki kadar büyük değildir ve genel itibariyle daha küçük çaplı değişimler sağlanır. Fakat yüzün odak noktasında bulunan burunda yapılan ufak medikal dolgu müdahaleleri çehreyi değiştirmede oldukça etkilidir.
 
Bu uygulama sonucunda şunlar elde edilebilir;

 • Burundaki kemerli görünüm ortadan kalkar. Burnu daha düz hale getirmek için kemerin hemen alt ve üst kısımlarına dolgu uygulanır.
 • Burun çökmeleri düzeltilir. Çökük kısımlara dolgu uygulanarak hacimli bir görünüm sağlanır.
 • Burun eğrilikleri giderilir. Doğuştan veya sonradan oluşan eğri ve deforme kısımlar gerekli miktarda dolgu malzemesi ile daha düz hale getirilir. Burun simetrik bir görünüme kavuşur.
 • Burun ucu kaldırılır. Uygulanan dolgu sayesinde uç kısım kemerden yukarıda konumlanır ve böylece burun daha belirgin hale gelir.

Burnunda işlevsel bir kusuru olmayan, ameliyat olmak istemeyen, 18 yaşını doldurmuş, kadın ve erkekler bu uygulamayı yaptırabilirler. Uzman doktorlar tarafından klinik/poliklinik bir ortamda uygulanmalıdır. Tıpkı diğer dermal dolgu uygulamaları gibi neredeyse risksiz bir işlemdir ve yaklaşık 10-15 dakikada tamamlanır. Öncesi ve sonrası arasındaki fark işlemin hemen ardından gözle görülür seviyededir. 
 
Burun dolgusunun kalıcılığı yüksek değildir ve ortalama 8 ila 24 ay aralığında etkisini sürdürür. İşlemden memnun kalınır ve tekrar edilmek istenirse her dolgu uygulamasından sonra bu kalıcılık süresi uzar.
 
Burun Dolgu Fiyatları
 
Fiyatlar hastanın taleplerine, uzman doktora ve kullanılacak malzemeye göre değişkenlik gösterir. Yaklaşık 1.500 TL ile 6.000 TL arasında ayrılacak bir bütçe yeterli olacaktır.
 

Doğuştan ince dudaklara sahip olan veya yaş ilerlemesi sebebiyle dudakları sarkan kişilere uygun, yaygın bir medikal dolgu işlemidir. Bu uygulama sonucunda kolaylıkla daha dolgun dudaklar elde edilir ve varsa asimetrik görünüm de düzeltilir.
 
Dudak dolgusu hastanın her iki dudağına birden uygulanabileceği gibi sadece alt veya sadece üst dudağa da uygulanabilir. Dudağın ana yapısı bozulmayacak ve yüzün proporsiyonuna uyacak şekilde yapılması için tecrübeli bir uzmana başvurulmalıdır. Kullanılacak dolgunun ölçüsü de oldukça önemlidir ve simetrinin bozulmaması için taraflara eşit şekilde enjekte edilmelidir.
 
Dudaklar için hem geçici hem de kalıcı dolgu malzemeleri kullanılabilir ancak kalıcı olanların dudağın doğal yapısını bozma, içeride topaklanma ve sertlik oluşturma riskleri vardır. Geçici dolgu tercih edildiği takdirde işlemin ömrü yaklaşık 6 ay kadardır çünkü yüzdeki diğer bölgelerin aksine dudak çok daha hareketlidir. Sırf dudaklar için üretilmiş kaliteli markaların dolguları kullanılırsa sonuç daha tatmin edici olur.
 
Dudak dolgusu, 15 ila 30 dakika içerisinde uygulanan ağrısız bir işlemdir ve lokal anestezi ile bölgesel uyuşma sağlanması yeterlidir. Belirlenen bölgelere, ince uçlu bir iğne yardımı ile dolgu enjekte edilir. Uygulamadan sonraki ilk birkaç saatte makyaj malzemesi kullanılmamalı ve yemek yenilmemelidir. Ciddi yan etkileri olmamakla birlikte ilk hafta iğne yerleri ağrıyabilir ve ufak şişlikler görülebilir.

Dudak Dolgu Fiyatları
 
Fiyatlar ortalama olarak 1.000 TL ile 2.000 arasında değişir. Seçilen malzemenin markası ve miktarı, doktor ve uygulanan ilin de fiyatı belirlemede etkisi büyüktür. 
 

Kaş arası dolgusu, burunla alın arasında bulunan bölgede oluşan çizginin ortadan kaldırılması için uygulanan bir işlemdir. Diğer medikal dolgu uygulamaları ile benzerlik gösterir. Bu dolguya ihtiyaç duyulmasının sebepleri arasında; sürekli olarak kaş çatılması, yaşın ilerlemesi, genetik kodlar, kuru ve nemsiz cilt yapısı sayılabilir.
 
Uygulamaya karar verilmeden önce tetkik doğru yapılmalıdır. Eğer kaşlar arasındaki çizgi hasta mimik yapmıyorken ortadan kalkıyorsa dolgu uygulaması yerine botoks işlemi yeterli olacaktır. Hasta mimik yapmıyorken hatta uyuyorken dahi bu çizgi veya çizgiler görünür seviyedeyse en doğru tercih kaş arası dolgusu olacaktır.
 
İşlem, uzman doktor tarafından klinik ortamda yapılmalı ve hastanın bilgisi dahilindeki kaliteli dolgu malzemeleri kullanılmalıdır. Kaş arasını uyuşturmak için krem tercih edilir ve ince uçlu iğne sayesinde belirlenen bölgeye dolgu uygulanır. İşlem süresi oldukça kısadır ve yaklaşık 10 dakika içerisinde acısız bir şekilde kolayca tamamlanır.
 
Uygulamadan sonra hasta günlük yaşamına dönebilir. Bölgedeki çukur ve çizgiler bir hafta içerisinde neredeyse sıfırlanır, yani etkisi kısa sürede görülmeye başlar. Fakat geçici işlemlerden bir tanesi olduğu için dolgunun etkisi genellikle 9 ile 18 ay arasındadır. Memnun kalınırsa hastanın durumuna göre 1 yıldan sonra tekrar edilebilir.
 
Kaş Arası Dolgu Fiyatları
 
Fiyatlar çizgi ve çukurların büyüklüğüne, uzman doktora ve kullanılacak malzemeye göre belirlenir. Yaklaşık 1.500 liralık bir bütçe işlem için yeterli olacaktır.

Çene hattı dolgusu veya yaygın olarak kullanılan adı ile jawline dolgusu, günümüzün en sık başvurulan medikal estetik işlemlerinden bir tanesidir. Diğer uygulamaların aksine çene hattı dolgusu, kadın ve erkeklerin benzer yoğunlukta tercih ettiği bir işlemdir. 18 yaşını doldurmuş ve sağlık açısından bir sakıncası bulunmayan herkes bu işlemi yaptırabilir.
 
Genel itibariyle jawline, çene çevresine dolgu uygulanması suretiyle bölgenin kontürünü belirginleştirip kişiye daha keskin hatlar kazandırılmasını sağlar. Doğuştan sahip olunan veya alınan bir darbe sonucu oluşan çene yapısından memnun olmayanlar için iyi bir çözümdür.
 
Jawline dolgu sayesinde düzeltilebilecek olası kusurlar;

 • Çenenin hacimsizliği ve yüze oranla geri planda kalması,
 • Çene hattı çizgisinin belirsizliği ve çenenin küçük olması,
 • Asimetrik çene görüntüsü,
 • Çene altında gıdı ve sarkmalar oluşması,
 • Çene ucunda gamze bulunması şeklinde örneklendirilebilir.

Çene hattı dolgusu klinik ortamda tecrübeli bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü anatomik yapısı itibariyle bölgeden önemli sinirler ve damarlar geçer. İşlemin başarılı olabilmesi için bölgeye uygun kaliteli dolgu malzemesi kullanılmalıdır. Uygulama yapılmadan yaklaşık 1 ay önce çeşitli dolgu malzemeleri ile alerji testi yapılır. Hastanın cildine ve yapısına en uygun olan dolgu bu şekilde belirlenir.
 
Jawline için kullanılan dolgunun içeriğinde; hyaluronik asit, yağ hücresi, kalsiyum, sığır kolajeni gibi maddeler bulunur. Kullanılan yağ hücreleri daha sağlıklı olması açısından hastanın kendisinden elde edilen yağ hücreleri olabilir.
 
Bu dolgu, çenenin uç kısmından kulak önüne kadar uzanan iki mandibular kemik uzantısı arasında kalan bölgeye uygulanır. Sanılanın aksine jawline dolgusu çenedeki kemiklere yapılmaz. Hastanın istekleri doğrultusunda doktorun da uygun gördüğü bir çene hattı görünümü planlanır. Sonrasında derinin alt kısmında gerekli yerlere kanüller ile girilerek dolgu enjekte edilir. 

İşlemin gerçekleştirilme uzunluğu yaklaşık 20 dakikadır ve diğer dermal dolgu uygulamalarındaki gibi lokal anestezi yeterli olacaktır. Acısız bir işlemdir ve kısa süre içerisinde dolgunun etkileri gözle görülür hale gelir. Bu işlem sayesinde hasta, daha net, simetrik ve çekici bir çene yapısına kolaylıkla sahip olabilir.
 
Jawline Dolgu Fiyatları
 
Fiyatlar ortalama olarak 1.000 TL ile 2.500 TL arasındadır. Ancak, uzman doktora, uygulanacak ile, kaç adet tüp kullanılacağına ve dolgunun çeşidine göre fiyat değişkenlik gösterebilir.

Göz altı ışık dolgusu, gözün aşağısında kalan kısımlarda düzeltilmek istenen görünümü tedavi eden medikal bir işlemdir. Yüz dolgu uygulamaları arasında sıklıkla tercih edilen bu işlem sayesinde; yanak ve göz altları arasındaki oluklar, çukurlar, morluklar, çöküklükler, torbalanmalar ve benzeri durumlar ortadan kaldırılır.
 
Görünümdeki bu rahatsızlıklar doğuştan ve genetik sebeplerle var olabileceği gibi yaşın ilerlemesi sebebiyle de oluşabilir. Yaşlandıkça vücuttaki hyaluronik miktarı azalır, cilt yıpranır, sarkmalar meydana gelir ve elastikiyet zamanla kaybolur. Bu durumun, uygulanması en kolay çözümlerinden biri göz altı ışık dolgusudur. Tecrübeli ve uzman bir doktor tarafından klinik veya hastane ortamında gerçekleştirildiği sürece alınan sonuç son derece başarılı olacaktır.
 
Diğer dolguların aksine göz altı dolgusu derinin altına değil kemiği saran zarın altına uygulanır. Bu sebeple ışık dolgusu oldukça yavaş ve dikkatli şekilde kanül yardımı ile enjekte edilir. Lokal anestezi yapıldığı için ağrısız bir işlemdir ve yaklaşık yarım saatlik bir sürede tamamlanır.
 
Göz altları hassas bölgeler olduğu için dolgu maddelerinin seçimine de son derece dikkat edilmeli, kaliteli ve bölgeye uygun dolgular tercih edilmelidir. Uygulanacak dolgunun içerisinde; glisin ve lisin gibi aminoasitler, çinko ve bakır mineralleri, B6 vitamini, anti-oksidanlar, hyaluronik asit ve arganin gibi cilt nemlendiricileri kullanılır.
 
Göz altı ışık dolgusu, yarı çapraz bağlı bir dolgu olduğu için uygulanan bölgenin çevresine yayılır ve bu sayede daha bütüncül ve iyi bir görünüm elde edilir. Bu işlemden sonra göz altı bölgesinde cilt gençleşir, daha canlı ve parlak görünür, morluklar büyük oranda azalır, halkalar kırışıklar ve torbalar yok olur.
 
Göz altı ışık dolgusunun bahsi geçen bu sonuçları 1 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Yan etkileri yok denecek kadar azdır ve sadece ilk günler biraz şişlik ve iğne girişlerinde hafif kızarıklıklar oluşabilir. İşlemden son 2 hafta içerisinde doktor kontrolüne gidilerek bölgenin durumu tetkik ettirilir. Eğer gerekirse ve doktor uygun görürse 3’er hafta ara ile toplamda 3 seans yapılabilir. Ancak göz altındaki cildin durumuna göre tek seans ile de istenilen sonuç alınabilmektedir. İşlemin sonuçları 1 ile 1.5 yıl arasında kalıcılığını sürdürür.
 
Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları
 
Fiyatlar ortalama 1.250 TL ile 2.250 TL arasındadır. Fiyat belirleyen unsurlar arasında hastanın durumu, tercih edilen uzman doktor, kullanılan dolgu malzemesinin markası ve miktarı gibi öğeler bulunur.
 

Nazolabial dolgu uygulaması, yüzün tam ortasına denk gelen ve burundan ağız çevresine doğru uzanan derin çizginin tedavi edilmesini sağlar. 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes tarafından tercih edilebilen bir medikal dolgu uygulamasıdır. Genel itibariyle diğer dolgu uygulamalarına benze ancak kendine has bazı farklılıkları da bulunur.

Nazolabial bölge, yüzde çabuk sarkmaya en meyilli alanlardan bir tanesidir. Yaşın ilerlemesi ağırlıklı olmak üzere, sahip olunan genetik ve kullanılan mimiklerin yoğunluğu bu da çizginin oluşumunu etkiler. Hemen herkeste az miktarda da olsa bulunabilir ancak zamanla artış göstermesi kişilere rahatsızlık vermektedir. Üstelik bu çizginin derinliği kişilerin olduğundan daha yaşlı, yorgun ve mutsuz ifadeli görünmesine sebebiyet verir. Mimiksiz durulduğunda da görülen çizgi, gülümserken daha da belirginleşir.

Dolgu uygulaması sayesinde bu görünümden kurtulmak kolaydır. Yapılması gereken tek şey, daha önce bu uygulamayı gerçekleştirmiş tecrübeli bir uzman doktor bularak tedaviye başlamak.
 
Ameliyatsız şekilde gerçekleştirilen bu tedavide diğer dolgu uygulamalarından farklı olarak süreç biraz daha uzundur. Çünkü bölgeye uygulanacak dolgunun boyutu fazladır ve hepsinin bir anda uygulanması olası problemlere yol açabilir. En doğal ve en sağlıklı sonuçlar için seanslar halinde yapılmalıdır. Kaç seans yapılacağına hastanın nazolabial bölge çizgisinin boyutuna bağlı olarak karar verilir. Doktorun belirleyeceği aralıklarla muayene edilerek bölgenin takibi yapılır.
 
Her dermal dolgu uygulamasında olduğu gibi nazolabial dolguda da hyaluronik asit içeriğine sahip dolgular kullanılır. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ve kaliteli dolgu malzemelerinin kullanılması esastır. Dolgu, burun kanatlarından başlanarak çizgi boyunca ağız kenarına kadar inen bölgeye ince uçlu kanüller ile yavaşça enjekte edilir. Lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması yeterlidir ve acılı bir işlem değildir.
 
Nazolabial dolgu yaptıranlar işlem sonucunda şunları elde eder;

 • Daha genç ve canlı bir görünüm.
 • Daha gergin ve kırışıksız bir cilt.
 • Daha mutu bir yüz ifadesi.

Nazolabial Dolgu Fiyatları
 
Fiyatlar işlemi yapacak olan uzman doktora, gerçekleştiği ile, kullanılan malzemeye ve seans süresine göre hastaya özel olarak belirlenir.

El gençleştirme dolgusu, yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan damarlı ve pürüzlü görünümün ortadan kaldırılabilmesi için uygulanan medikal bir işlemdir.
 
Bireyler vücutlarına ve sağlıklarına ne kadar dikkat ederlerse etsinler, ellerinin görünümü sağladıkları genç imajı zedeleyebilir. Belirli bir yaştan sonra cilt alt dokusu azalmaya başladığı için incelir ve sahip olunan damarlar belirginleşmeye başlar. Aynı zamanda buna leke ve beneklerin oluşumu da eşlik eder. Bu durumun hem kolay hem de oldukça etkili çözümü ise başarılı bir dolgu uygulamasıdır. 
 
El gençleştirme dolgusu ile cilt altı dokusu yenilenip zamanla yıpranan ve incelen cildin kalitesinin artırılması sağlanmaktadır. El gençleştirme tedavisinde kullanılan dolgunun içerisinde yine diğer dermal dolgulardaki gibi hyaluronik asit başta olmak üzere pek çok madde bulunur. Deri altına ince iğneler ile enjekte edilen dolgu sayesinde dolgunluk sağlanırken kırışıklıklar da yok edilir. Alınan sonucun başarısı için kullanılan malzemenin hastaya uygunluğu ve kaliteli dolgunun seçilmiş olması son derece önemlidir.
 
El gençleştirme dolgusu, lokal anestezi ile acısız bir şekilde klinik ortamda uygulanabilir. Hastanın durumuna bağlı olarak ortalama 30 dakika içerisinde işlem tamamlanır. Kadın erkek fark etmeksizin dileyen ve sağlık durumu müsait olan herkes bu uygulamayı yaptırabilir. Uzun süre kalıcı bir uygulama değildir ancak yaklaşık 1-2 yıl süresince dolgu işlevini sürdürür. Memnun kalınırsa ilk dolgunun etkisi geçtiğinde tekrar uygulanabilir.

Elin genç görünümünü tamamlamak amacıyla leke ve beneklere de müdahale edilebilir. Kimyasal soyma veya abrazyon isimli yöntemler sayesinde bu işlem de kolaylıkla yapılabilmektedir. Diğer el gençleştirme yöntemleri içerisinde ise; deriyi nemlendirme işlemleri, PRP uygulamaları ve yağ enjeksiyonları gibi seçenekler mevcut. Alanında uzman ve de el gençleştirme konusunda tecrübeli bir doktor tercih edilirse hastaya en uygun tedavilerin belirlenmesi ve uygulanması kaçınılmazdır.
 
El Gençleştirme Fiyatları
 
Uygulamanın fiyatları başta il ve doktor seçimi olmak üzere; dolgu malzemesine, miktarına ve hastanın cilt durumuna göre belirlenmektedir. Leke ve benek tedavisi de uygulanacaksa fiyat artar.

Ameliyatsız meme büyütme, cerrahi işlem olmaksızın memelerini büyütmek isteyen kişiler tarafından çokça tercih edilen medikal bir dolgu uygulamasıdır. Sıklıkla “aquafilling” ve “Los Deline” adı ile de anılır ve bunun sebebi meme için kullanılan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı tek dolgu maddesi olmasıdır.
 
Aquafilling en basit tabirle hidrofilik bir jeldir. Sentetik lineer poliamidden meydana gelir ve meme büyütme işlemlerinde sıklıkla kullanılır. Diğer bir seçenek ise hastanın kendisinden alınan yağların işlemden geçirilerek dolgu maddesi haline getirilmesidir. Her ikisi de doğal dolgular olduğu için kalıcı değillerdir. Ancak hastanın kendisinden alınan yağların emilimi daha erken gerçekleştiğinden etki süresi ortalama 2 yılken, aquafilling için bu süre 5 ila 8 yıldır. Üstelik etkisi azaldıktan sonra talep edilirse işlem tekrarlanabilir.
 
Ameliyatsız meme büyütmenin tercih edilme sebepleri ise şu şekildedir;

 • Ameliyat ve dolayısıyla kesi izlerinden kaçınmak.
 • 1 veya 2 beden daha büyük memelere sahip olmak.
 • Yaş ilerledikçe oluşan hafif sarkıklığı düzeltmek.
 • Daha hacimli ve dolgun bir meme görünümüne kavuşmak.
 • Simetrik görünümlü eşit boyutta memelere sahip olmak.

Bu tip isteklere sahip kişiler, alanında uzman ve aquafilling konusunda tecrübeli bir doktor tercih etmelidirler. Ameliyatsız meme büyütme işlemi klinik ortamda yapılır ve uygulama esnasında hastanın sadece göğüsleri lokal anestezi ile uyuşturulur. Sonrasında doktor belirlediği bölgelere ince uçlu iğne veya kanüller ile dolgu malzemesini enjekte eder. Yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir ve ağrılı değildir. Hasta aynı gün evine gidebilir ve sosyal hayatına devam edebilir.
 
Uygulamadan hemen sonra belirli bir miktarda büyüme ve şekillenme fark edilir ancak nihai sonuç 1 hafta içerisinde ortaya çıkar. Olası şişlikler ve iğnelerin girdiği yerlerdeki kızarıklıklar yine ilk haftada geçer. İlk zamanlar sıkı sutyen takmak faydalıdır ancak ağır sportif hareketlerden de uzak durulmalıdır. Ayrıca süt bezlerini etkilemediği için hamilelik sonrası emzirme döneminde herhangi bir sıkıntı yaratmaz.
 
Meme Büyütmede Aquafilling Dolgu Fiyatları
 
Fiyatlar genellikle 4.000 TL ile 10.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu ücretin belirlenmesinde; kullanılacak dolgunun miktarı, uygulayacak uzman doktor ve uygulanacak ilin de büyük etkisi olacaktır.
 
Halk arasında kunduracı göğsü olarak adlandırılan “Pektus Ekskavatum” bir çeşit göğüs duvarı deformitesidir. Genellikle erkeklerde görülen bu şekil bozukluğuna nadir de olsa kadınlarda da rastlanabilir. Kaburgaların birleştiği kemik normalin aksine içe doğru dönük olduğu için göğüs bölgesinde dışarıdan görünür bir çöküklüğe sebep olur. Genetik faktörler oluşmasında etkilidir ve küçük veya büyük boyutlarda olabilir.

Eğer kişideki çöküklüğün miktarı çok ciddi değilse, fonksiyonel bir sıkıntı ve içeride organlara doğru bir baskı yoksa ameliyatsız bir şekilde çözülebilir. Hastanın o bölgesinde, deri ile sternum kemiği arasındaki yağ dokusuna dolgu enjekte edilerek çöküklük hafifletilmektedir. Bu esnada yine aquafilling dolgu kullanılabilir ve doktor gerekli görürse belirli aralıklarla birkaç seans da uygulanabilir. En iyi sonuçlar için tecrübeli bir uzman doktor ile çalışılmalıdır.

Aquafilling kullanılan medikal dolgu işlemlerinden bir diğeri ameliyatsız popo büyütme uygulamasıdır. Sağlık Bakanlığı onaylı ve CE sahibi aquafilling diğer adıyla Los Deline sayesinde sayesinde, popo görünümünü değiştirmek isteyen kişiler tarafından çokça tercih edilen bir yöntemdir. Poliamid dolgu maddesi haricinde yağ enjeksiyonu ile yapılması da mümkündür.

Ameliyatsız popo büyütme işlemleri alanında tecrübeli bir uzman doktor tarafından klinik/hastane ortamında yapılmalıdır. Hastanın isteklerine, vücut ölçülerine ve sağlık durumuna göre belirlenecek ölçütler konusunda doktor tavsiyeleri esastır.
Eğer kişiler yağ enjeksiyonunu tercih ederlerse kendilerinden alınan yağ dokuları belirli işlemlerden geçirilerek yoğunlaştırılarak kullanılır. Bu işlemin uygulanma süresi 45 dakika ile 1.5 saat aralığındadır. Bu dolgu genellikle 2-3 yıl boyunca etkisini gösterir ve sonrasında yağlar vücut tarafından emilerek atılır.

Poliamid dolgu maddesi tercih edilirse işlemin süresi 30 ile 60 dakika arasındadır ve yine lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Popoda belirlenen yerlere, ince kanül ya da iğneler yoluyla girilerek aquafilling dolgusu enjekte edilir. İnsan doğasına uygun emilimi gerçekleştirilebilen bir su bazlı jel olduğu için zararsızdır. Kalıcılık süresi ise yağ enjeksiyonuna göre daha uzundur, ortalama 5 ile 8 yıl arasında etkisini gösterir.

Ameliyatsız popo büyütmenin avantajları;
 • Cerrahi işlem gerektirmez.
 • Kesi izleri olmaz ve ağrı hissedilmez.
 • İşlem kolay, risksiz ve hızlıdır.
 • Günlük sosyal yaşama hemen dönülür.

Kalçaya dolgu enjeksiyonu yapıldıktan hemen sonra fark gözle görülür olmaya başlar ancak nihai sonuç ilk haftadan sonra ortaya çıkar. Poponun yeni görünümü doğaldır ve sonuçlar çok yüksek oranlarda tatmin edicidir. Bu uygulama sonrasında hastalar günlük rutinlerinde herhangi bir aksama yaşamazlar ancak ilk zamanlar ağır sporlardan kaçınmaları gerekir. Doktorun uygun gördüğü şekilde ortalama 1 ay boyunca korse kullanılması da faydalıdır.

Ameliyatsız popo büyütmenin tercih edilebilme sebepleri;
 • Kalçanın dar görünümünü genişletmek,
 • Küçük popoları daha dolgun ve hacimli hale getirmek,
 • Popodaki asimetrik görünümü düzeltip mümkün olduğunca eşitlemek,
 • Daha önce geçirilmiş kalça büyütme ameliyatından kalan deformasyonları gidermek olarak örneklendirilebilir.

Ameliyatsız Kalça Büyütme Fiyatları
 
Uygulamanın fiyatları 7.000 TL ile 15.000 TL gibi bir aralığa sahiptir. Yapılacak işlemin aquafilling dolgu veya yağ dolgusu olmasına göre fiyat belirlenecektir. Yine uzman doktorun seçimi, şehir ve hastane gibi değişkenler de fiyatta etkilidir. 
 

 • Bu tip uygulamalar hemen her zaman lokal anestezi altında yapılır ve ağrısızdır.
 • İşlem süreleri uygulanan bölgenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte oldukça kısadır.
 • Çoğunluğunda aynı gün içerisinde sosyal yaşama ve işe dönülebilir.
 • Olası ufak şişlikler ve ödemler haricinde yan etkileri yoktur ve alerjik reaksiyon oranı çok düşüktür.
 • Kalıcı olmayanları, isteğe bağlı olarak 1-2 yılda bir tekrar edilmelidir.
 • Uzman doktorlar tarafından klinik ortamda yapılmalıdır.

İster yüz olsun ister vücudun diğer bölgeleri, medikal dolgu uygulamaları sayesinde herhangi bir istenmeyen görünümden kolayca kurtulmak mümkündür. Yaşlanma etkileri, çeşitli deformasyonlar, lekeler, çökükler ve benzeri ciltte oluşabilecek tüm sıkıntılar ağrısız şekilde giderilir. Ameliyat olmak gerektirmediği için cesaret etmek son derece kolaydır. Doğal maddeler kullanıldığı için zararsızdır. Hasta dilerse bu dolguları küçük bir işlem sayesinde kısa sürede vücudundan atabilir.

Dolgu uygulamasının en büyük katkılarından biri de özgüven artışıdır. Dış görünüşünde rahatsızlık duyduğu bir özelliğin düzeltilmesi sayesinde kişiler bedenleri konusunda daha özgüvenli, dolayısıyla daha mutlu olurlar.

Yayınlanma tarihi: 23/07/2019

-

Son Güncellenme: 27/03/2023

Dolgu Uygulamaları Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön