Gülüş tasarımı, ağız ve diş yapısının estetik kaygılar çerçevesinde kişiye özel planlanan tedavi yöntemleri ile gülüşünüzün yeniden restorasyonuna verilen addır.
 
Kişinin diş yapısı, dişlerin dizilişi, diş rengi, diş eti ve dudaklar bir bütün olarak alınarak değerlendirilir ve kişinin yüzü ile uyumlu, sağlıklı ve estetik bir gülüşe kavuşması için; porselen lamine restorasyonlar, zirkonya diş, ortodonti tedavisi, all four one, all six one, pembe estetik, diş beyazlatma, bonding ve implant diş tedavisine kadar birçok tedavi yönteminin bir ya da çoklu planlanmasıyla hedeflenen Gülüş tasarımı gerçekleştirilir.  
 
Gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği alanında kişiye özel planlanan farklı süreçlere sahip bir tedavidir.
 

Gülüş tasarımı fiyatları kişiden kişiye farklar gösterir bunun nedeni ideal gülüş estetiği için her kişinin ihtiyaçlarının farklı olmasıdır. Gülüş tasarımı fiyatlarına etki eden bir diğer unsur da tedavinin planlanacağı il, ilçe, doktor seçimi, klinik ya da hastane ortamında mı yapılacağı gibi unsurlara bağlı farklardır.
 
Pembe estetik ve beyaz estetik süreçlerinin bir arada planlandığı bir gülüş tasarımı tedavi sürecinde; Pembe estetik kapsamında diş eti operasyonu söz konusu olduğu takdirde sadece pembe estetik operasyonunun maliyeti; 300 TL taban fiyatı olmak üzere 2.000 TL’ye varan fiyat aralığına sahiptir.
 
Zirkonyum kaplama ya da lamina uygulamalarında her bir diş için ortalama fiyat 800 TL ile 3.000 TL aralığındadır.
 
Eksik diş söz konusuysa ve implant diş yapılması planlanır ise eksik diş sayısı kadar adette, adedi ortalama 2.500 TL ile 6.000 TL aralığında implant diş yapılması söz konusu olacaktır.
 
Diş beyazlatma işlemi ile diş beyazlatması sağlanacak ise o zaman tercih edilecek bleaching tedavisi fiyatları da gülüş tasarımı fiyatlarına eklenecektir. Bleachin uygulaması ortalama 500 TL ile 2.000 TL fiyat aralığında gerçekleştirilmektedir.
 
Gülüş Tasarımı fiyatlarının belirlenmesinde etkili tedavi kalemleri ile birlikte genel ağız sağlığınıza yönelik yapılacak dolgu, kanal tedavisi ve diğer tedaviler varsa onların da hesaplanması ile birlikte doktorunuz size özel fiyat teklifini hazırlayacaktır.
 
Komplike bir tedavi süreci içeren gülüş tasarımı fiyatı ortalama 6.000 TL ile 15.000 TL arasında fiyatlandırılırken, komplike bir tedavi süreci içermeyen Gülüş Tasarımı fiyatı ortalama 2.000 TL ile 6.000 TL fiyat aralığında tamamlanabilmektedir.
 

Gülüş tasarımı “pembe estetik” ve “beyaz estetik” ana başlıkları altında toplanan işlemler bütünüdür. Pembe estetik, kişinin diş etleriyle ilgili sorunlu kısımların tedavi sürecine, beyaz estetik ise kişinin dişleri ile ilgili sorunlu kısımların tedavi sürecine verilen addır. Gülüş tasarımı tedavi aşamalarının en önemli adımını tedavinin ana hatlarının planlandığı, kişinin ağız yapısının genel değerlendirmesinin yapıldığı muayene süreci oluşturur.
 
    1.Gülüş Tasarımı- Pembe Estetik:
 
Gülüş tasarımının pembe estetik aşamasında; diş etlerinin rengi, şekli gibi sorunların çözülmesi amaçlanır. Sağlığını kaybetmiş diş etlerinin ideal renk ve şekile kavuşturulması için tedavi süreci planlanır. Bazı ağız yapılarında gülüş sırasında diş etlerinin fazlaca görülmesi sorunu yaşanır ya da diş eti seviyelerinin birbirinden farklı olması durumu gözlemlenir.
 
Bu durumda  “gingivektomi”(diş etinin bir kısmının cerrahi işlem ile alınması) ya da “gingivoplasti” (diş etlerinin cerrahi müdahele ile yeniden şekillendirilmesi) işlemleriyle diş eti seviyesi ideal konumuna çekilerek pembe estetik sağlanır.
 
          2. Gülüş Tasarımı - Beyaz Estetik
 
Gülüş tasarımının beyaz estetik kısmı, diş sağlığı ve diş formlarını kapsar. Diş ve diş köklerinin durum tespiti için panoramik röntgen çekilir. Varsa dolgu, kanal tedavisi gibi tedavi süreçleri planlanır, eksik diş yerine implant tedavisi uygulanacak ise beyaz estetik öncesi tamamlanır.
 
Genel hatlarıyla Beyaz Estetik ile aşağıdaki sorunların giderilmesi planlanır.
  • Dişlerin Kısalması ya da Uzatılması
  • Diş formundaki şekil bozukluğu ve çıkıntılarını düzleştirme
  • Dişi tasarlanan şeklin konumuna göre kalınlaştırma ve inceltme
  • Diş yüzey tabakasını düzleştirme
  • Diş eti boşluklarını ve bozukluklarını düzeltme
  • Diş köşelerinin kareleştirme, yuvarlatma, sivriltme, törpüleme gibi işlemlerle tasarımının yapılması
  • Beyazlatma, parlatma, zirkonyum kaplama, lamina gibi yöntemlerle diş renginizi ideal beyazlığa kavuşturma.
 

Gülüş Tasarımı tedavisi çok süreçli bir tedavi yöntemidir. Kişiye özel planlandığı için süre de kişiden kişiye farklılık gösterir. Diş eti sorunlarının eşlik ettiği Gülüş Tasarımı tedavi süreci ortalama 4-6 ay süresinde tamamlanırken; implant ya da ortodontik uygulamaların söz konusu olduğu Gülüş Tasarımı süreçleri ortalama 1 yılı kapsayabilmektedir.

Gülüş Tasarımı, kişinin gülüşünü etkileyen, öz güven sorunu ortaya çıkaran her türlü estetik kaygıyı gidermek amaçlı ergenlik itibariyle her yaştan kişiye uygulanabilir bir tedavidir.
 
Gülüş Tasarımı tedavisi için herhangi bir yaş üst sınırı olmamakla birlikte alt sınır olarak süt dişlerinin kaybedilip ana dişlerin tamamen çıkmış olması Gülüş Tasarımı uygulanabilmesi için yeterli kabul edilir. Erken yaş dönemi gülüş tasarımı tedavisinde genellikle ortodonti tedavisinin eşlik ettiği tedavi süreçleri planlanır.

Gülüş Tasarımı estetik diş hekimliği kapsamında değerlendirilmesi gereken çoklu uzmanlık alanlarının bir arada alınabilmesine olanak sağlayan klinik ya da hastane bağlantılı hekimler tarafından planlanmalıdır. Gülüş Tasarımında esas olan öncelikli olarak kişinin ağız sağlığına yönelik tüm işlemlerin tamamlanması ve ardından estetik kaygıların giderilmesi olmalıdır. Bu hedeften hareketle estetik diş hekimliği alanında deneyimli aynı zamanda da diş hekimliği ile ilgili tüm tedavi süreçlerine hakim bir hekim seçilmesi önemlidir.
 
Ortodonti, implant gibi ağız sağlığına yönelik tedavi planlamalarında diş hekimliği içinde branşlaşmış konusunun uzmanı hekimlerle yol almak gereklidir. Bu nedenle seçeceğiniz gülüş tasarımı diş hekiminin her bir dal ile ilgili uzman kadroya sahip olması ya da dış destekleri planlayacak iletişim ağına sahip olması gözetilmelidir. 
 
Gülüş Tasarımı diş hekimi seçiminde bir diğer önemli kriter, hekimin sizin estetik kaygılarınızı iyi anlayan, doğru iletişim kurabildiğiniz, sizin önceliklerinizi dikkate alan bir diş hekimi ile tedavinizi planlamanızdır. Gülüş Tasarımı tedavi süreci uzun ve işlemler açısından da zamana yayılması gereken, çoğu zaman 1 yılı aşkın sürede tamamlanan bir uygulamalar bütünüdür. Süreçli bu tedavi yönteminde iletişimi kolay sağlayabildiğiniz bir gülüş tasarımı diş hekimi ile ilerlemek tedavinin zamana bağlı yarattığı sıkıntıları bertaraf etmenizi kolaylaştıracaktır.
 
Gülüş Tasarımında hedef her bir tedavinin kişiye özel planlanması ve sonuçlarının da kişiye özel olmasıdır. Yani hiç bir zaman ortaya çıkan sonuç diş hekiminin imzası niteliğinde olmamalıdır. Seçiminizi yaparken Gülüş Tasarımı diş hekiminin daha önceden yaptığı estetik uygulamaların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek (bunu diş hekiminizden talep edebilirsiniz) ve ortaya çıkan sonuçların kişiye özel mi yoksa birbiri ile benzer mi olduğunu analiz etmek sizi, sizin için doğru gülüş estetiği diş hekimi ile buluşturacak en değerli veri olacaktır.

Yayınlanma tarihi: 15/05/2017

-

Son Güncellenme: 20/10/2023

Gülüş Tasarımı Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön