Cilt gençleştirme prosedürlerinde ameliyat, yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini tersine çevirmek isteyen birçok hasta için popüler bir seçim olmaya devam ederken; ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri, ameliyata hazır olmayanlara çok sayıda etkili alternatif sunar.  

Ultherapy ya da bilinen diğer adıyla HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) yöntemi ile ameliyatsız yüz gençleştirme uygulaması; odaklanmış ultrason dalgalarının deri altına istenen derinlikte yoğunlaştırılmasına dayalı bir prosedürdür. Ultherapy hedef aldığı noktaların 65 -70 derece sıcaklığında uyarılarak kolajen dokusunun aktive edilmesi ilkesi ile hareket eder. Derinin alt katmanlarına hitap eden Ultherapy cilt yüzeyinde herhangi bir tahribata neden olmaması ile güvenli bir uygulamadır. Uygulama, hedeflenen derinlikte ısınmanın verdiği etki ile önce büzülür ardından kolajen yapısının devreye girmesi ile ciltte gerilme ortaya çıkar. HIFU- Ultherapy yöntemi özellikle yanak, göz etrafı, alın ve boyun bölgelerinde güvenle kullanılabilir. 
 
Ameliyatsız iple yüz germe (Gençlik askısı) yöntemi, 30-65 yaş arası yüzde sarkma problemi olan kadın erkek herkese uygulanabilir bir prosedürdür. Fransız askısı, Thread lift, Hayalet Askı, 6D Star Askı, Örümcek Ağı estetiği, Infinity Thread adlarıyla bilinen uygulamaların genel adıdır. Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerinden iple yüz germe;  zamanla kendiliğinden eriyen veya kalıcı iplerle (PDO ve PLA ana maddeleri ile üretilen) yüzü askıya alma ve yenileme işlemine verilen addır. Lokal anestezi kremleri ile ortalama 30-45 dakika aralığında tamamlanan uygulama sonrası kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Sonuçların yerleştirilen iplere göre anında ya da 3 ay gibi kısa bir sürede kendini gösterdiği iple ameliyatsız yüz germe yönteminde kalıcılık süresi 1,5 ila 2 yıl aralığındadır. Kolajen mekanizmasını devreye sokar.

Akustik Dalga Terapisi (AWT) yöntemi; ses frekansları ile cilt, cilt altı, bağ ve yağ dokusu, dolaşım sistemi, kaslar ve metabolik sistemi uyararak kolajen sentezini aktive eder. Akustik dalga deri alt katmanlarında ilerlerken ısı oluşturmazlar. Prosedür, doku içinde ilerleyen şok dalgaların mekanik gücü ile metabolik ve iyileştirici özellikleri açığa çıkararak derinin doğal elastikiyetini-sıkılığını geri kazandırma prensibine dayanır. 

Fraksiyonel Radyofrekans- Scarlet ve Altın İğne; epidermis ve dermis problemlerini aynı anda tedavi edebilen ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerindendir. Prosedür, radyo frekans dalgalarının özel tasarlanmış mikro iğneler aracılığı ile cilt yapısının uyarılması temeline dayanır. Scarlet ve Altın iğne uygulaması ile; ciltteki ton farklılıkları, lekeler, akne ve yara izleri, genişlemiş gözenekler gibi cilt sorunları da giderilmektedir. Ortalama 1 yıl boyunca etkisini koruyan altın iğne uygulaması cildin ihtiyaçlarına göre değişir, genellikle 1 ay aralıkla gerçekleştirilen 3 seansta tamamlanır. 
 
Saten Yüz Germe (Exilis Elite Sistemi) yöntemi; odaklanmış radyofrekans ve ultrasound enerjisinin aynı anda kullanılmasıyla uygulanan ameliyatsız yüz gençleştirme prosedürlerindendir. Uygulama, termal enerji yardımı ile kolajen yapının uyarılarak üretime başlaması ve yeni bağ dokusu oluşumunun desteklenmesi prensibine dayalıdır. Homojen ve güvenli enerji dağılımına olanak tanıyan teknolojisi ile saten yüz germe ile ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemi; 42-45 derece sıcaklıkta sınırlandırılmış frekans dalgaları yardımıyla göz kapağı dahil orta yüz, dudak üzeri, boyun, dekolte ve el gibi hassas noktalarda etkin sonuç sağlar. 

Sıvı Yüz Germe (Liquid Facelift) nörotoksin (Botoks) ve dermal dolgular kullanılarak yapılan ameliyatsız yüz germe prosedürlerine verilen addır. Sıvı yüz germe işlemi ile dolguların hem hacim verici hem de askılayıcı, toparlayıcı etkisinden yararlanarak kırışıklıkların belirginliği azaltılır ve yaşlanma sürecinin bir parçası olan hacim kaybı giderilir. Yüzü total olarak ele alır ve yüze bir harmoni katarak, eksilen yerlere farklı markalarda dolgu enjeksiyonu yapılır.

Botox, ilgili yüz kaslarının geçici olarak bloke edilerek kalıcı çizgilerin oluşumunun önleyen ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerindendir. Botoks uygulamasında özellikle alın, kaş arası, dudak ve göz kenarı, burun üzeri gibi bölgelerde, aşırı mimik kullanımına bağlı gelişmiş ince çizgilerin görünümün azalması sağlanırken, ilgili bölgedeki kasların geçici süre ile bloke edilmesiyle yeni oluşumların da önüne geçilmesi hedeflenir. İşlemden sadece uygulama yapılan kaslar etkilenir, çevre kaslar ve daha derindeki yapılar etkilenmez.

Dolgu ile Ameliyatsız Yüz Gençleştirme uygulamaları; kırışıklık ve hacim kaybı yaşanan bölgelerin hyaluronik asit içerikli madde ile doldurulması işlemidir. Ortalama 6 aydan 2 yıla kadar süreyle etkisi devam eden dolgu uygulamaları ile özellikle yaş alımı ile belirginleşen burun kenarı çizgileri, incelen dudaklar, derinleşen kırışıklıklar ve yüz bölgesindeki hacim kayıpları giderilebilir. . 

Yüz Mezoterapisi mikro enjeksiyon tekniği ile uygulanan ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerindendir. Yüz mezoterapisi ile, cilt yapısında hücre yenilenmesi ve cilt elastikiyeti sağlayan kolajen üretimi, koktelylin içindeki vitamin, amino asit ve ihtiyaca göre ayarlanmış farklı içeriklerle uyarılır. Bağ dokusunun harekete geçmesiyle cilt sıkılaşmaya başlar. Kan dolaşımı düzene girer. Yaşlanma etkilerini tersine döndürmek, cilt sarkmasını toparlamak için en sıklıkla tercih edilen yöntemlerin başında gelen yüz mezoterapisi, cilt lekeleri, göz altı morlukları, cilt tonu eşitleme gibi durumlarda da etkilidir. 

VShape; ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri arasında adı sıklıkla duyulan uygulamalardan bir diğeri… Prosedür, cildin derin katmanlarındaki kolajen liflerinin ısı enerjisi ile uyarılması ile içeriden dışarıya doğru sıkılaşma sağlanması prensibine dayanıyor. Derinin alt katmanlarındaki destek dokularda meydana gelen sarkmalar toplanırken cilt yüzeyi de gerginleşmeye başlıyor. 

Ultraformer; cildin derin katmanlarındaki taşıyıcı dokulara odaklanmış ses dalgaları ve termal ısı odakları kullanılarak hayata geçirilen ameliyatsız yüz germe işlemidir. Ultraformer tekniğinde önce ultrasound başlık cilde değdirilerek işlem yapılır ardından cildin 4.5 mm ve 3 mm altına fokuslanmış termal ısı odakları iletilir. İşlem cilt yüzeyine zarar vermezken derin katmanlara ulaşam enerji ile kolajen artışı sağlanır bu da lifting etkisinin başlamasına ve sıkılaşmanın gerçekleşmesine olanak tanır. 

GRP (Growth Factor Rich Plasma) Yöntemi, bilinen diğer adıyla “Vampir Yüz Maskesi”; kişinin kendi kanından ayrıştırılan büyüme faktörlü hücrelerin ozon gazı ile etkinleştirilmesi ile hazırlanan serumun enjeksiyonu ile yapılan yüz gençleştirme tekniğidir. İnce uçlu iğnelerle ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilen serum ile cilt daha ışıltılı, daha gergin ve daha genç bir görünüm kazanır. 

PRP ile ameliyatsız yüz gençleştirme uygulaması; kişinin kendi kanından elde edilen platelet bakımından zenginleştirilmiş plazmanın enjeksiyonu ile yapılan tedavi şeklidir.  PRP hasarlı dokudaki iyileşmeyi destekler. Trombositler salgıladıkları büyüme faktörleri ile kolajen üretimini, tendon kök hücrelerini, gen ve protein ekspresyonunu artırarak doku iyileşmesinin gerçekleşmesini sağlar.

Yüze Kök Hücre - Fibrocell Uygulaması; kişinin kendi doku hücrelerinin (otolog hücreler) çoğaltılmasıyla elde edilen gençlik iksirine verilen addır. Uygulama kulak arkasından alınan fibroblast denilen hücrelerin uygun koşullarda çoğaltılarak kişinin kendisine geri verilmesi prensibine dayanır. Yüz ve dekolte bölgesine belirli aralıklarla enjekte edilen kök hücre, 
cilt yapısındaki elastin ve kolajen seviyesi yükseltilir, nem dengesini düzenler. Fibrocell uygulaması ile gençlik zamanlarındaki cildin parlak, sıkı ve pürüzsüz yapısına, bir nevi fabrika ayarlarına geri dönülür. 

Endopeel uygulaması, etken maddesi karbolik asitin yüz kasına enjekte edilmesiyle sağlanan bir kas liftingi işlemidir. Cilt yapısını içten dışa doğru yenileyen dahili peeling özelliğine sahip bu işlem ortalama 3 hafta kas yapısı içinde kalır. Bu sürede ciltteki kırışıklık ve sarkmaları yok eder ve cilt dokusu gençleşerek sıkılaşır. 1 yıla kadar etkisini korur. 

Somon DNA ile cildi yenilemek, canlandırmak, sıkılaştırmak, kalitesini arttırmak için uygulanan bir diğer yöntemdir. Uygulamada somon balığı DNA'sından elde edilen bir polinükleotit ile saf ve hyaluronik asitin kombine edildiği enjeksiyon kullanılır. Somon DNA’sı anti-aging etkisi ile yıpranmış kuru cildi tedavi eder, kırışıklıkları (derin ve yüzeysel) gözaltı torbaları, alın ve dudak kenarı çizgilerini hem onarır hem de oluşumunu geciktirir. 

Gençlik Aşısı- Vitamin Aşıları ile ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemi; hyaluronik asit, amino asitler, vitamin ve mineraller içerikli, kişinin cilt yapısına ve ihtiyaçlarına uygun tekniklerle hazırlanmış karışımların deri altı ve kas enjeksiyonu ile yapılır. Etken maddesi olan hyaluronik asit cildin temel yapı taşlarından biridir. Vitamin, mineral ve amino asitler ise hücre yenilenmesi ve hücre metabolizmasının sağlanması için gerekli maddelerdir. Her ikisi de yaşlanma ile birlikte azalmaya başlar. Bu uygulamada amaç cildin zaman içinde kaybettiği esnekliği, parlaklığını ve sağlığını geri kazandırmaktır.  

Karboksiterapi
, koyu göz altı halkalarını sadece birkaç dakika içinde ağrısız bir şekilde tedavi eden bir uygulamadır. Cildin üst katmanlarının altına küçük miktarlarda CO2 (karbon dioksit gazı) verilir. CO2, vücudun her lifini kaplayan vazgeçilmez bir organik elementtir. Cildin üst katmanlarının altına küçük konsantrasyonlarda CO2 gazı vererek, o noktadaki kan akış seviyesini yükseltmek için bu tedavi kullanılıyor. Gözlerin altındaki siyahımsı halkalar, topaklı yağ dokusu ve çatlak izlerinin patolojilerinin bir kısmını zayıf kan akışına borçlu olduğu bilindiğinden, verilen bu tedavi ile olumlu sonuçlar alınabiliyor. Bazı insanlar karboksiterapi enjeksiyonunun yapıldığı bölgede hafif bir karıncalanma hissi hissedebilse de, bu rahatsız edici değildir ve genellikle sadece birkaç saniye içinde dağılır. Artan kan dolaşımı nedeniyle, tedavi bölgesinin yakınındaki ciltte birkaç dakika boyunca sıcaklık oluşabilir. Zayıf lenf akışı olan kişilerde tedavi sonrası bir gün kadar şişlik olabilir. Karboksiterapide kullanılan CO2 kullanım için güvenlidir ve şu anda kolonoskopi ve laparoskopi gibi diğer cerrahi prosedürler için de kullanılmaktadır.

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Yöntemlerinin uygulanması seçilen tedavi yöntemine göre farklılık gösterir. Her bir ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemi klinik ortamında uygulanır, işlemler lokal anestezi etkisi sağlayan kremlerle bölgesel uyuşturma ile yapılır, ortalama işlem süresi 30 ila 60 dakika aralığında farklılık gösterir. 

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Yöntemlerinin her biri farklı fiyat aralığına sahiptir. Tedaviler hem kendi içlerinde hem de doktordan doktora farklılık gösterir. Her bir uygulamanın seans sayıları birbirinden farklıdır. Ameliyatsız Cilt Gençleştirme fiyatları ortalama 800 TL’den başlar uygulamanın içeriği, seçilen klinik ve doktor özellikleri, lokasyon ve illere göre 8.000 TL’ye kadar çıkabilir. 

 

 Korku, kaygı gibi nedenlerle cerrahi uygulamalardan çekinen, 18 yaş üzeri, uygulama etken maddelerine karşı alerjisi olmayan kadın-erkek her birey ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri için uygun adaylardır. 

 

Yayınlanma tarihi: 31/07/2019

-

Son Güncellenme: 27/03/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön