Glutatyon; insan hücresinde bulunan, glutamik asit, sistein ve glisin amino asitlerinin birleşmesinden oluşan en güçlü antioksidandır.

Sağlıklı bir yetişkinin bedeninde ortalama 10 gram kadar glutatyon vardır.

DNA yapımından bağışıklık güçlendirmeye; serbest radikallerin bedenden uzaklaştırılmasından bir çok hastalıkla savaşmaya kadar etkin rolü olan Glutatyon bazı hastalıkların varlığı ya da yaş alımına bağlı olarak düşer, işte tam da bu noktada glutatyon rezervlerinin artırılmasına yönelik yapılan tedaviye Glutatyon Tedavisi denir. 
 

Artmış glutatyon değerleri; bir çok önemli rahatsızlık ve otoimmün hastalıkların tedavisinde etkin sonuç almanızı sağlar.

Ayrıca Respiratory Medicine Case Report dergisinde yayınlanan makaleye göre Covit-19 enfeksiyonuna sahip kişilerin tedavisinde de glutatyon tedavisinin olumlu sonuçlar verdiği; glutatyon tedavisinin bakteri ve virüslerle mücadelede bağışıklık yükseltici etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. 

Glutatyon tedavisi hem ağız yoluyla alınan takviyelerle hem de damar yolu ile gerçekleştirilir. Ağız yoluyla alınan glutatyon takviyeleri mide asiti ile parçalanır ve etkinliği azalır.

Bu sebeple glutatyon tedavisi, konusundan uzman br hekim tarafından genel sağlık durumunun değerlendirilmesi ve hizmet edeceği alana göre belirlenen dozlarda damar yolu ile gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca ozon tedavisi ile de glutatyon değerlerinin artırılmasını mümkündür.  

Yüksek C Vitamini içerikli Glutatyon serum, damar yolu aracılığı ile vücuda verilir. Kişinin ihtiyacına bağlı olarak haftada 1 ya da 2 sefer olmak kaydıyla ortalama 5-8 seans olarak planlanır. Her Bir seans 15-20 dakika aralığında tamamlanır. 

Glutatyon tedavisi; hücre hasarının önlenmesinde, ağır metal ve zararlı toksinlerin vücuttan atılımında, sigara ve alkolün neden olduğu zararlı etkilerin azaltılmasında, yaşlanmayı geciktirerek hücrelerin sağlıklı şekilde çalışmasında etkili bir yöntemdir. 

Glutatyon, hücrelere zarar veren reaktif oksijen moleküllerini ve serbest radikalleri yok etmekle görevli vücudumuz tarafından üretilen en güçlü antioksidandır. Yaş alımı, çevresel faktörler, yanlış beslenme, sigara-alkol kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak zaman içinde vücudun glutatyon üretimi yavaşlar-azalır. Glutatyon tedavisi; zamanın etkilerini tersine çevirmek, vücudun eksilen en güçlü antioksidanını geri kazanmak, olası hastalıklarla mücadele etmek, genel bağışıklığı artırmaya yarar. 

Glutatyonu artırmak ve aktif kullanımının sağlanmasının hedeflendiği glutatyon tedavisi vücudunun serbest radikallerle savaşma gücünü destekler. Glutatyon en kuvvetli antioksidanlardan biridir. Glutatyon tedavisi ile; hücrelerin korunması kontrol altına alınır, yaşlılık belirtilerinin oluşumu yavaşlatılır ve hastalıklardan korunma olasılığı yükseltilir.  Glutatyon tedavisi vücudu adeta fabrika ayarlarına geri döndürerek yıllar içinde oluşmuş pek çok negatif etkinin iyileştirilmesini sağlar. Glutatyon tedavisinin bilinen en büyük faydaları; 

 • Glutatyon tedavisi kandaki protein, enzim ve bilirubin seviyesini artırır,
 • Karaciğer hastalıklarında hücre hasarını azaltır, karaciğer yağlanmasını geciktirir, potansiyel antioksidan ve detox etkisiyle alkole bağlı olmayan karaciğer hastalıklarının tedavisine destek olur. 
 • Depresyon tedavisine destek verir, oksidatif stresi azaltır,
 • Pasif-aktif sigara dumanına maruz kalan kişilerde oluşan toksik etkinin yok edilmesine yardımcı olur. 
 • Hücrelerin korunması ve yenilenmesini sağlar, yaşlanma belirtilerini geciktirir, cildin parlak, aydınlık ve canlı görünmesini sağlar. 
 • Cilt beyazlamasına yardımcı olur,
 • Yaş alımı ile birlikte gelişmiş insülin direncini azaltır, insülin üretimini arttırarak hücrelerde kullanılacak olan glukozun hücre içine girmesini sağlar. Böylece kan şekeri seviyesinin normal sınırları içinde kalmasına destek verir. 
 • Solunumu düzenleyerek, uyku apnesi tedavisine fayda sağlar,
 • Parkinson hastalığının semptomlarını azaltır,
 • Otizm ve türevi hastalıkların tedavisinde kullanılır,
 • Alzheimer hastalığı tedavisinde aktif olarak faydalıdır.

Vücut tarafından üretilen önemli antioksidanlardan Glutatyon; hücrelerin enerji santralleri olan mitokondrilerin sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir. Zamanla azalan Glutatyon miktarının geri kazanılması için harici takviye yollarıyla düzenlenen Glutatyon tedavisi, oral, ya da damar yoluyla planlanır. En güvenilir ve etkili tedavi modeli damar yoluyla çoklu seanslarda düzenlenen tedavi şeklidir. Oral yolla alınan Glutatyon takviyeleri, mide asidi tarafından parçalanır ve eser miktarda fayda gözlemlenir. Üstelik oral yolla alınan Glutatyon takviyelerinin yan etkileri de oldukça fazladır. 

Glutamin içerikli ürünlerin oral yolla alımı; öksürük, ses kısıklığı, dışkıda süzülme, hissiyatta azalma, eklem, kas, sırt ve göğüs ağrıları, koyu ve az şekilde meydana gelen idrar, idrarda yanma, kabızlık, ishal, gaz, hazımsızlık, bulantı, kan kusma, ciltte buruşma ve sarılık, el, ayak, eklem, yüz ve mide gibi bölgelerde şişme gibi şikayetlere yol açabilir.  

IV yolu ile damardan alınan glutatyon tedavisinde bugüne kadar kaydedilmiş herhangi bir yan etki bulunamamıştır. Glutatyon tedavisi her zaman uzman bir doktor tarafından planlanmalıdır. 

Glutatyon tedavisi hamilelik ve emzirme dönemindeki kişilere; aktif kanser hastalarına ve çocuklara uygulanmaz. 

Kanser öyküsünün sona ermesinin ardından glutatyon tedavisi alınabilir. Özel durumların söz konusu olduğu koşullarda 5 yaşından büyük çocuklara doktor gözetiminde glutatyon tedavisi uygulanabilir. 

Glutatyon tedavisi fiyatları, alınacak tedavinin seans sayısına göre değişiklik gösterir. Glutatyon tedavisi fiyatları ortalama olarak seans başı 450 TL’ye yapılmaktadır. Seans sayısı kişinin ihtiyaç ve tedaviyi alış amacına bağlı olarak doktoruz tarafından planlanacaktır. Genel sağlık durumu iyi olan bireylerde haftada 1 ya da 2 seferden 5-8 seans aralığı yeterli olurken, destek tedavi amaçlı glutatyon tedavilerinde seans sayılarının adedi ve alım yoğunluğu değişiklik gösterir. Ayrıca glutatyon tedavilerinde seçilen doktor, uygulamanın yapılacağı il, ilçe, klinik, hastane gibi faktörler de glutatyon tedavisi fiyatlarının değişiklik göstermesine neden olur. 

Yayınlanma tarihi: 03/06/2021

-

Son Güncellenme: 16/02/2024

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön