Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Yuliya Doster tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Lazerle Genital Bölge Beyazlatma Nedir?

Lazerle genital bölge beyazlatma tedavisi, lazer enerjisi kullanılarak vajinal alanın (uyluk dahil) çevresindeki ciltte hiperpigmentasyonun aydınlatılması işlemidir. Hiperpigmentasyon, bazı cilt lekelerinin bir kişinin normal teninden daha koyu hale geldiği zararsız bir cilt problemidir. Vajinal bölgedeki renk değişikliği genellikle ciltteki aşırı melaninden kaynaklanır. Bu renk değişiklikleri genellikle küçük lekelerle sınırlıdır.
 
 
 
Lazerle genital bölge beyazlatma tedavisi genital estetik uygulamalarından biridir. Uygulama, kozmetik jinekolog alanında uzman Jinekologlar tarafından yapılır. Lazerle renk açma, ağartma terapileri bir çeşit peeling (deriyi soyma) işlemidir. 

Lazerle genital bölge beyazlatma fiyatları uygulamayı yapacak doktor, klinik ve işlemin hacmine göre değişiklik gösterir. Tedavi ile iç dudaklar, dış dudaklar, vajina girişi, anal bölge, makat bölgesi ya da genital bölgenin tümü beyazlatılabilir. Lazerle genital bölge beyazlatma fiyatları tedavinin kapsamına bağlı olarak ortalama 4.000 TL ile 8.000 TL aralığında gerçekleştirilir.  
Kadınların pek çoğu kadın hastalıkları ve doğuma bağlı hormon değişiklikleri yaşarlar. Doğum kontrol hapı kullanımı, polikistik over sendromu, hormonal sorunlar, bazı cilt rahatsızlıklarına bağlı hiperpigmentasyon oluşan kişiler, epilasyon sonrası ilgili bölgede renk değişimleri oluşanlara lazerle genital bölge beyazlatma tedavisi uygulanabilir. 
Lazerle genital bölge beyazlatma tedavisi Jinekolog tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir muayene sonrası planlanır. Genellikle tek seansın yeterli olduğu uygulamada bölgenin ihtiyacına göre birden fazla seans planlaması da yapılabilir. İşlemden önce üç gün beyazlatma uygulanacak bölgeye krem sürmek, tıraş etmek, güneş ışınlarına maruz bırakmak yasaktır.

Lazerle genital bölge beyazlatma tedavisi ortalama 15-20 dakika sürer. Uygulama lokal anestezi ile yapılır. Ağrılı br prosedür değildir. Lazerle genital bölge beyazlatma tedavisi, ciltte koyulaşmaya neden olan pigment üreten ‘melanosit ‘ hücrelerinin lazer enerjisi ile tahrip edilmesi ve bu sayede ‘epidermis’ adı verilen üst cilt katmanının soyulması prensibine dayanır. Soyulan koyu cildin ardından canlı, parlak ve pembe cilt tabakası gelir. Lazerle genital bölge beyazlatma tedavisinde iç dudaklar, dış dudaklar, vajina girişi, anal bölge, makat bölgesi ya da genital bölgenin tümü beyazlatılabilir. İşlem sonrası kişi günlük hayatına dönebilir. 
Lazerle genital bölge beyazlatma güvenli, etkili ve kolay bir tedavidir. İşlemden sonra kişi günlük yaşantısına hemen devam edebilir. Uygulama sonrası doktorunuz iyileşme sürecinde kullanmanız için krem ya da kremler önerecektir. İlk hafta içinde işlem gören alanda şişme (ödem), kızarıklık ya da geçici kararma oluşabilir. Bazı kişilerin su toplanması sorunu yaşadığı da kaydedilmiştir. Bu etkilerin hepsi iyileşme sürecinin beklenen ve normal kabul edilen aşamalarıdır. 1. Haftanın sonunda cilt kendiliğinden soyulup, dökülür ve alttan daha canlı görünümde açık renkli, parlak bir cilt dokusu çıkar. 1 ayın sonundaki doktor kontrolünde genital bölge nihai görünümüne kavuşmuş olur. 

Lazerle genital bölge beyazlatma sonrası ilk hafta, bol kesim, rahat kıyafetler giyilmesi, otururken konforlu bir oturma pozisyonu belirlenmesi, bacak bacak üstüne atmak, uzun süre sert zeminde  oturmak gibi faaliyetlerden kaçınılması olası tahriş, baskı ve hassasiyet yaşanmasının önüne geçer. Doku iyileşmesi genelde ilk hafta içinde tamamlanır. Şişlik, ağrı veya su toplaması gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
Lazer teknolojisi yaklaşık 100 yıldır kullanılan, güvenilirliğini kanıtlamış bir uygulamadır.  Lazer ışığının cilde penetrasyonu bir kaç milimetreyi geçmez. Işın derinliği uygulamanın tipine göre 1 ile 4 mm. arasında etki derinliğine sahiptir. Lazerle genital bölge beyazlatma tedavisi sonrası ciltte herhangi bir kalıcı hasar oluşmaz.

Yayınlanma tarihi: 09/02/2018

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön