25 May 2018

Saç Ekimi Nedir ?

Saç Ekimi

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.
Saç ekimi bilinen diğer adıyla saç transplantasyonu; saçta seyrelme ve/veya kellik oluşan bölgeye, saç yoğunluğunun olduğu sağlıklı kök yapısına sahip donör bölgeden alınan kıl köklerinin nakledilmesi ameliyatına verilen addır.


 


SAÇ EKİMİ YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (31 Deneyim) 

SAÇ EKİMİ DOKTORLARI (283 Doktor) 

SAÇ EKİMİ VİDEOLARI (6 Video) 

SAÇ EKİMİ DOKTOR SORU&CEVAPLARI (7 Soru&Cevap) 


Saç ekimi, 3 farklı saç ekimi yönteminden (FUE, FUT, DHI) kişiye uygun olan uygulama tekniği ile yapılır. Bu makalemizde “Saç Ekimi Yöntemleri”, “Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası” ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler ve “Saç Ekimi İyileşme Süreci” ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız.


İstanbul'da Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın
İzmir'de Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın
Ankara'da Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın

Saç Ekimi Yöntemleri: Kaç Çeşit Saç Ekimi Yöntemi Vardır?

Saç ekimi ameliyatı, FUE (Follicular Unit Extraction), FUT (Follicular Unit Transplantation) ve DHI (direct hair implantation) adı verilen üç saç ekimi yönteminden biri ile yapılır. Her 3 saç ekimi yöntemi de mutlaka lokal anestezi altında, tam donanımlı bir klinik ya da hastane ortamında gerçekleştirilir. Teknikler farklı ancak ameliyatların aşamaları aynıdır.

saç ekimi öncesi hazırlık

Saç ekimi ameliyatları 3 aşamada yapılır. İlk aşama greftlerin toplanması işlemidir. Bu işlem öncesi lokal anestezi ile bölge uyuşturulur. İkinci aşama toplanan greftlerin ekim için hazır hale getirilmesi işlemidir.

Bu aşamada toplanan greftler deriden ayrıştırılarak canlı ve sağlıklı kökler uygun muhafaza ortamına alınır. Üçüncü aşama ekim aşamasıdır.

Ekim aşaması;  saç ekimi yöntemlerinden biriyle gerçekleştirilir. 3 tekniği bir diğerinden ayıran en önemli adım ekim aşamasıdır.

saç ekimi uygulaması

Saç ekimi ameliyatları; operasyonun türüne, transferin yapılacağı alanın büyüklüğü ve buna bağlı olarak aktarılacak greft (saç nakli ile nakledilen, içinde saç kökleri ve bir miktar deri bulunan yapılara greft adı verilir) adedine bağlı olarak  ortalama 3 ile 8 saat arası süren bir operasyondur.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi:

FUE tekniği ile saç ekiminde transfer edilecek dönor bölgedeki saçlar folikül çıkarma işleminden önce 1 mm uzunluğunda kısaltılır.

FUE saç ekimi yönteminde greft toplama işlemi micro-motor ile yapılır. Micro-motor, her bir kıl, folikül ve onu çevreleyen mikroskobik doku ile birlikte, silindirik bir şekilde kesilerek toplanır.

saç ekiminde kıl kökleri

Transferin yapılacağı saçsız bölgede açılan küçük deliklere toplanan greftler tek tek yerleştirilir. FUE tekniği doğrudan (direkt) bir yöntemdir.

FUT tekniği ile saç ekiminde transfer edilecek dönor bölge olarak ense seçilir. Bu teknikte ense bölgesinden transfer yapılmasına yetecek oranda sağlıklı saç ve saç kökü olması gereklidir.

FUT tekniği ile saç ekiminde enseden yaklaşık 15 cm x 2 cm büyüklüğünde dikdörtgen bir deri parçası kesilmek suretiyle çıkartılır. Kesilecek alanın büyüklüğü toplanmak istenilen saç kökü miktarına göre değişmektedir.

saç ekimi öncesi sonrası

Ense bölgesinden deri parçasının çıkarılmasının ardından, saç köklerinin ayrıştırılması ve ekim için hazırlanması adımına geçilir. Toplanan greftler petri denilen kaplara yerleştirilir. Yeterli adette greft toplanmasının ardından ensede açılan alan dikilir ve sargı altına alınır.

Saç ekimi yapılacak bölgede her biri iğne başı büyüklüğünde kanal açma işlemi tamamlanır. Toplanan  greftler tek tek bu kanallara yerleştirilir.

DHI Tekniği ile Saç Ekimi:

DHI saç ekimi yöntemi doğrudan değil dolaylı (indirekt) bir tekniktir. Saç yoğunluğunun olduğu sağlıklı kök yapısına sahip donör bölgeden alınan kıl kökleri (greftler) transfer edileceği bölgeye ekilmeden önce bir aparata yerleştirilir.

Greftler bu aparat yardımı ile doğrudan değil dolaylı yoldan hedef bölgeye ekilir.

saç ekimi sonrası çıkan ilk saçlar

DHI saç ekimi yönteminde greft toplama işlemi micro-motor ile yapılır. Bu zahmetli ve diğer tekniklere göre daha uzun süren bir işlemdir. DHI yönteminin uygulama süresi bu nedenle uzundur.

DHI yönteminin FUE ve FUT yöntemine oranla saç ekimi ücretleri daha yüksektir.

Bunun nedeni transfer sırasında kullanıma kalemlerin maliyetli araçlar olması, uygulamanın farkından dolayı daha fazla yardımcı personele ihtiyaç duyulması, işlem süresinin diğer tekniklere oranla daha uzun olması ve bu sürenin ameliyathane kullanım süresine fiyat açısından ek maliyet yüklemesidir. DHI yöntemi saç ekimi fiyatları FUE ve FUT saç ekimi fiyatlarından yaklaşık %10-%20 daha yüksek ücretlendirmeye sahiptir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası
Saç Ekimi öncesi ve sonrası, Saç Ekimi yaptıracak kişilerin de dikkat etmesi, özen göstermesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurlar saç ekimi sonuçları üzerinde etkilidir.

Saç Ekimi öncesi, ameliyattan 2 hafta evvel kan sulandırıcı ilaç ve gıdaların tüketilmemesi önemlidir. Saç Ekimi yöntemlerinden hangisi seçilecek olursa olsun Saç Ekimi öncesi ve sonrası doktorunuz size C Vitamini takviyesi önerecektir.

Saç Ekimi öncesi en az 2 hafta evvelinden ve saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde C Vitamini takviyesi önemlidir.

saç ekimi öncesi sonrası

Eğer FUT saç ekimi yöntemi ile ameliyat gerçekleştirilecekse; saç tıraşı olunmaması ve özellikle ense bölgesinin kazınmaması gerekir. FUE saç ekimi yönteminde ise saçların 1 mm uzunluğunda kısaltılması gerekecektir.

Saç ekimi öncesi ve sonrası sigara kullanımının sonlandırılması önemlidir. Sigara diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi iyileşme süreci üzerinde doğrudan etkilidir.

Saç ekimi öncesi ameliyattan 1 hafta önce ağır spor faaliyetleri, kardiyo egzersizlerine ara verilmesi önerilir.

Son olarak, saç ekimi  öncesi saçların yıkanması gerekir. Bu süreçte kullanılacak kozmetik ürünlerle ilgili doktorunuz size öneride bulunacaktır.

Saç Ekiminden Sonra

Saç ekiminden sonra kişi aynı gün evine çıkış yapabilir. İlk günlerde Saç Ekiminin yapıldığı bölgede ve donör bölgede ağrı hissi olabilir. Doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri düzenli kullanmak saç ekimi sonrası ağrı sıkıntısının hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Nadir de olsa saç ekimi sonrası donör bölgede kanama görülebilir, böyle bir durumda doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

DHI sac ekimi

Saç ekimi sonrası başın yarı dik olduğu uyku pozisyonunun benimsenmesi önemlidir. Baş yastığa tamamen konmamalı, sırt bölgesini destekleyecek çoklu yastık kullanılmalıdır.

Saç ekiminden sonra, baş bölgesi ve ameliyat alanının su ile temasından kaçınılmalıdır.

Genellikle ameliyattan 3-6 gün sonra doktorunuz tarafından önerilen şampuan ve bakım ürünleri ile baş bölgesinin yıkanmasına izin verilir. Ancak yıkama sırasında da dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Şampuan elde köpürtülmeli, saç kurulaması nazikçe yapılmalıdır.

Saç ekiminden sonra ilk hafta saç derisinde kaşıntı oluşması normaldir. Ancak kaşıma gibi saç diplerine temas gerektiren hareketlerden uzak durulmalıdır.

saç ekimi sonrası görüntü

Saç ekimi öncesi gibi sonrasında da ağır spor faaliyetleri, kardiyo egzersizleri gibi kafa bölgesi basınca neden olacak aktiviteler yapılmamalıdır.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da güneşten korunmaktır. Saç ekiminden sonra 1 ay süresince güneşe çıkarken koruma faktörlü krem kullanımı önerilir.

Deniz, havuz, sauna da bu süreçte uzak durulması gerekenlerdendir. Saç ekiminden 1 ay sonra denize, havuza saunaya girebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Sonuç  

Saç ekiminden 1 ay sonra, şok dökülme denilen olay gerçekleşir. Ameliyatı takip eden 3-4 haftadan sonra kesik şekilde dökülme görülür, bu iyileşme sürecinin başladığının en önemli göstergesidir.

Saç ekiminden 1 ay sonra, şok dökülmenin ardından saç foliküllerinin dinlenme evresi başlar. Saçlar dökülürken deri altında kalan foliküller saçları üretmek ve uzatmak için hazırlanır.

Dinlenme evresi kişiden kişiye değişen uzunluğa sahiptir. Ortalama 3 ile 6 ay arasında uzama başlar. Önceleri zayıf olan saç telleri zaman içinde kalınlaşacaktır.

Saç ekimi sonuçları 1 yıl içinde %80 oranında tamamlanır. Süreç devam ederken beklenen nihai görünüm için 2 yıl gereklidir.


Saç Ekimi ile ilgili yazılar