Saç Ekimi Sonuçları: Saç Ekimi Sonrası Gün Gün İyileşme Süreci

Saç Ekimi

Bahar Özbal tarafından yazılmış, Hermest Clinic tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Saç Ekimi Sonuçları: Saç Ekimi Sonrası Gün Gün İyileşme Süreci

Saç ekimi ameliyatı yaptırmaya karar veren kişiler çoğunlukla saç ekimi sonrası sonuçlarının nasıl olacağını ve saç ekimi sonrası süreci gün gün merak ederler. Çünkü saç ekimi süreci kadar saç ekimi sonrası süreç de çok önemlidir.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci ortalama 1 yıllık bir maratondur. Saç kimi sonrası başarı oranı söz konusu olunca elbette bu süreç kişiden kişiye değişecektir. Gelin şimdi hep birlikte saç ekimi ameliyatı sonrası süreci gün gün, hafta hafta ve ay ay iyileşme sürecini görelim. 

Saç ekimi iyileşme süreci hakkında aklınıza takılan aşağıdaki soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım:

1. Saç Ekimi Gün Gün İyileşme Süreci
2. Saç Ekimi Sonrası 1. Hafta
3. Saç Ekimi Sonrası 1. Ay
4. Saç Ekimi Sonrası 3. Ay
5. Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. Saç Ekimi Gün Gün İyileşme Süreci 

saç ekimi sonrası gün gün iyileşme
  • Saç Ekimi Sonuçları : 1. Gün 

Saç ekimi ameliyatının ilk günü saç ekimi donör bölge iyileşme süreci de saç ekimi yapılan bölgenin iyileşmesi kadar önemlidir. Saç ekimi sonrası ense bölge iyileşmesi olarak da genelleyebileceğimiz bu süreci kolaylaştırmak için bu kısım bir bandaj ile kapatılmış şekilde taburcu edilirsiniz.

Saç ekimi iyileşme sürecinde kliniğiniz ile sürekli iletişim halinde olmak ve kliniğin sizi takip etmesi son derece önemlidir. Saç ekimi sırasında ve sonrasında saç ekiminizi yaptırdığınız kliniğe güvenmeniz gerekmektedir.

Yeniben'de hasta yorumunu paylaşan hastamız da bu konunun önemini vurgulamış:

"İddia Ediyorum Daha İyi Saç Ekimi Sonucu Yok"

Saç ekimi süreci hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim butonunu kullanabilirsiniz:

  • Saç Ekimi Sonuçları: 2. Gün 

Saç ekimi sonrası 2. günde saç ekim yapılan bölgede ve donör bölgede ağrı hissi olabilir. Saç ekimi ağrılı bir süreç olup olmadığı ile ilgili Dr. Kinyas Düşünmez doktorlarına danışarak oluşturduğumuz yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz: Saç Ekimi Acı Verir Mi?

Saç ekimi konusunda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim butonundan kendileriyle iletişime geçebilirsiniz: 
Kinyas Dusunmez, MD

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecini hasta yorumlarından da takip etmek süreç hakkında bilgi verir. Bu konuda süreci paylaşan hastamızın yorumunu inceleyebilirsiniz:

 "Saç ekimi sürecinin her aşaması çok iyiydi" 

Saç ekimi yaptıran hasta, özellikle saç ekimi sonrası ilk iki gün için şöyle diyor: "Ekimden sonra ilk 2 günüm yatarak geçti. 3. gün ilk yıkamaya geldim."

  • Saç Ekimi Sonuçları 3. Gün 

Saç ekiminden sonraki 3. gün ilk yıkamanın yapılacağı gündür. Saç ekimi sonrası ilk yıkama, doktorunuz gözetiminde konunun uzmanı bir kişi tarafından yapılacaktır.

Ekim bölgesindeki kabuklar dökülene kadar yapılacak yıkama modeli, ilk gün uzman tarafından gerçekleştirildiği şekli ile sürdürülmelidir. Saç ekimi sonuçlarında 3. gün kliniğe gittiğiniz zaman ilk önce donör bölgedeki bandaj çıkarılır.

Sonrasından ekim yapılan bölge ile donör bölgeye kurumuş kanın yumuşatılması için krem uygulanacak ardından yıkama işlemi başlayacaktır.

3. gün kliniğe giderken ve dönerken kafa bölgenizi güneş ışınlarından mutlaka korumalısınız.

Uyku pozisyonu bugün de ilk 2 gün ile aynı hassasiyette olmalıdır.

Operasyonun başarılı sonuçlanması açısından bu tavsiyeler son derece önemlidir, kliniğiniz ve doktorunuz tarafından uymanız söylenen konulara dikkat etmelisiniz. 2. Saç Ekimi Sonuçları 1. Hafta  

saç ekimi sonuçları 1. hafta

Bu konuda uzman Dr. Serkan Aygın’ın da web sitesinde bahsettiği üzere saç ekimi operasyonundan sonraki ilk birkaç gün içinde donör ve ekim bölgesinde hafif derecede şişlik, kaşıntı ve ağrı hissedilebilir. (Dr. Serkan Aygın/ Saç Ekimi Sonrası İyileşme )

İlk yıkamanın ardından su ile temas yasağı kalktığı için kişi daha rahatlamış olarak sürece devam eder.

Saç ekimi bölgesindeki kabuklardan kurtulana kadar her gün baş bölgesi düzenli ve özenli şekilde yıkanmalı, kişi baş bölgesini olası darbe ve güneşin zararlı ışınlarından korumaya devam etmelidir. 

İlk hafta, ekilen saçların tutunma sürecidir. Bu nedenle ekim bölgesi darbelerden, sert hareketlerden, ovalama, kaşıma gibi zedeleme riski olan hareketlerden kaçınmalıdır.

Doktorunuz ilk hafta antibiyotik tedavisi verecektir. Bu bazı kişilerde 3 günlük bazı kişilerde 5 günlük antibiyotik tedavisi şeklinde planlanmaktadır.

İlk hafta donör bölgedeki hızlı iyileşme sizi şaşırtabilir. İlk haftanın sonunda kimi kişilerde 2. haftanın sonunda saç ekimi yapılan bölgedeki kabukların dökülmesi gözlemlenir.

Saç ekimi sonrası kabuk dökülme aşaması için detaylı bilgi almak isterseniz bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz: Saç Ekimi Sonrası Kabuk Dökme Aşaması3. Saç Ekimi Sonuçları: 1. Ay 

saç ekimi sonrası 1. ay

Saç ekimi sonuçları ilk ay sonra ekilen tüm saçların tutunması ile sonlanır.

Ancak bu ilk ay içinde saç ekimi ameliyatı olan kişileri bekleyen en önemli adımlardan biri de yaşanacaktır. Bu adıma “şok dökülme” denir. Süreç devam ediyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir. 

2. hafta ile 8. hafta aralığında gerçekleşmesi beklenen şok dökülme iyileşme sürecinin olağan bir gelişmesidir. Saç ekimi ameliyatı sonrası 2. haftadan itibaren başlamak üzere ortalama 1 ay içinde ekilen saç ve saç kökleri dökülür. Ameliyatı sonrası dökülme bir anda gerçekleştiği için bu olay “şok dökülme” adıyla tanımlanır.

Saç ekimi sonrası donör bölgede meydana gelebilecek kanamalara hazırlıklı bir pozisyonda uyku ve dinlenme ihtiyacını karşılamalıdır.

Doç. Dr. Ekrem Civaş doktorlarından ekim sonrası donör bölge ile ilgili bilgi almak ve klinikle iletişime geçmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.
Ekrem Civas, MD

4. Saç Ekimi Sonuçları: 3. Ay 

saç ekimi sonrası değişim
Saç ekimi sonrası ilk 2 ay iyileşme sürecinin en önemli adımları katedilirken saç ekiminin sonuçlarını almaya başlamak 3. aydan itibaren olur.

Şok dökülme sonrası çıkan ilk saçlar ince telli ve kıvırcık olma eğilimindedir tıpkı bebek saçı gibi. Ancak bu saçlar uzadıkça saç teli kalınlaşmaya ve saçlar da kişinin saç yapısıyla uygun forma girer.

Saç ekimi sonuçlarında nihai sonucun alınması için bekleme süresi 9. ay ile 1 yıl arasıdır. 3. ayda çıkmaya başlayan saçlar, 1 yıl süresi içinde tamamlanacak, saç telleri kalınlaşacak ve açıklık olan bölgeyi tamamen kapatacak kadar uzayacaktır.

5. Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler
  • Saç Ekimi Sonrası Yıkama Yapılır Mı? Yapılıyorsa Nasıl Yapılır?

Saç ekimi sonrası bakım saç ekiminin başarılı olmasında son derece önemlidir. Saç ekimi işleminin ertesi günü pansuman açılır ve alın bölgesindeki sargı bezi makas ile kesilip bandaj açılır. Ekili alanın üzerinden sıyırıp açmamak önemlidir. 

3. gün yıkama günüdür. yıkama öncesinde doktorunuzun verdiği losyonu doktorunuzun belirttiği şekilde sürmek gerekir. Saç ekimi sonrası donör bölgeye de bu losyonu uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur.

Yarım saat bu şekilde beklettikten sonra yıkanabilir. Suyunuz aşırı sert akışta olmamasına dikkat edilmesi gerekir.
Gold City HairLosyon arındırılır ve şampuanlamaya geçilir. Ilık bir suyla saçınızı duruladıktan sonra ikinci bir şampuanlama aşamasına geçebilirsiniz. Donör bölgeye temasta ise herhangi bir sıkıntı bulunmaz.

İyice durulamaya dikkat etmek önemlidir. Kurulama kısmında ise sert hareketler yapmamak son derece önemlidir. 15 günlük yıkama programı denilen bu süreç sonrasında işlem sonrasında oluşan kabuklanmanın yok olması gerekir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz: Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

  • Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olursa Ne Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrasında bir ay içerisinde ekim yapılan yerde dökülme olabilir. Buna “şok dökülme” denir. Bu durum başarısız bir saç ekimi demek değildir.

Ekim yapıldıktan sonra bazı hastalarda saçın tamamı bile dökülebilir. Hiç dökülmeyen hasta ile saçları dökülen hasta arasında sonuca bakıldığında başarı farklı değildir.

Saç ekimi sonrası dökülmenin sürecin bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Dökülme sonunda tekrar yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır. 6-8 ay arasında saç ekimi sonucu tam olarak belli olacaktır. 

Saç ekimi sonrası şok dökülme ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz: Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

 

  • Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Olursa Ne Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası kaşıntı en çok rahatsız olunan durumlardan birisi saç ekimi sonrası kaşıntıdır. İkinci haftadan sonra rahat bir şekilde hasta kaşınan bölgeyi kaşıyabilir. Ama kaşıntının çok rahatsız edici olması durumunda doktora başvurulmalıdır.

Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz: 
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Olur Mu?

  • Saç Ekimi Sonrası Spor Yapılabilir Mi?

Saç ekimi sonrasında hafif ölçekli spor ancak 15 gün sonra yapılabilir. Kafa yapısını hareket ettirmesini gerektiren sporları ise uzmanlar önermiyor.

  • Saç Ekimi Sonrası Sigara İçilebilir Mi?

Saç ekimi sonrası sigara kullanımına dikkat edilmesi hatta kullanılmaması önerilir. 

  • Saç Ekimi Kesin Sonuç Verir Mi?

Saç ekimi kesin sonuç verir ancak ameliyatın başarıyla sonuçlanmasına etki eden bazı kriterler vardır.

Bu kriterlerden ilki saç ekimi sonrası saçlar nihai görünümü aldığında saç ekimi ameliyatı yapıldığının anlaşılmayacak kadar doğal sonuçlar elde edilmesidir.

İkinci kriter ise ekilen saçların açık olan kafa derisini tamamen örtecek yoğunlukta olmasıdır.

Saç yoğunluğu; saç telinin kalınlığı, saç uzunluğu, saç ekimi yapılacak bölgede yaşanan saç kayıplarının hacmi, saçın yapısı, saç derisinin rengi, saç rengi gibi faktörler saç ekimi ameliyatı sonuçlarının kesin başarılı olup olmayacağı üzerinde etkilidir.

Saç ekimi kesin sonuç veren kişiler; kısmi saç kayıpları yaşayan tip 3, tip 4 ve tip 5 adıyla nitelendirilen kişilerdir. Bu kişilerde saç kayıpları seyrelme şeklindedir.

Saç kayıpları büyük olan kişilerde ise bir kaç seanslık tedavi planı ile istenilen sonucun alınması mümkün olmaktadır.

Saç ekimi kesin sonuç veren kişilerin bir diğer özelliği de saç renk tonu koyu ve kalın saç telleri olan kişilerdir. 

Son bir not; saç ekimi öncesi ve sonrası doktorunuz tarafından önerilen konulara dikkat etmek, sizden beklenenleri eksiksiz, istenilen düzende gerçekleştirmek saç ekimi kesin sonucuna ulaşmak için önemlidir.

Bazen de ikinci bir ekim gerekebilmektedir. Örneğin aşağıdaki hasta yorumunda hasta önce başka bir kliniğe saç ekimi yaptırmış ama memnun kalmayıp Dr. Sibel Ulusan'a başvurmuş ikinci ekiminde istediği başarıya ulaştığını Yeniben ile paylaştı:


"Çok rahat ve güzel, eski günlerime geri döndüm"

Saç ekimi öncesi sonrası
Siz de İzmir'de saç ekimi yaptırmaya karar verdiyseniz ve bu konuda bilgi almak istyorsanız Medicalhair doktorlarından Dr. Sibel Ulusan'dan bilgi alabilir ve saç ekimi yolculuğuna çıkabilirsiniz:
Dr. Sibel Ulusan saç ekimi whatsapp butonu

 


Yayınlanma tarihi: 27/06/2018

-

Son Güncellenme: 01/09/2023

Başa Dön