Hastane Tipi
Şehir

Saç Ekimi Sonuçları: Saç Ekimi Sonrası Gün Gün İyileşme Süreci

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 29 Mayıs 2020

Saç ekimi ameliyatı yaptırmaya karar veren kişiler çoğunlukla “Saç ekimi sonuçları”nın nasıl olacağı, Saç ekimi sonucunun ne zaman belli olacağı sorularının yanıtını merak ederler.


SAÇ EKİMİ YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (50 Deneyim) 

SAÇ EKİMİ DOKTORLARI (310 Doktor) 

SAÇ EKİMİ VİDEOLARI (7 Video) 

SAÇ EKİMİ DOKTOR SORU&CEVAPLARI (117 Soru&Cevap) 


Bu makalemizde saç ekimi sonuçları ve bu sonuçların ne zaman belli olacağına ilişkin bilgileri, gelişme ve iyileşme süreci aşamaları ile bulacaksınız.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci ortalama 1 yıllık bir maratondur. Bu uzun soluklu ancak sonucu alınmaya başlandığından itibaren keyifli bir süreçtir.

Gelin şimdi hep birlikte saç ekimi ameliyatı sonrası gün gün, hafta hafta, aydan aya saç Ekimi sonuçları gelişimine göz atalım. Daha sonrasında da aklınıza takılan diğer soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım. 

Gün gün saç ekimi sonuçları 

Saç ekimi sonrası 1. gün 

Saç ekimi ameliyatının ilk günü saç transferinin yapıldığı donör bölge (genellikle ense) bir bandaj ile kapatılmış olarak taburcu edilirsiniz.

İlk gün dikkat edilmesi gereken en önemli konu: uyku pozisyonudur.

Kişi, dik bir pozisyonda mümkün ise koltukta özellikle ekim yapılan alan korunarak ve donör bölgede meydana gelebilecek kanamalara hazırlıklı bir pozisyonda uyku ve dinlenme ihtiyacını karşılamalıdır.

İstanbul'da Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın
İzmir'de Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın
Ankara'da Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın

 

Saç ekimi sonuçları 2. gün

Saç ekimi sonuçlarının 2. gününde ekim yapılan bölgede ve donör bölgede ağrı hissi olabilir.

Donör bölgede kanama gözlemlenmesi sürerken, ekim yapılan alanda kan tamamen kurumuş olacaktır. Donör bölge bandajlıdır.

Saç ekimi sonuçları 3. gün

Bugün ilk yıkamanın yapılacağı gündür.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama, doktorunuz gözetiminde konunun uzmanı bir kişi tarafından yapılacaktır.

Ekim bölgesindeki kabuklar dökülene kadar yapılacak yıkama modeli, ilk gün uzman tarafından gerçekleştirildiği şekli ile sürdürülmelidir. Saç ekimi sonuçlarında 3. gün kliniğe gittiğiniz zaman ilk önce donör bölgedeki bandaj çıkarılır.

Sonrasından ekim yapılan bölge ile donör bölgeye kurumuş kanın yumuşatılması için krem uygulanacak ardından yıkama işlemi başlayacaktır.

3. gün kliniğe giderken ve dönerken kafa bölgenizi güneş ışınlarından mutlaka korumalısınız.

Uyku pozisyonu bugün de ilk 2 gün ile aynı hassasiyette olmalıdır.

Saç ekimi sonuçları 1. hafta

Saç ekimi sonuçlarında ilk 3 gün ekstra hassasiyet isteyen günlerdir. İlk yıkamanın ardından su ile temas yasağı kalktığı için kişi daha rahatlamış olarak sürece devam eder.

Saç ekimi bölgesindeki kabuklardan kurtulana kadar her gün baş bölgesi düzenli ve özenli şekilde yıkanmalı, kişi baş bölgesini olası darbe ve güneşin zararlı ışınlarından korumaya devam etmelidir.

İlk hafta, ekilen saçların tutunma sürecidir.

Bu nedenle ekim bölgesi darbelerden, sert hareketlerden, ovalama, kaşıma gibi zedeleme riski olan hareketlerden kaçınmalıdır.

Doktorunuz ilk hafta antibiyotik tedavisi verecektir. Bu bazı kişilerde 3 günlük bazı kişilerde 5 günlük antibiyotik tedavisi şeklinde planlanmaktadır.

İlk hafta donör bölgedeki hızlı iyileşme sizi şaşırtabilir. İlk haftanın sonunda kimi kişilerde 2. haftanın sonunda saç ekimi yapılan bölgedeki kabukların dökülmesi gözlemlenir.

Saç ekimi sonuçları 1. Ay

Saç ekimi sonuçları ilk ay sonunda ekilen tüm saçların tutunması ile sonlanır.Ancak bu ilk ay içinde saç ekimi ameliyatı olan kişileri bekleyen en önemli adımlardan biri de yaşanacaktır. Bu adıma “şok dökülme” denir.

2. hafta ile 8. hafta aralığında gerçekleşmesi beklenen şok dökülme iyileşme sürecinin olağan bir gelişmesidir.

Saç ekimi ameliyatı sonrası 2. haftadan itibaren başlamak üzere ortalama 1 ay içinde ekilen saç ve saç kökleri dökülür.

Ameliyatı sonrası dökülme bir anda gerçekleştiği için bu olay “şok dökülme” adıyla tanımlanır.

Saç ekimi sonrası için bilmeniz gereken her şey 


Saç ekimi sonrası yıkama yapılır mı? Yapılıyorsa nasıl yapılır?

Saç ekimi sonrası bakım aşamlarının başarılı bir şekilde profesyonel biçimde gerçekleştirilmesi de son derece önemlidir. Saç ekimi işleminin ertesi günü pansuman açılır ve alın bölgesindeki sargı bezi makas ile kesilip bandaj açılır. Ekili alanın üzerinden sıyırıp açmamak önemlidir. Daha önce de bahsedildiği gibi üçüncü gün ilk yıkama günüdür. Son derece önemli bir aşamadır.

Yıkama öncesinde doktorunuzun verdiği losyonu doktorunuzun belirttiği şekilde sürmek gerekir. Donör bölgeye de bu losyonu uygulamanızda hiç bir sakınca yoktur. Yarım saat bu şekilde beklettikten sonra yıkanabilir. Suyunuz aşırı sert akışta olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Losyon arındırıldıktan sonra yıkama yapılır. Şampuanla temizlemeye geçebilirsiniz. Ilık bir suyla saçınızı duruladıktan sonra ikinci bir şampuanlama aşamasına geçebilirsiniz. Donör bölgeye temasta ise herhangi bir sıkıntı bulunmuyor.

İyice durulamaya dikkat etmek önemlidir. Kurulama kısmında ise sert hareketler yapmamak son derece önemlidir. 15 günlük yıkama programı denilen bu süreç sonrasında işlem sonrasında oluşan kabuklanmanın yok olması gerekiyor.

Saç ekimi sonrası dökülme olursa ne yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrasında ilk bir ay içersinde ekim yapılan yerde dökülme olabilir. Daha önce de bahsedildiği üzere buna şok dökülme de denir. Bu durum başarısız bir saç ekimi demek değildir. Ekim yapıldıktan sonra bazı hastalarda saçın tamamı bile dökülebilir. Hiç dökülmeyen hasta ile saçları dökülen hasta arasında sonuca bakıldığında başarı farklı değildir.

Saç ekimi sonrası dökülmenin sürecin bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Dökülme sonunda tekrar yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır. 6-8 ay arasında saç ekimi sonucu tam olarak belli olacaktır. 

Saç ekimi sonrası kaşıntı olursa ne yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası hastanın en çok rahatsız olduğu durumlardan birisi, saç ekimi sonrası kaşıntıdır. İkinci haftadan sonra rahat bir şekilde hasta kaşınan bölgeyi kaşıyabilir. Ama kaşıntının çok rahatsız edici olması durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Bu konuda doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçlarla bu konuda rahatlama yaşabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası spor yapılabilir mi?

Saç ekimi sonrasında hafif ölçekli spor ancak 15 gün sonra yapılabilir. Kafa yapısını hareket ettirmesini gerektiren sporları ise uzmanlar önermiyor. 

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi sonrası saç ekimi süreci kadar önemlidir. Hastaların verilen ilaçların düzenli olarak alınmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Başlarını yukarıda tutmak önemlidir. Yıkama kurallarına doktorun belirttiği şekilde uymak gerekiyor.

Bu süreçte sigara kullanımına dikkat edilmesi hatta kullanılmaması öneriliyor. Saç ekimi yapılmış bölgeye sert bir darbenin gelmemesi gerekiyor. Öne eğilerek bir takım işlerin yapılmaması tavsiye edilir. 

Saç ekimi sonucu ne zaman belli olur?

Saç ekimi sonucu ne zaman belli olur, kişilerin en çok merak ettikleri soruların başında gelir.

Saç ekimi sonrası ilk 2 ay iyileşme sürecinin en önemli adımları katedilirken saç ekiminin sonuçlarını almaya başlamak 3. aydan itibaren olur.

Şok dökülme sonrası çıkan ilk saçlar ince telli ve kıvırcık olma eğilimindedir tıpkı bebek saçı gibi.

Ancak bu saçlar uzadıkça saç teli kalınlaşmaya ve saçlar da kişinin saç yapısıyla uygun forma girer.

Saç ekimi sonuçlarında nihai sonucun alınması için bekleme süresi 9. ay ile 1 yıl arasıdır.

3. ayda çıkmaya başlayan saçlar, 1 yıl süresi içinde tamamlanacak, saç telleri kalınlaşacak ve açıklık olan bölgeyi tamamen kapatacak kadar uzayacaktır.

Saç ekimi kesin sonuç verir mi?

Saç ekimi kesin sonuç verir ancak ameliyatın başarıyla sonuçlanmasına etki eden bazı kriterler vardır.

Bu kriterlerden ilki saç ekimi sonrası saçlar nihai görünümü aldığında saç ekimi ameliyatı yapıldığının anlaşılmayacak kadar doğal sonuçlar elde edilmesidir.

İkinci kriter ise ekilen saçların açık olan kafa derisini tamamen örtecek yoğunlukta olmasıdır.

Saç yoğunluğu; saç telinin kalınlığı, saç uzunluğu, saç ekimi yapılacak bölgede yaşanan saç kayıplarının hacmi, saçın yapısı, saç derisinin rengi, saç rengi gibi faktörler saç ekimi ameliyatı sonuçlarının kesin başarılı olup olmayacağı üzerinde etkilidir.

Saç ekimi kesin sonuç veren kişiler; kısmi saç kayıpları yaşayan tip 3, tip 4 ve tip 5 adıyla nitelendirilen kişilerdir. Bu kişilerde saç kayıpları seyrelme şeklindedir.

Saç kayıpları büyük olan kişilerde ise bir kaç seanslık tedavi planı ile istenilen sonucun alınması mümkün olmaktadır.

Saç ekimi kesin sonuç veren kişilerin bir diğer özelliği de saç renk tonu koyu ve kalın saç telleri olan kişilerdir.  

Saç ekimi sonrası görüntü

Son bir not; saç ekimi öncesi ve sonrası doktorunuz tarafından önerilen konulara dikkat etmek, sizden beklenenleri eksiksiz, istenilen düzende gerçekleştirmek saç ekimi kesin sonucuna ulaşmak için önemlidir.

Daha önce Saç Ekimi yaptırmış kişilerin öncesi/sonrası fotoğraflarına göz atmak için Tıklayın.
Daha önce Saç Ekimi yaptırmış kişilerin deneyimlerine ulaşmak için Tıklayın.
İstanbul'da Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın
İzmir'de Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın
Ankara'da Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın