Hastane Tipi
Şehir

Saç Ekimi

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 05 Haziran 2020

Saç Ekimi (Transplantasyonu) Nedir?

Saç Ekimi (Transplantasyonu), saçta seyrelme ve/veya kellik oluşan bölgeye, saç yoğunluğunun olduğu donör bölgeden (daha çok ense ve kafanın yan bölümlerindeki saçlı alandan) alınan kıl köklerinin nakledilmesi operasyonuna verilen addır.

Öncelikle seçilecek operasyon tekniği, operasyon yapılacak alanın büyüklüğü, operasyonun gerçekleşeceği il, klinik, doktor ve transfer edilecek greft adedine bağlı olarak değişiklik gösterir.


->Related Doctors<-

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Ekimi operasyonları, FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation) adı verilen iki teknikle yapılır.

          1- FUE Tekniği

FUE Tekniği, saç folikülleri mikro motor isimli bir cihaz ile daire şekilde tek tek çıkarılarak saçsız alana transfer edilme işlemidir. FUE Tekniği, daha küçük alanda saç dökülmesi sorununa sahip kadın ve erkeklere önerilir.

          2- FUT Tekniği

Fut Tekniği; doğrusal kesi işlemi ile saç köklerini içeren doku şeridinin çıkarılması ve  alınan doku ile saç kökleri ayrıştırılarak elde edilen greftlerin saçsız alana transfer edilmesi tekniğidir.

Saç ekimi teknikleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Saç Ekimi Fiyatları Nelerdir?

Öncelikle seçilecek operasyon tekniği, operasyon yapılacak alanın büyüklüğü, operasyonun gerçekleşeceği il, klinik, doktor ve transfer edilecek greft adedine bağlı olarak değişiklik gösterir.

1 adet greftin ortalama fiyatı 2019'da 4 TL ile 10 TL arasında değişiklik gösterir. FUT Tekniği FUE Tekniğine oranla maliyeti daha düşük bir operasyondur. 2019 itibariyle 2 operasyonda ortalama 7.000 - 25.000 TL fiyat aralığında gerçekleşir.

Saç ekiminde başarılı doktor Dr. Melike Külahçı tarafından Transmed Klinik'te gerçekleştirilen A... F...'a ait saç ekimi deneyimini de sizinle paylaşıyoruz:

Neden Saç Ekimi Yaptırdım?

27 yaşında özellikle askerde saçlarımın ön bölgesi (ve yer yer orta bölgeler) dökülmeye başladı ve bu beni aşırı derecede rahatsız etmeye ve özgüvenimi sarsmaya başladı.

Instagram’a fotoğraflar koyarken artık filtreleri sadece saçlı gözüktüklerime göre seçiyordum ve yine ön saçımın ön tarafındaki seyreklik belli olmasın diye saçımı her hafta yarım numara kestiriyordum.

Doktorumu Nasıl Buldum? Doktorumu Seçerken Nelere Dikkat Ettim?

Yine aynı problemi yaşayan başka bir arkadaşımla birlikte Saç ekimini düşünüyorduk fakat nasıl yapılır, nerede yapılır, fiyatları nelerdir, riskleri nelerdir vb gibi hiç bir bilgiye sahip değildim.


Dr. Melike Külahçı

Bu süreçte arkadaşım, çevresinden doktor önerileri almaya başladı ve İstanbul Levent’te yer alan Transmed Klinik (Dr. Melike Külahçı) bu konuda en popüler kliniklerden biri olduğunu öğrendi ve biz de bu kliniğe yoğunlaşmaya başladık. 

Doktorumuzun bu konuda tecrübeli ve popüler olması ve kliniğin de bize çok yakın olması, kararımızı olumlu yönde etkileyen en önemli faktörlerden bazılarıydı.

Araştırmamı Nasıl Yaptım?

Saç ekimi ile ilgili hemen hemen hiçbir bilgimiz olmadığı (kaç ayda çıkar, riskleri nedir, zor bir süreç midir vb) ve soracağımız biri olmadığı için ben süreci mecbur internette araştırmaya başladım.

Online’da karşılaştığım durum beni çok şaşırttı. Şöyle ki; saç ekimi, Türkiye’de en çok yapılan (ve araştırılan) uygulamalardan biri olmasına rağmen süreci araştırabileceğim hemen hemen hiçbir profesyonel platform yoktu ve mecburen tüm süreci teknoloji, kadın vb forumlarından takip etmeye başladım.

Türkiye’nin en bilinen teknoloji forumlarından birinde “Saç Ekimi” adı altında bir başlık vardı ve kullanıcılar gün ve gün saç ekimi deneyimlerini, iyileşme süreçlerini vb paylaşıyor, birbirlerine fikirler veriyor ya da birbirlerinin sonuçlarına yorumlar yapılıyordu.

Ana mantık ve belli bir topluluğa sahip olması açısından çok güzel bir durumdu fakat sonuçta bir forumdu. Hem sıklıkla reklam içerikli paylaşımlara maruz kalıyor, hem bilgi güvenirliğine emin olamıyor (sadece hastalar var) hem de forum arayüzü sebebi kullanmakta çok zorluk çekiyordum. 

Düşündüğüm klinik ile ilgili bu forumda oldukça fazla olumsuz yorum olması beni biraz şüpheye düşürmekle birlikte forum kitlesinin benim kliniğimin hedef kitlesi olmadığı için kötü yorumlar yaptığını anlamam beni biraz rahatlattı.

Hangi Teknikle Yaptırdım? 

Saç ekimimi, en popüler teknik olan FUE tekniği ile yaptırdım. FUE tekniği benimki gibi durumlar için en pratik ve en çok uygulanan teknikdir. Ondan önce var olan FUT adındaki, çok ağrılı ve zor olan (donör bölgeden deri kesip seyrek bölgeye dikme) teknikten sonra çıkan bu teknik, hali hazırda da en popüler tekniklerden biri.

Saç ekimi nasıl yapılır? Ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Uygulamam Nasıl Geçti?

Uygulama öncesi biraz kaygım vardı ve lokal anestezi için yapılan iğneler birazcık antipatik olsa da akabinde kafam uyuştuktan sonra süreç benim için çok konforlu geçti. 6 saat boyunca hemen hemen hiçbir problem yaşamadan, telefonum ile oyalanıp televizyon seyrederek süreci tamamladım ve aklımdaki tek soru işareti sonucun nasıl olacağıydı.

Yaptırdıktan Sonra Yaşadığım Olumlu/Olumsuz Durumlar

Uygulama akşamı uyumadan önce biraz çekindim (ekilen greft’lerin yerlerinden oynaması vb tehlikesine karşın) ve ertesi sabah uyandığımda yastığımda bir kan lekesi ve greft’lerimin birinde kabuklanma gördüm. Korktuğumun başına geldiğini düşündüm fakat kliniğe kontrole gittiğimde tek bir greftin yerinden oynadığını söylediler ve kolayca yerine geri ittiler.

Aynı şekilde saçımı nasıl yıkamam gerektiği vb konularında klinik beni doğru yönlendirdiği ve öğrettiği için genel olarak sürecim çok iyi geçti ve saçımın çıkması da beklediğimden daha kısa sürede ve daha güzel bir sonuç ile oldu.

Saç ekimi iyileşme süreci hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Yaptırdıktan sonraki ilk 4 hafta ve ilk 6 Ay Nasıl Geçti? Nelere Dikkat Ettim? Gelişmeler Nasıldı?

Yaptırdıktan sonraki ilk 1 hafta bant, şapka vb ile dolaştım (ekimin belli olmaması için), akabinde saçımdaki kabuklanmalar neticesinde saç ekilen bölgede saç dökülmelerim başladı (olması gereken bir süreç) ve süreç tamamen istediğim gibi ve olumlu ilerledi.

Uygulamadan 10 gün sonra neredeyse insanlar anlamamaya başladı ki bu en çok hoşuma giden durumdu. Çünkü saç ekimindeki başarı doğal olması ve seyrek bölgede saç çıkmasıdır, bu da bende fazlasıyla gerçekleşti.

Saç ektirdiğimi bilmeyenler kesinlikle anlamadı, söylediklerim inanmadı, bilenler ise sonuca çok şaşırdı.

Genel olarak bu uygulama ve klinik hayatımda verdiğim en doğru karar diyebilirim. Her zaman herkes için sonuç çok iyi olmayabiliyor ve aynı doktor 2 farklı hastada bile farklı sonuçlar verebiliyor (çünkü her insanın bünyesi farklı) fakat ben bu konuda çok şanslıydım ve beklediğimden çok daha harika bir sonuç oldu. 

İyi ki saç ekimi yaptırmışım ve kendim için doğru kliniği seçmişim.

Saç Ekimi Sonuçları 

Gerçek deneyimlerden oluşan öncesi sonrası fotoğraflar için tıklayınız: 
 

 

Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
Dr. Melike Külahçı tarafından onaylanmıştır.