İlgili Doktorlar
912 Doktorun Tümünü Gör
Prof. Dr. Önder Tan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Murat Gürel
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı

Botoks Nedir ?
İlerleyen yaş dönemlerinde vücudun kolajen üretimi azalmaya ve cilt elastikiyetini kaybetmeye başladığında özellikle alın bölgesinde, kaş arasında, burun üst kısmında mimik ve kaygı çizgileri denilen çizgiler oluşur ve göz çevresinde kaz ayakları tabir edilen çizgilerde derinleşme görülür.

Botoks tedavisi bu çizgilerin oluşumunda etkili kaslara bağlı sinir uçlarının geçici olarak bloke edilmesine dayalı mikroenjeksiyon yönteminin adıdır. Cilt yüzeyindeki ince çizgi ve kırışıklıkları azaltarak, yeni kırışıklıkların oluşumunu geciktirir. 

Botoks adını Botox markasından alır. Botoks işlemlerinde FDA onayını almış DYsports ve Botox markaları tercih edilmelidir.

Botoks Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Botoks uygulaması fiyatı, uygulamanın yapılacağı bölge ya da bölgeler, kırışıklıkların derinliği, işlemde kullanılacak ürünün markası, işlemi gerçekleştirecek doktor klinikten kliniğe farklılık gösterir.

Yüz bölgesi botoks fiyatları ortalama 800 TL ile 2000 TL fiyat aralığında uygulanır. Bu ücrete göz, göz çevresi, alın, kaş arası ve dudak çevresi gibi alanlar dahildir. 

Tedavi amaçlı botoks uygulamalarının fiyatları estetik amaçlı uygulamalardan farklı ücretlendirilir. Örneğin çene sıkması sorunu gibi bir distoni problemini bloke etmek amaçlı botoks uygulaması 1.500 TL’den başlayan fiyatlarla yapılır. 

Baby botoks son yıllarda çok popüler olan bir botoks tipi olup daha doğal sonuçlar elde etmek isteyenler için uygun bir uygulamadır. Yüz ifadesini çok etkilemeden çok küçük dozlarda yüzün belirli alanlarına uygulanır. Böylece yüzdeki mimikler doğal bir şekilde görülür ve aynı zamanda kırışıklıklar da yok olur.
Botoks ortalama 15-30 dakika içinde klinik ortamında, kişinin kas ve sinir yapısı incelendikten sonra uygulanır. İşlem öncesi cildiniz temizlenir ve lokal anestezi etkili bir krem sürülerek bölgesel uyuşma sağlanır.

Ortalama 15 dakika kremin etki etmesi için beklenir bu süre içinde doktorunuz botoks serumunu hazırlar. Toz halindeki botoks serum fizyolojiktir, tuzlu suda eritilerek enjektör hazırlanır. Uyuşmanın ardından ihtiyaç duyulan noktalara mikroenjeksiyon yöntemi ile botoks maddesi enjekte edilir. 
Özellikle 20'li yaşlarınızın ortalarında ve 30'ların başındaysanız ve daha sonra oluşabilecek kırışıklıklardan endişe ediyorsanız botoks sizin için uygun bir uygulama. Botoks uygulamasının bu erken dönemde tercih edilmesiyle yaşa bağlı ince çizgi ve kırışıklıkların oluşumu da geciktirilebilir. 

Botoks yaptırmak isteyenler genellikle yaş konusunda tereddüt ediyorlar. Botoks 18 yaş ile 65 yaş aralığındaki sağlıklı herkese uygulanabilir. 

Yeniben Soru&Yanıt sayfasında yer alan uygulama yaşı ilgili sorulan bir soruya Doç. Dr. Süleyman Taş şöyle yanıt veriyor: “Botox uygulaması için yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Engel bir hastalığınız olmadığı sürece uygulama yapılabilmektedir.“

Botoks incelen dudak yapısının biçimlendirilmesi, dudak üzeri kırışıklıkların açılması, dudak kenarı çizgilerinin azaltılması, göz göz çevresi, alın ve burun üstü-kenarı oluşan çizgilerin azaltılmasına ihtiyaç duyan herkesçe yaptırılabilir. Ayrıca tik tedavisi, terleme tedavisi, çene ve diş sıkma sorunu olan kişilerin tedavisi için de botoks uygun bir uygulamadır.
Botoks uygulaması mutlaka konusunda uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Uygulama öncesi doktor; cilt yapısı, çizgilerin durumu ve bulunduğu alana göre kişiye en uygun dozu belirleyecektir. Uygulanacak doz kişiden kişiye değişir.

Uygulama sonrası morarma ve şişlik yaşanmaması için botoks ilacı uygulanmadan önce aspirin ya da aspirin türevi kan sulandırıcı ilaçlar alımı sonlandırılmalı, kan sulandırıcı etkiye sahip gıdalar tüketilmemelidir.

Vitamini içeren ilaçlar da kan sulandırıcı etkiye sahiptir, öncesi ve sonrası bir süre kullanımına ara verilmelidir.  
 • Botoks, kas hareketinin neden olduğu kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan  altın standart olarak kabul edilir.

 • Tedaviler hızlı, pratik ve ağrısızdır. Bazı durumlarda enjeksiyonlar beş dakika kadar kısa sürer.

 • Botoks uygulaması sonrası sonuçlar yaklaşık 1 hafta içinde görülmeye başlar.

 • Sanıldığının aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk ve  ifadesiz bir surata sahip olmuyorsunuz. Uygulanan doz ve doğru bölge seçimi ile doğal görünümü sağlamak mümkün. Özellikle “Baby Botoks” denilen teknikle etkisi daha düşük ve daha az dozda enjeksiyon yapılarak doğallık korunmu olur. 

 • Düzenli botoks uygulaması sonucunda kırışıklık ya da çizgi oluşmaya meyilli bölgeler kas hareketlerinden yoksun kalacağı için uzun vadede yaşlanma izlerinin oluşumu ertelenmiş olur. Bu yüzden Botoks uzun vadede memnuniyet anlamında Yeniben kullanıcılarının olumlu yorum bıraktığı bir uygulamadır. 


 • Botoks tedavisinden elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Etkisi ortalama 4-6 aydır.

 • Tedaviler hızlı, pratik ve ağrısızdır. Bazı durumlarda enjeksiyonlar beş dakika kadar kısa sürer.

 • Bazen enjeksiyon bölgesinde morarma meydana gelebilir ve bir haftaya kadar sürebilir. Lisanslı olmayan, onaylanmamış ürün kullanımında tıbbi acil durum riski artar. 

 • Hamileyseniz, emziriyorsanız veya yakında hamile kalmayı düşünüyorsanız, Botoks uygulaması sizin için uygun değildir.
Botoks sonrası, enjeksiyon noktalarında kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu normal bir yan etkidir.  Bu etkinin süresini azaltmak, olası kanama ve ödem gibi oluşumları en aza indirmek için; 

 • İlk gün; öne eğilmekten, ağır egzersizler yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • İlk 2 gün yüz yıkamak, makyaj yapmak, cilt temizliği gibi uygulamalar yapılmamalı, bölge kuru ve nemden uzak tutulmalıdır,.
 • Botoks sonrası yatış pozisyonu çok önemlidir. Uygulamanın yapılmasını takip eden 4 saat uyku uyunmamalı, özellikle ilk 3 gün, uygulanan botoks etki süresinde çift yastık ile baş bölgesi yükseltilmeli ve sırt üstü uyku pozisyonu benimsenmeli, yüzün sıkışacağı-buruşacağı uyku pozisyonlarında yatılmamalıdır,
 • Botoks sonrası cilt bakımı, kaş aldırmak, saç boyatmak gibi kozmetik işlemler için 1 hafta bekleme süresi önerilmektedir.
 • Havuz enfeksiyon riski en yüksek yerlerden biridir. Botoks sonrası ilk 3 gün havuza girilmemeli, hamam- sauna gibi buhar ve sıcak ile temas edilecek alanlardan uzak durulmalıdır,
 • Botoks uygulanan bölge güneş ışınlarından korunmalıdır. Bu nedenle uygulamanın hemen sonrası klinikten çıkarken dahil olmak üzere güneş kremi ile yüz bölgesi korunmalıdır,
 • Ödem ve kanama riski doğurur, botoks uygulaması öncesi ve sonrası alkol alınmaması önemlidir.
Botoksa alternatif olarak piyasada kolaylıkla bulunabilen, etki süresi 24 saat ile sınırlı bazı kozmetik ürünlerde mevcuttur. Botoks etkili kremler, gün içinde kişiyi istenilen estetik düzeyde sonuçlarla tatmin etse de etki süresi sınırlıdır. Botoks uygulaması 1 yıl içinde 2 sefer tekrarı yeterli kabul edilirken botoks kremlerini sürekli kullanmak gerekir. Kozmetik bir üründür, kimyasal bazlıdır. 

Botoks kremi, (botoks iğnesi) enjektör ve uygulamanın sonuçlarından endişe duyan kişiler için alternatif bir seçim olarak karşımıza çıkar. İçeriğinde cildin yapı taşlarını destekleyici aminoasitler ve vitaminlerle zenginleştirilmiş kremlerdir. 
 • Alın bölgesindeki yatay ve derin çizgiler,  
 • İki kaş arası, çatık kaş ifadesi veren çizgiler,   
 • Göz çevresindeki çizgiler, kırışıklar 
 • Alt göz kapağındaki çizgiler, 
 • Burun köküne yakın yatay çizgiler, 
 • Üst ve alt dudak dikey çizgiler, 
 • Kaşların yukarı kaldırılması
 • Dudak kenarlarının yukarı kaldırılması 
 • Burun ucunun kaldırılması, 
 • Boyun bölgesindeki yatay ve dikey çizgilerin tedavisi, 
gibi estetik kaygılı alanların tedavisinde botoks tercih edilebilir. Ayrıca şaşılık, migren, terleme, istemsiz kas kasılmaları (distoni), kuru göz ya da göz sulanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de botoks tercih edilen bir yöntemdir.


Botoks ve dolgu uygulamaları birbirinden farklı şekilde çalışan yöntemlerdir. Her ikisinin de ortak hedefi kişiyi kırışıklıklardan kurtulmak olsa da, işleyiş biçiminde önemli farklar vardır. 

Hangi uygulamayı yaptırmaları gerektiği konusunda emin olamayan Yeniben kullanıcıları bu soruyu Yeniben doktorlarına sıkça soruyorlar.
Botoks; etki alanı olan bölgelerde yüz hareketleri veya ifadelerinin neden olduğu kırışıklıklar üzerinde çalışır. Dolgu uygulamalarında ise; dolgu maddesi ihtiyaç duyulan bölgelerde deri altına enjekteedilerek cilt katmanı doldurulur. 

Böylece kırışıklık, sarkma ve benzeri sorunlara sahip bölgelere geçici hacim eklenerek, sorunlu görünüm yumuşatılır. Dolgu uygulaması herhangi bir kas hareketine sınırlama getirmez. Tercih edilen dolgu maddesinin içeriğine göre etki süresi 8-12 ay aralığındadır. 
El ayası, koltuk altı, ayak tabanı gibi bölgelerde aşırı terleme şikayeti olan kişilerin, ilgili bölgedeki terlemeye neden olan kolinerjik sinirlerin bloke edilmesi ile gerçekleştirilen tedavi yöntemidir.

Botoksla terleme tedavisi; terlemenin görüldüğü bölgede iyot-nişasta testi yapıldıktan sonra ilgili bölgedeki 10-15 noktaya toplamda 100-150 ünite botoks enjekte edilmesiyle yapılır. Tedavinin etki süresi ortalama 6 aydır, süre sonunda tedavi tekrarlanır. 
Bir ay içinde 3’ten fazla migren atağı olup, ağrı kesiciler ile tedaviye cevap alınamayan kişilere Botoksla migren tedavisi yapılabilir.

Botoksla migren tedavisinde, migren ataklarına neden olan kasların bloke edilerek, ağrıya neden olan kasların aşırı kasılması önlenir. Tedavi; 7 farklı alın bölgesi içinde 31 noktaya botoks enjekte edilmesiyle yapılır. Tedavinin etki süresi 6-8 aydır. Süre sonunda tedavi tekrarlanır. 

Migren tedavisinde botoks uygulamasının kullanılmasıyla ilgili Yeniben Soru&Cevap sayfasında sorulan bir soruya uzman doktorlarımız ayrıntılı olarak yanıt verdiler.
Botoks enjeksiyonundan sadece estetik amaçla faydalanılmıyor. Vajinismus tedavisinin bir yöntemi olarak, vajen kaslarına tek seansta ve anestezi altında klinikte uygulanan botoks enjeksiyonları bu kasları tamamıyla gevşetiyor.

Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmalar olmuyor. Yapılan çalışmalara göre; botoksun etkisi geçtikten sonra da cinsel birleşme sırasında vajinismus tekrarlanmıyor.
Estetik cerrahi uygulamalarının yanında kişinin tükettiği besin miktarını azaltmak için endoskopi yöntemiyle midenin belirli bir bölgesine  “Botulinum Toksin” maddesinin enjekte edilir. Cerrahi bir işlem olmayan bu uygulama sayesinde kişi tokluk hissinden dolayı daha az yemek yer. 

İlgili Doktorlar
912 Doktorun Tümünü Gör
Prof. Dr. Önder Tan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Murat Gürel
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı

Deneyimler

2 Hasta Deneyimi
t-f-34 MEMNUN Belirtilmedi 0 Yorum
7 ay önce
t-f-34 MEMNUN
Belirtilmedi 0 Yorum 7 ay önce
br-bo-ist MEMNUN Belirtilmedi 0 Yorum
9 ay önce
Belirtilmedi 0 Yorum 9 ay önce

Fotoğraflar

Videolar

Doktorlar

912 Burun Estetiği Doktoru
İstanbul / Nişantaşı
Prof. Dr. Önder Tan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
0 (0)
İstanbul
Op. Dr. Murat Gürel
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
5 (3)
İstanbul / Suadiye
İstanbul / Teşvikiye
Dr. Sevgi Ekiyor
Medikal Estetik uzmanı
5 (5)
İstanbul
Dr. Gökçe Haspolat
Medikal Estetik uzmanı
5 (1)
İstanbul / Nişantaşı
İstanbul
İstanbul / Gayrettepe

Soru&Cevap

28 Burun Estetiği Soru&Cevapları