İlerleyen yaş dönemlerinde vücudun kolajen üretimi azalmaya ve cilt elastikiyetini kaybetmeye başladığında özellikle alın bölgesinde, kaş arasında, burun üst kısmında mimik ve kaygı çizgileri denilen çizgiler oluşur ve göz çevresinde kaz ayakları tabir edilen çizgilerde derinleşme görülür. 
 
Botoks tedavisi bu çizgilerin oluşumunda etkili kaslara bağlı sinir uçlarının geçici olarak mimik kaslarının bloke edilmesiyle meydana gelen mikroenjeksiyon yönteminin adıdır. İşlem sonrasında cilt yüzeyindeki ince çizgi ve kırışıklıklar azalarak, yeni kırışıklıkların oluşumu gecikir. Kaş kaldırma işlemiyle de desteklendiğinde yüzde belirgin bir fark yaratır. 
 

Botoks adını Botox markasından alır. Botoks işlemlerinde FDA onayını almış DYsports, Nabota ve Botox markaları tercih edilmelidir.


Dersimiz: C Vitamini
Konumuz: Antioksidanlar
Yeniben soruyor: “Neden antioksidan serum kullanmalıyım?”

Botoks uygulaması fiyatı, uygulamanın yapılacağı bölge ya da bölgeler, kırışıklıkların derinliği, işlemde kullanılacak ürünün markası, işlemi gerçekleştirecek doktor klinikten kliniğe farklılık gösterir.

Yüz bölgesi İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya botoks fiyatları ortalama 2.000 TL ile 4.000 TL fiyat aralığında uygulanır. Bu ücrete göz, göz çevresi, alın, kaş arası ve dudak çevresi gibi alanlar dahildir. 

Tedavi amaçlı botoks uygulamalarının fiyatları estetik amaçlı uygulamalardan farklı ücretlendirilir. Örneğin çene sıkması sorunu gibi bir distoni problemini bloke etmek amaçlı botoks uygulaması 1.500 TL’den başlayan fiyatlarla yapılır. 


 

Baby botoks son yıllarda çok popüler olan bir botoks tipi olup daha doğal sonuçlar elde etmek isteyenler için uygun bir uygulamadır. Yüz ifadesini çok etkilemeden çok küçük dozlarda yüzün belirli alanlarına uygulanır. Böylece yüzdeki mimikler doğal bir şekilde görülür ve aynı zamanda kırışıklıklar da yok olur.

Botoks ortalama 15-30 dakika içinde klinik ortamında, kişinin kas ve sinir yapısı incelendikten sonra uygulanır. İşlem öncesi cildiniz temizlenir ve lokal anestezi etkili bir krem sürülerek bölgesel uyuşma sağlanır.
 
Ortalama 15 dakika kremin etki etmesi için beklenir bu süre içinde doktorunuz botoks serumunu hazırlar. Toz halindeki botoks serum fizyolojiktir, tuzlu suda eritilerek enjektör hazırlanır. Uyuşmanın ardından ihtiyaç duyulan noktalara mikroenjeksiyon yöntemi ile botoks maddesi enjekte edilir. 

Özellikle 20'li yaşlarınızın ortalarında ve 30'ların başındaysanız ve daha sonra oluşabilecek kırışıklıklardan endişe ediyorsanız botoks sizin için uygun bir uygulama. Botoks uygulamasının bu erken dönemde tercih edilmesiyle yaşa bağlı ince çizgi ve kırışıklıkların oluşumu da geciktirilebilir. 
 
Botoks yaptırmak isteyenler genellikle yaş konusunda tereddüt ediyorlar. Botoks 18 yaş ile 65 yaş aralığındaki sağlıklı herkese uygulanabilir. 
 
Yeniben Soru&Yanıt sayfasında yer alan uygulama yaşı ilgili sorulan bir soruya Doç. Dr. Süleyman Taş şöyle yanıt veriyor: “Botox uygulaması için yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Engel bir hastalığınız olmadığı sürece uygulama yapılabilmektedir.“

Botoks incelen dudak yapısının biçimlendirilmesi, dudak üzeri kırışıklıkların açılması, dudak kenarı çizgilerinin azaltılması, göz göz çevresi, alın ve burun üstü-kenarı oluşan çizgilerin azaltılmasına ihtiyaç duyan herkesçe yaptırılabilir. Ayrıca tik tedavisi, terleme tedavisi, çene ve diş sıkma sorunu olan kişilerin tedavisi için de botoks uygun bir uygulamadır.

Botoks uygulaması mutlaka konusunda uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Uygulama öncesi doktor; cilt yapısı, çizgilerin durumu ve bulunduğu alana göre kişiye en uygun dozu belirleyecektir. Uygulanacak doz kişiden kişiye değişir.

Uygulama sonrası morarma ve şişlik yaşanmaması için botoks ilacı uygulanmadan önce aspirin ya da aspirin türevi kan sulandırıcı ilaçlar alımı sonlandırılmalı, kan sulandırıcı etkiye sahip gıdalar tüketilmemelidir.

Vitamini içeren ilaçlar da kan sulandırıcı etkiye sahiptir, öncesi ve sonrası bir süre kullanımına ara verilmelidir.  

 • Botoks, kas hareketinin neden olduğu kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan  altın standart olarak kabul edilir.
 
 • Tedaviler hızlı, pratik ve ağrısızdır. Bazı durumlarda enjeksiyonlar beş dakika kadar kısa sürer.
 
 • Botoks uygulaması sonrası sonuçlar yaklaşık 1 hafta içinde görülmeye başlar.
 
 • Sanıldığının aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk ve  ifadesiz bir surata sahip olmuyorsunuz. Uygulanan doz ve doğru bölge seçimi ile doğal görünümü sağlamak mümkün. Özellikle “Baby Botoks” denilen teknikle etkisi daha düşük ve daha az dozda enjeksiyon yapılarak doğallık korunmu olur. 
 
 • Düzenli botoks uygulaması sonucunda kırışıklık ya da çizgi oluşmaya meyilli bölgeler kas hareketlerinden yoksun kalacağı için uzun vadede yaşlanma izlerinin oluşumu ertelenmiş olur. Bu yüzden Botoks uzun vadede memnuniyet anlamında Yeniben kullanıcılarının olumlu yorum bıraktığı bir uygulamadır. 
 
 

 • Botoks tedavisinden elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Etkisi ortalama 4-6 aydır.

 • Tedaviler hızlı, pratik ve ağrısızdır. Bazı durumlarda enjeksiyonlar beş dakika kadar kısa sürer.

 • Bazen enjeksiyon bölgesinde morarma meydana gelebilir ve bir haftaya kadar sürebilir. Lisanslı olmayan, onaylanmamış ürün kullanımında tıbbi acil durum riski artar. 

 • Hamileyseniz, emziriyorsanız veya yakında hamile kalmayı düşünüyorsanız, Botoks uygulaması sizin için uygun değildir.

Botoks sonrası, enjeksiyon noktalarında kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu normal bir yan etkidir.  Bu etkinin süresini azaltmak, olası kanama ve ödem gibi oluşumları en aza indirmek için; 

 • İlk gün; öne eğilmekten, ağır egzersizler yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • İlk 2 gün yüz yıkamak, makyaj yapmak, cilt temizliği gibi uygulamalar yapılmamalı, bölge kuru ve nemden uzak tutulmalıdır,.
 • Botoks sonrası yatış pozisyonu çok önemlidir. Uygulamanın yapılmasını takip eden 4 saat uyku uyunmamalı, özellikle ilk 3 gün, uygulanan botoks etki süresinde çift yastık ile baş bölgesi yükseltilmeli ve sırt üstü uyku pozisyonu benimsenmeli, yüzün sıkışacağı-buruşacağı uyku pozisyonlarında yatılmamalıdır,
 • Botoks sonrası cilt bakımı, kaş aldırmak, saç boyatmak gibi kozmetik işlemler için 1 hafta bekleme süresi önerilmektedir.
 • Havuz enfeksiyon riski en yüksek yerlerden biridir. Botoks sonrası ilk 3 gün havuza girilmemeli, hamam- sauna gibi buhar ve sıcak ile temas edilecek alanlardan uzak durulmalıdır,
 • Botoks uygulanan bölge güneş ışınlarından korunmalıdır. Bu nedenle uygulamanın hemen sonrası klinikten çıkarken dahil olmak üzere güneş kremi ile yüz bölgesi korunmalıdır,
 • Ödem ve kanama riski doğurur, botoks uygulaması öncesi ve sonrası alkol alınmaması önemlidir.

Botoksa alternatif olarak piyasada kolaylıkla bulunabilen, etki süresi 24 saat ile sınırlı bazı kozmetik ürünlerde mevcuttur. Botoks etkili kremler, gün içinde kişiyi istenilen estetik düzeyde sonuçlarla tatmin etse de etki süresi sınırlıdır. Botoks uygulaması 1 yıl içinde 2 sefer tekrarı yeterli kabul edilirken botoks kremlerini sürekli kullanmak gerekir. Kozmetik bir üründür, kimyasal bazlıdır. 

Botoks kremi, (botoks iğnesi) enjektör ve uygulamanın sonuçlarından endişe duyan kişiler için alternatif bir seçim olarak karşımıza çıkar. İçeriğinde cildin yapı taşlarını destekleyici aminoasitler ve vitaminlerle zenginleştirilmiş kremlerdir. 

 • Alın bölgesindeki yatay ve derin çizgiler,  
 • İki kaş arası, çatık kaş ifadesi veren çizgiler,   
 • Göz çevresindeki çizgiler, kırışıklar 
 • Alt göz kapağındaki çizgiler, 
 • Burun köküne yakın yatay çizgiler, 
 • Üst ve alt dudak dikey çizgiler, 
 • Kaşların yukarı kaldırılması
 • Dudak kenarlarının yukarı kaldırılması 
 • Burun ucunun kaldırılması, 
 • Boyun bölgesindeki yatay ve dikey çizgilerin tedavisi, 
gibi estetik kaygılı alanların tedavisinde botoks tercih edilebilir. Ayrıca şaşılık, migren, terleme, istemsiz kas kasılmaları (distoni), kuru göz ya da göz sulanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de botoks tercih edilen bir yöntemdir.


Botoks ve dolgu uygulamaları birbirinden farklı şekilde çalışan yöntemlerdir. Her ikisinin de ortak hedefi kişiyi kırışıklıklardan kurtulmak olsa da, işleyiş biçiminde önemli farklar vardır. 

Hangi uygulamayı yaptırmaları gerektiği konusunda emin olamayan Yeniben kullanıcıları bu soruyu Yeniben doktorlarına sıkça soruyorlar.

Botoks; etki alanı olan bölgelerde yüz hareketleri veya ifadelerinin neden olduğu kırışıklıklar üzerinde çalışır. Dolgu uygulamalarında ise; dolgu maddesi ihtiyaç duyulan bölgelerde deri altına enjekte edilerek cilt katmanı doldurulur. 

Böylece kırışıklık, sarkma ve benzeri sorunlara sahip bölgelere geçici hacim eklenerek, sorunlu görünüm yumuşatılır. Dolgu uygulaması herhangi bir kas hareketine sınırlama getirmez. Tercih edilen dolgu maddesinin içeriğine göre etki süresi 8-12 ay aralığındadır. 

El ayası, koltuk altı, ayak tabanı gibi bölgelerde aşırı terleme şikayeti olan kişilerin, ilgili bölgedeki terlemeye neden olan kolinerjik sinirlerin bloke edilmesi ile gerçekleştirilen tedavi yöntemidir.
 
Botoksla terleme tedavisi; terlemenin görüldüğü bölgede iyot-nişasta testi yapıldıktan sonra ilgili bölgedeki 10-15 noktaya toplamda 100-150 ünite botoks enjekte edilmesiyle yapılır. Tedavinin etki süresi ortalama 6 aydır, süre sonunda tedavi tekrarlanır. 

Bir ay içinde 3’ten fazla migren atağı olup, ağrı kesiciler ile tedaviye cevap alınamayan kişilere Botoksla migren tedavisi yapılabilir.

Botoksla migren tedavisinde, migren ataklarına neden olan kasların bloke edilerek, ağrıya neden olan kasların aşırı kasılması önlenir. Tedavi; 7 farklı alın bölgesi içinde 31 noktaya botoks enjekte edilmesiyle yapılır. Tedavinin etki süresi 6-8 aydır. Süre sonunda tedavi tekrarlanır. 
 
Migren tedavisinde botoks uygulamasının kullanılmasıyla ilgili Yeniben Soru&Cevap sayfasında sorulan bir soruya uzman doktorlarımız ayrıntılı olarak yanıt verdiler.

Botoks enjeksiyonundan sadece estetik amaçla faydalanılmıyor. Vajinismus tedavisinin bir yöntemi olarak, vajen kaslarına tek seansta ve anestezi altında klinikte uygulanan botoks enjeksiyonları bu kasları tamamıyla gevşetiyor.

Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmalar olmuyor. Yapılan çalışmalara göre; botoksun etkisi geçtikten sonra da cinsel birleşme sırasında vajinismus tekrarlanmıyor.

Estetik cerrahi uygulamalarının yanında kişinin tükettiği besin miktarını azaltmak için endoskopi yöntemiyle midenin belirli bir bölgesine  “Botulinum Toksin” maddesinin enjekte edilir. Cerrahi bir işlem olmayan bu uygulama sayesinde kişi tokluk hissinden dolayı daha az yemek yer. 
 

Masseter kası, alt çenenizi yanağınıza bağlayan bir yüz kasıdır. Çiğnemeden sorumlu olan birkaç kastan biri olan bu kas genellikle dişlerini gıcırdatan veya sıkan hastalarda büyür, belirgin hale gelir ve alt yüzün şeklini önemli ölçüde değiştirebilir. 

Masseter Botoks enjeksiyonu ise masseter kasının rahatlamasına yardımcı olan bir uygulamadır. Çene hattının yumuşamasına, çiğneme kasının belirginliğinin kaybolmasına yardımcı olur ve yüzün oval ya da kalp şeklinde gözükmesini sağlayabilir. Botox enjeksiyonları, masseter kaslarınızın boyutunu küçültmenin ve uygun yüz oranlarınızı geri kazanmanın en uygun yollardan birisidir.

Massseter kas büyümesi için dysport ya da botoks enjeksiyonları kullanılır. Normal çene hareketi genellikle masseter kas büyümesine neden olmaz. Ancak kaslarınızı çalıştırdığınızda, büyürler ve masseter kasları da aynı şekilde daha fazla görünebilirler. Büyümüş bir masseter kasına katkıda bulunan en yaygın davranışlar, dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmaktır. Bruksizm de denilen bu davranışı stres altında veya hatta uyurken yapabilirsiniz. Bu davranışlar fark etmeden yapıldığı için masseter botox enjeksiyonları, masseter kasını gevşetir ve tekrarlanan bu davranışın önüne geçilmesine fayda sağlar. 

Masseter kasını hareketini sınırlayarak gevşetmeye yardımcı olan bu uygulama ile çiğneme kaslarının çene hattına yaptığı baskı da azalır ve arzu edilen görüntü elde edilir.  Tedavinizden sonra hala çiğneyebilir, çenenizi hareket ettirebilir ve normal yüz ifadelerini yapabilirsiniz. İyileşme süreci konforludur, derhal sosyal hayatınıza geçiş yapabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 02/05/2023

Botox Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön