Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

İlgili Doktorlar
18 Doktorun Tümünü Gör
Doç. Dr. Hasan Erdem
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
Prof. Dr. Ahmet Türkçapar
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
Op. Dr. Erol Vural
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
Deneyimler
3 Deneyimin Tümünü Gör

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu, kişinin tükettiği besin miktarını azaltmak ve tokluk hissini uzatarak kilo vermesini sağlamak amacıyla, endoskopi yöntemi ile midenin belirli bölgelerine “Botulinum Toksin” maddesinin enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi olmayan bir yöntemdir.

Düzenli diyet ve spor yapmasına rağmen istenilen ideal kiloya ulaşamayan, fazla kilolu ancak ameliyat gerektirecek kadar obez olmayan, vücut kitle indeksi 35’in altındaki kilo vermek isteyen kişilere uygulanan mide botoksu, mide kasılmalarının sınırlandırılmasını sağlayarak doygunluk hissi yaratan, bu sayede kişinin 9 kg. ile 20 kg. aralığında kilo kaybı yaşamasını destekleyen bir tedavidir.   

Mide Botoxu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 
Mide botoksu, cerrahi bir uygulama değildir. Endoskopi yöntemi ile ağızdan mide içine girilerek yapılır. İşlem sürecinde kişi sedasyon anestezi yöntemi ile uyutulur. Ortalama 20 dakika süren mide botoksunda; midenin belirli noktalarına Botulinum Toksin yani botoks ana maddesi enjekte edilerek, o bölgedeki kaslar yavaşlatılır. Mide botoksu uygulaması sonrası kişi hastanede 1-2 saatlik gözetimin ardından günlük yaşantısına geri dönebilir.
Mide botoksu uygulaması, uygulamanın yapılacağı hastane, hastanenin bulunduğu il, ilçe gibi detaylara bağlı olarak farklılık gösterir. 

Standart botoks uygulamasından farklı olarak, mide botoksu endoskopi yöntemi ile yapıldığı için bu aşamada botoks uygulamasının fiyatını arttıran bir diğer faktör olarak endoskopi ve dolayısıyla da anestezi alımı devreye girer. 

Ortalama olarak mide botoksu fiyatları İstanbul’da 3.000 TL ile 6.000 TL aralığında değişirken; mide botoksu fiyatları Ankara’da 2.500 TL ile 5.000 TL;  İzmir’de 2.500 TL ile 4.500 TL fiyat aralığında yapılır. Mide botoksu fiyatları Antalya’da ise ortalama 2.000 TL ile 4.000 TL. aralığında uygulanır.
Mide botoksu, 18 yaş üzeri - 65 yaş altı herhangi bir sağlık sorunu olmayan, botoks etken malzemesine alerjisi bulunmayan kadın-erkek herkese uygulanabilir bir yöntemdir. 

Mide rahatsızlıkları (gastrit-ülser gibi) olan kişilere Mide botoksu uygulaması ancak doğru tedavinin ardından yapılabilir. Bağırsak ülseri, kas hastalığı olan ya da mide-bağırsak bölgesinde patolojik bulguya sahip kişilere mide botoksu uygulanmaz. 

Bu nedenle mide botoksu öncesi mutlaka kişinin bir mide rahatsızlığı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Mide botoksu aşırı kilolu, obezite sorunu olan kişiler için doğru tedavi yöntemi değildir. 
 
Vücut kitle indeksi 35’ten küçük, fazla kilolarından şikayetçi, diyet programlarıyla uyumsuz, günlük fiziksel aktivitelere zaman ayıramayan, düzenli spor yapmasına rağmen aşırı kilolarından kurtulamayan kişiler için mide botoksu doğru bir tedavi yöntemidir. 

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kişilere mide botoksu uygulanmamalıdır.
Mide botoks uygulaması standart bir endoskopik işlemdir, sedasyon altında gerçekleştirilir. 

Çok nadir de olsa bazı kişilerde sedasyona bağlı şikayetler görülebilir. 

Endoskopi uygulamasına bağlı boğazda tahriş, tahrişe bağlı yanma gibi şikayetler yaşanabilir. Bunlar mide botoksuna değil endoskopi uygulamasına bağlı şikayetlerdir. 

Mide botoksunun tıbbi anlamda hiçbir riski yoktur. Tıpkı vücudun diğer bölgelerine yapılan botoks uygulamaları gibi mideye yapılan botoks enjeksiyonunda da ciddi bir komplikasyon oluşmaz. 
Mide botoksu sonrası nadiren ilk birkaç gün bulantı, hazımsızlık ya da uygulamanın yapıldığı işlem bölgelerinde ağrı hissedilebilir. Bunlar hafif yan etkilerdir ve genellikle ilk haftanın sonunda kendiliğinden ortadan kalkar. 

Süreç içinde aşırı rahatsızlık hissedilmesi durumunda doktorunuz bu şikayetlerin etkilerini ortadan kaldırmak için destek tedaviler önerebilir.
Mide botoksu sonrası ağrı, kramp ve bulantı yaşanmaması için bir günlük sıvı diyet uygulaması önerilmektedir. 

Uygulamanın etkin sonuç vermesi için kişinin beslenme programı yeniden düzenlenmeli ve sağlıklı bir diyet benimsenmelidir. 

Mide Botoksu sonrası, midede uzun süre tokluk sağlayan gıdaların tüketilmesi, protein yönünden zengin gıdaların beslenme programı içine dahil edilmesi hedeflenen kilo kaybına ulaşmaya yardımcı olacaktır.  
Mide botoksu sonrası kilo verme sürecinde işlenmiş şeker içerikli gıdalar, yağlı ve şekerli tatlılar, asitli içecekler ve alkol tüketmemeye özen gösterilmelidir. 

Bol su içmek hem tokluk hissinin artmasına hem de vücudun ihtiyacı olan sıvının alınmasını sağlar. Mide botoksu sonrası tüketilen su miktarının arttırılması önemlidir.  

Mide botoksu sonrası düzenli bir egzersiz programı kilo vermeye ve sıkılaşmaya yardımcı olacaktır. Haftanın 3-4 günü mutlaka 45 dakikadan az olmamak kaydı ile severek yapacağınız bir spor programını hayatınıza eklemek kendi yaşam kalitenizi arttıracaktır. Düzenli spor yapmak yağ oranının azalmasını, kas oranının artmasını sağlar. 
İlgili Doktorlar
18 Doktorun Tümünü Gör
Doç. Dr. Hasan Erdem
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
Prof. Dr. Ahmet Türkçapar
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
Op. Dr. Erol Vural
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı

Deneyimler

2 Hasta Deneyimi
mide-botoksu-oldum MEMNUN 0 1 Yorum
1 yıl önce
0 1 Yorum 1 yıl önce
G.A MEMNUN Belirtilmemiş 0 Yorum
3 ay önce
G.A MEMNUN
Belirtilmemiş 0 Yorum 3 ay önce

Fotoğraflar

Videolar

Bu tedavi ile ilgili bir video bulunmamaktadır

Doktorlar

18 Mide Botoxu Doktoru
İstanbul / Nişantaşı
Doç. Dr. Hasan Erdem
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
5 (9)
İstanbul
Prof. Dr. Ahmet Türkçapar
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
5 (9)
İstanbul
Op. Dr. Eren Taşkın
Genel Cerrahi uzmanı
0 (0)
İstanbul / Cevizli
İzmir
Op. Dr. Türker Karabuğa
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
0 (0)
İstanbul
Op. Dr. Erol Vural
Obezite ve Metabolizma Cerrahisi uzmanı
0 (0)
İstanbul
Doç. Dr. Ali Durmuş
Genel Cerrahi uzmanı
0 (0)

Soru&Cevap

3 Mide Botoxu Soru&Cevapları