Hastane
Şehir

Botoks Nasıl Yapılır?

Zahide Eriş Eken tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Uygulamaya başlamadan önce ön muayene yapılarak, botoks uygulanacak alanlar belirlenir ve kişinin uygulamaya uygun olup olmadığı tespit edilir. Botoks uygulaması, aşağıdaki adımlar izlenerek yapılır: 

Botoks nasıl yapılır?

 • Hastaya yapılan ön muayenede hastanın; terleme, migren, yüz bölgesinde oluşan kırışıklık ve çizgi gibi şikayetleri dinlenir ve gerekli tespitler yapılır.

 • Sorunun derecesi belirlendikten sonra, problemin derecesine göre botoks ilacının türü belirlenir. Ayrıca uygulama alanının genişliği ve tedaviyi etkileyen kriterler değerlendirilir. 

 • Botoks ilacı hastanın gözü önünde açılır ve enjektöre yerleştirilir. Böylece yapılacak olan tüm işlemlerin, steril bir ortamda yapıldığı, hasta tarafından görülebilir.

 • Uygulama yapılacak olan alana lokal anestezi için antiseptik krem sürülür. Kremin fazlalığı steril bir bez ile giderilir. Botoks iğnesinin uygulanacağı alanın kuru ve temiz olması gereklidir. 

 • Uygulama hangi bölgeye yapılacaksa o bölge özel bir kalemle işaretlenir. İşaretlemedeki amaç, laboratuvarlarda kontrollü bir şekilde üretilen “Clostiridium Botulinum” bakterisinden elde edilen botulinum toksin, cildin her yanına eşit şekilde dağılmasını sağlamaktır.

 • Belirlenen bölgelere az bir miktar botoks ilacı enjekte edilir. Uygulama bu şekilde yaklaşık olarak 15-20 dakikada tamamlanmış olur.

  Botoks yaptıranlar

 • Uygulama yapılan alanlara; kızarıklık, hafif şişlik ve iğne uygulanan yerlerde oluşan küçük kanamaları önlemek için medikal kremler sürülür. Ayrıca soğuk kompres işlemi de uygulanır. 

 • İlk 2 haftada işlemin etkileri gözlemlenmez. İki haftadan sonra yapılan işlemin etkileri belirgin bir şekilde açığa çıkar. Botoks uygulamasının etkisi yaklaşık olarak 6 aydır.  2 ya da 3 botoks seansından sonra, daha uzun süre aralıklarında botoks uygulaması yaptırma ihtiyacı hissedilir.


   

  Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
  Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken tarafından onaylanmıştır.