Hastane Tipi
Şehir

Botoks Nasıl Yapılır?

Dr. Zahide Eriş Eken tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır. Son güncelleme: 17 Temmuz 2020

Uygulamaya başlamadan önce ön muayene yapılarak, botoks uygulanacak alanlar belirlenir ve kişinin uygulamaya uygun olup olmadığı tespit edilir. Botoks uygulaması, aşağıdaki adımlar izlenerek yapılır: 

botoks nasıl yapılır

 • Hastaya yapılan ön muayenede hastanın; terleme, migren, yüz bölgesinde oluşan kırışıklık ve çizgi gibi şikayetleri dinlenir ve gerekli tespitler yapılır.

 • Sorunun derecesi belirlendikten sonra, problemin derecesine göre botoks ilacının türü belirlenir. Ayrıca uygulama alanının genişliği ve tedaviyi etkileyen kriterler değerlendirilir. 

 • Botoks ilacı hastanın gözü önünde açılır ve enjektöre yerleştirilir. Böylece yapılacak olan tüm işlemlerin, steril bir ortamda yapıldığı, hasta tarafından görülebilir.

 • Uygulama yapılacak olan alana lokal anestezi için antiseptik krem sürülür. Kremin fazlalığı steril bir bez ile giderilir. Botoks iğnesinin uygulanacağı alanın kuru ve temiz olması gereklidir. 

  botoks hakkın

 • Uygulama hangi bölgeye yapılacaksa o bölge özel bir kalemle işaretlenir. İşaretlemedeki amaç, laboratuvarlarda kontrollü bir şekilde üretilen “Clostiridium Botulinum” bakterisinden elde edilen botulinum toksin, cildin her yanına eşit şekilde dağılmasını sağlamaktır.

 • Belirlenen bölgelere az bir miktar botoks ilacı enjekte edilir. Uygulama bu şekilde yaklaşık olarak 15-20 dakikada tamamlanmış olur.

  botoks yaptıranlar

 • Uygulama yapılan alanlara; kızarıklık, hafif şişlik ve iğne uygulanan yerlerde oluşan küçük kanamaları önlemek için medikal kremler sürülür. Ayrıca soğuk kompres işlemi de uygulanır. 

 • İlk 2 haftada işlemin etkileri gözlemlenmez. İki haftadan sonra yapılan işlemin etkileri belirgin bir şekilde açığa çıkar. Botoks uygulamasının etkisi yaklaşık olarak 6 aydır.  2 ya da 3 botoks seansından sonra, daha uzun süre aralıklarında botoks uygulaması yaptırma ihtiyacı hissedilir.


   

  Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
  Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken tarafından onaylanmıştır.