Selin Sezgin tarafından yazılmış, Op. Dr. Ebru Şen tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Dudak Kaldırma Nedir?

Dudak kaldırma estetiği, burun ve dudak arasında kalan bölgenin kısaltılmasıyla daha dolgun dudaklar ve orantılı bir yüz ölçüsü hedefler. Dudak üst bölgesi uzun veya asimetrik olanlar ve ince dudaklılar tarafından rahatlıkla tercih edilebilen bir estetik cerrahi uygulamadır.
 
Burun tabanı ile üst dudak başlangıcı arasında kalan bölgenin normal ölçüsü genellikle 12-15 mm olarak değerlendirilir. Bundan daha uzun mesafeye sahip olunmasında iki faktör etkilidir. İlki genetik etkilerle doğuştan sahip olunan yüz ölçüleri ikincisi ise yaş aldıkça deri dokusunun sarkması. Bunun en etkili çözümlerinden olan dudak kaldırmada, herhangi bir dolgu ve farklı malzeme kullanılmaz. Ancak hasta talep ederse doktor dudaklara dolgu işlemi de yapabilir.

Op. Dr. Ebru Şen - Dudak Kaldırma Estetiği | Yeniben ile Estetik Sohbetler
 

Podcast

Genellikle lokal anestezi ile yapılan dudak kaldırma ameliyatının fiyatları 15.000 TL’den başlayıp 35.000 TL ve üzerine kadar çıkabiliyor. Bu fiyata etki eden faktörler arasında; doktorun tecrübesi ve muayene ücreti, anestezi çeşidi, ameliyatın klinik veya hastanede gerçekleşecek oluşu, il ve bölge gibi önemli belirleyiciler mevcut.
Her estetik uygulama veya bu amaçla yapılan cerrahi işlemin belli başlı yöntemleri vardır. Dudak kaldırma ameliyatı için ise ülkemizde ve dünyada en yaygın kullanılan işlem doku alınmasıdır. Bu teknikte genel itibariyle yapılan şey burun deliğinin hemen altından kesilen dokunun ortadan kaldırılarak kesik kenarların birbirine tekrar dikilmesidir. Bu işlem dudak üstü (vermilion sınırı) kesilerek de yapılabilir ancak burun tabanı daha çok tercih edilir.
  
Dikiş kenarı çizgilerinin en aza indirgenmesi için kesik tabakalar halinde kapatılmalı ve dikişin derinin altına yerleştirildiğinden emin olunmalıdır. Dikiş (sütür) işleminin başarısı hekiminizin tecrübesi, cildinizin yapısı ve dikişte kullanılan ipin inceliği ile kalitesine de bağlıdır.

Ameliyat genel hatlarıyla bu şekilde gerçekleşse de uygulamanın herkese göre değişen önemli bir detayı daha var ki o da ölçüler. Üst dudak sınırı ile burun tabanı arasında kalan mesafenin kısaltılmasında hastanın beğenisi ve talepleri esastır. Fakat unutulmamalıdır ki her yüzün kendi oranına uygun olması ve doğallığını kaybetmemesi gerektiği için bu ölçülendirme doktor tarafından özenle yapılmalıdır.
Basit ve etkili olan işlemin süresi ortalama 1 saattir. Genellikle lokal anestezi kullanıldığından ameliyattan hemen sonra hasta tamamen kendine gelir ve aynı gün taburcu olabilir. Sonraki birkaç gün vücut ameliyata ve dikişlere tepkisini ödem oluşturarak vereceğinden şişliklerin görülmesi normaldir. Bu süreç yaklaşık 3 gün sürer ve dudak üzerine soğuk kompres yapılması şişliğin azalmasında etkilidir. Ağrı hissederseniz doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Dikişlerin iyileşme süresi 5 ile 7 gün arasındadır. Eriyen dikiş kullanıldıysa kendiliğinden geçecektir, erimeden önce müdahale etmek gerekirse veya erimeyen dikiş kullanıldıysa doktorunuzun öngördüğü tarihte alınması mümkündür. Birkaç haftada kesi izleri iyileşmeye başlar ve ameliyatın başarısına göre zamanla bu izler belirsiz bir hâl alır.

Dudak kaldırma ameliyatı olanlar, işlem büyük ağrılara yol açmadığı için kısa sürede normal hayatlarına dönebilirler. Genel olarak beslenme konusunda herhangi bir kısıtlama olmaz, ameliyatın gerçekleştiği ve sonraki birkaç gün dikkat edilmesi yeterlidir.
18 yaşını doldurduysanız ve ameliyatınıza engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorununuz yoksa bu ameliyatı olabilirsiniz. Bunu yanın sıra dudak kaldırma estetiği olmanızı gerektiren durumları da sizin için sıraladık:  

  • Yüzünüzde altın orana veya buna en yakın görünüme sahip olmak istiyorsanız
  • Dudak ile burun arasındaki mesafenizin uzunluğundan rahatsızsanız
  • Üst dudak-burun ile alt dudak-çene arasındaki mesafeyi eşitlemek istiyorsanız
  • Yaşlanma ve çevresel etkenler gibi sebeplerle derinizde sarkmalar yaşandıysa
  • İnce dudaklara sahipseniz ve daha kalın bir dudak görünümü hayal ediyorsanız
  • “Kolumella” yani burun orta sütununuzun belirginleşmesini diliyorsanız
  • Daha etkili bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız.
Unutulmamalıdır ki bu uygulama anestezi gerektiren cerrahi bir işlemdir ve küçük de olsa bir kesim işlemi gerçekleşir. Bu sebeple kesilen bölgede iz kalması söz konusudur. Bu riski en aza indirmek için alanında başarılı uzman doktorlar tercih etmek önemlidir. Doktorun daha önce gerçekleştirdiği ameliyatlardan fotoğrafları görmek bu konuda yardımcı olacaktır. 

İzin kalıcı veya geçici olması durumunda doktor seçimi kadar önemli olan bir diğer konu ise hastanın cilt yapısı ve yaralara karşı verdiği tepkidir. Eğer kesik ve yaralarınız kısa sürede iyileşebiliyorsa ve cildiniz büyük tepkiler vermiyorsa bu sizin için bir ipucu olabilir.

Yayınlanma tarihi: 07/02/2018

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Dudak Kaldırma Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön