01 October 2019

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak Dolgusu

Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Elif Seda Keskin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Op. Dr. Elif Seda Keskin dudak dolgusu hakkında merak edilenleri Yeniben.com'a anlattı.

Dudak dolgusu, daha dolgun ve şeklen daha güzel dudaklara sahip olmak için yapılan bir estetik uygulamadır. Dudak dolgusunun bir estetik uzmanı tarafından ve kararında yapılması en iyi sonucun alınması açısından önem taşır.

Dudak dolgusu yapılmadan evvel, dudak yapısının estetik uzmanı tarafından incelenmesi gerekir. Estetik uzmanı dudak dolgusunun nasıl ve ne ölçüde yapılacağına karar verir. 

dudak dolgusu

Dudak dolgusu işlemi yapılmadan önce dudakların lokal anestezi uygulanarak uyuşturulması gerekir. Bunun için anestezi etkisi olan bir krem dudaklara uygulanır. Bu krem yaklaşık 15 dakika içerisinde etkisini gösterir ve dudaklar uyuşur. Dudakların tamamen uyuşmasının ardından hyaluronik asit içeren dolgu maddesi, ince uçlu bir enjeksiyon iğneli ile dudaklara enjekte edilir. Böylelikle dudak dolgusu işlemi kısa bir süre içerisinde tamamlanmış olur.

Dudak dolgusu işleminin ardından bir miktar şişlik ve morarma meydana gelmesi doğaldır. Genellikle işlemi takip eden iki günün sonunda şişlik ve morluk geçer. Bu sürecin hızlandırılması için estetik uzmanının önereceği kremler kullanılabilir. 

Dudak dolgusunun kalıcılığı ise yaklaşık 6 ay olmaktadır. Dudak dolgusu sonrası elde edilen görüntünün devamlı korunabilmesi için bu sürenin sonunda tekrar dudak dolgusu işlemi yapılması gerekir. 

Dudak dolgusu istenildiği zaman ve istenildiği kadar yapılabilir, bunun tıbbi açıdan bir sakıncası yoktur. Ancak güzel bir görüntü elde etmek adına kararında dolgu yapılması büyük önem taşımaktadır. 

 

 

Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
Op. Dr. Elif Seda Keskin tarafından onaylanmıştır.

 

Dudak Dolgusu ile ilgili yazılar