Hastane Tipi
Şehir

Liplift (dudak kaldırma) nedir?

Son güncelleme: 14 Ocak 2020

KBB Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, liplift (dudak kaldırma) hakkında merak edilenleri açıkladı.

Daha dolgun ve güzel dudaklara sahip olmanın bir çok yolu var. 

Makyaj dışında dudaklarda daha kalıcı dolgunluğu ve güzelliği yakalamak mümkün mü peki?

Liplift (dudak kaldırma)

Dolgunluğu yakalamak 45 dakikada mümkün

KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Dudak kaldırma işlemi, sağlıklı kişilerde lokal anestezi yöntemiyle, yani iğneyle uyuşturularak ya da “sedasyon” olarak adlandırılan hafif bir sakinleştirici eşliğinde uygulanabilir. Yaklaşık 45 dakikalık bir işlemdir.

1-2 saatlik gözlem gerekir. Sonra da hasta evine gidebilir. İşlem sırasında burun ile dudağının arasındaki ciltten, hemen burun altındaki kıvrımlara denk gelecek şekilde kesiler yapılır.

Bu durum hastanın istediği oran göz önünde tutularak yapılır. Yani hastanın dilediği miktarda cilt alınır ve en az iz kalacak şekilde yeniden dikilir.

Elbette bu operasyonun ardından 3-4 gün hafif bir şişlik ve gerginlik hissedilebilir. İyileşme süresinde yumuşak gıdalar ile beslenmek ve dudağı gerdirmemek önemlidir.

Liplift (dudak kaldırma) öncesi sonrası

Gülerken ve konuşurken, 2 hafta süresince hafif bir rahatsızlık hissedilebilir ama ciddi bir ağrı olmaz.

1 hafta sonra da dikişler alınınca iyileşme tamamlanır.

Yaranın bulunduğu bölgede hafif kızarıklık devam edebilir bu da
1-2 ay kadar sonra iyileşir. İz kalmaz.

Üst dudağınız daha kalın ve daha dolgun hale gelir

Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Bu yöntemle üst dudağınız daha kalın ve daha dolgun bir görünüme kavuşacaktır.

Dudak kaldırma öncesi sonrası

Sonucu doğal olacaktır. Kendiniz de bunu aynanın karşısında deneyebilirsiniz. İki elininizin işaret ğarmağını burnun altına yerleştirin sonra burun ve dudak arasındaki bu bölgeyi yukarı doğru çekin. Kalınlaştığını göreceksiniz. İşte tam da uygulamanın temel amacı budur.

Kime uygun bu işlem?

Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, bu soruya şöyle yanıt veriyor:“Genelde üst dudak cildinin yani burun ile dudak arasındaki mesafenin ideal bir uzunluğu vardır ki bu 11-15 mm arasındadır.

Bu uzunluğu idealden daha fazla olan ve üst dudakları ince olan kişiler bu işlem için uygun kişilerdir. Bu bölge doğuştan itibaren uzun olabilir veya burun estetiği geçirmiş kişilerde, burun ucu havaya kalktığı için daha uzun görünmeye başlayabilir.

Ayrıca yaşlandıkça her bölgede olduğu gibi, üst dudakta da sarkmalar görülebilir. Dudak kaldırma (liplift), bu gibi estetik sorunlarda iyi ve kalıcı bir çözümdür.” dedi.

Tekrar yaptırmak zorunda kalmazsınız

 Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen uygulamayı tekrar yaptırmak zorunda olmadığınızı da belirtiyor: "Dudak kaldırma işlemini diğer dudak uygulamaları ile karşılaştırdığımız zaman çok sayıda avantaj sağladığını görüyoruz. Bu işlemle üst dudak cildi ideal ölçülere gelir, üst dudak doğal bir şekilde kalınlaşır ve yukarıya döner. Üst dişler normal duruşta ve gülümseme sırasında hoş bir şekilde daha görünür hale gelir. Ek olarak üst dudak cildindeki kırışıklıklar da azalır. Burada altının çizilmesi gereken detay bu değişimlerin tümünün kalıcı olmasıdır. Yani bu işlem sonrasında hasta, dolgu uygulamaları sonrasında yaptığı gibi 8-12 ayda bir işlem yenilemeye ihtiyaç duymaz.

Kimse, “Makyaj ya da dolgularla üst dudağımızı kalınlaştırıyoruz, o zaman bu işleme ne gerek var?” diye düşünmemeli. Çünkü dolgu, makyaj gibi yöntemler üst dudak cildi uzunluğunu azaltmazlar. Üstelik etkileri kalıcı değildir.

Ayrıca dudak dolgusunadirde olsa dokularda reaksiyon yaparak, nekroz dediğimiz doku kayıplarına yol açabilir. Tabii ki her yıl yaptırmanız gerektiğinden maliyeti de liplift işlemine göre daha yüksektir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Milliyet Pembe Nar