10 Maddede Temel Cilt Bakım Uygulamaları Nelerdir?

Cilt Bakımı

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


10 Maddede Temel Cilt Bakım Uygulamaları Nelerdir?

Cilt bakımı, yüz ve vücut kapsamında cilt yapısını bozan çevresel faktörler, yaş alma, stres, yoğun mimik kullanımı, beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olumsuz etkilerden cildi arındırmak amacıyla yapılan uygulamaların geneline verilen addır.

Cilt bakımı, günlük cilt Bakımı ve klinik ortamında uygulanan profesyonel cilt bakımı işlemleri ile ikiye ayrılır.

Evde kaldığımız bugünlerde cildimize biraz daha önem vermek ve cildimizi temiz tutmak için sizinl bir kaç yöntem paylaşıyoruz: 

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük cilt bakımı uygulamalarını cilt temizliği adıyla değerlendirmek daha doğru olacaktır.Örneğin evde rahatlıkla kullanabileceğiniz SkinCeuticals ürünleri sayesinde hem oluşması ihtimali olan hasarlar önlenir ve antioksidanlar sayesinde cilt içten korunur ayrıca geçmiş hasarlar düzeltilir.  

Bu markanın "önleme", "koruma" ve "düzeltme" olarak üç kategoride cildi ele alan ürünleri mevcuttur. Bu aşamalarla cilt sağlığı korunabilir ve sorun olan bölgelerde iyileştirme sağlanabilir. 


 SkinCeuticals cilt bakım ürünleri

Özellikle yaşlanma ve nemsizlik gibi cilt sorunlarına çözüm olur ve hyalüronik asit seviyesini düzenler.

1. Cilt Temizliği

Ev ortamında yapılan cilt bakımı ve cilt temizliklerinin hemen hepsi cildin en üst katmanında biriken kir, toksin ve benzeri negatif etkenlerden cildi arındırmaya yardımcı olurken, klinik ortamında uygulanan cilt bakımı tedavisi cildin orta katmanına kadar ulaşan, derin nemlendirme ile sonlandırılan, içeriği cildin ihtiyaç haritasına göre kişiye özel hazırlanan bir tür tedavidir.

Cildin her yaştan hem kadın hem de erkek için temizliği esastır.

2. Cildin Nemlendirilmesi:


Doğru bir cilt bakımı süreci, aylık cilt bakımı uygulamalarına ek günlük cilt temizliği ve nemlendirmesi gibi aşamaları içermelidir.

Cilt bakımı nasıl olmalı sorusunun en doğru yanıtı; kişiye özel, kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenmiş olmalıdır.

Her cilt yapısı bir diğerinden farklıdır.
 

3. Belli Sorunlara Yönelik Cilt Bakımı: 

Cilt özellikleri yanı sıra ciltte farklı sorunların olup olmadığı, cilt bakımı sırasında bu sorunlara yönelik bir tedavi süreci uygulanıp uygulanmayacağı (örneğin akne tedavisi), uygulama sonrası sürdürülebilir tedavi yöntemlerinin neler olduğu ve günlük cilt bakımı süreçlerinin nasıl uygulanması gerektiği gibi detaylar, yaptırılacak cilt bakımı tedavisinden maksimum fayda görmeyi sağlayacaktır.
 

4. Yaşa Göre Cilt Bakımı

Cilt bakımı, 20’li yaşlardan itibaren, kişinin yaş ve cilt özellikleri gözetilerek düzenli olarak yapılması önerilen bir uygulamadır.

İlerleyen yaşla birlikte cilt bakımı uygulamaları da farklılaşır.

Yaş alımı ile birlikte, cildin yapı taşları kabul edilen kolajen ve elastin lifleri parçalanmaya, kolajen üretimi ve hyalüronik asit miktarı azalır.

Cilt daha hızlı yaşlanmaya, kırışıklık ve sarkma oluşur. Bu sorunlara ek, cilt yüzeyinde lekelenme, ciltte kuruma, mat ve cansız görünüm gibi sorunlar ortaya çıkar.

Erken yaş dönemlerinden itibaren cilt bakımı yaptırmak, cildi tanımak ve doğru şekilde korumak bu istenmeyen etkilerin gelişimini yavaşlatır ve erteler.

Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

1. Akne oluşumu sorunlarının giderilmesinde,

2. Çevresel faktörler ve yaş ile birlikte gelişen leke sorunlarının çözümünde,

3. Cilt yaşlanmasına bağlı etkilerin azaltılması, geciktirilmesinde,

4. Ciltte renk değişikliğinin (pigment farklılığı) söz konusu olduğu durumların düzenlenmesinde,

5. Gözenek büyümesi, gözenek deformasyonu gibi problemlerin açılmasında

Etkili sonuçlar veren bir uygulamadır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı, kişiye özel, kişinin ihtiyaçlarına, yaş ve cilt yapısında meydana gelmiş sorunlar gözetilerek yapılır.

Cilt bakımı, mutlaka klinik ortamında, dermatologlar tarafından uygulanmalıdır.

Güzellik salonları, spa ve wellness gibi adreslerde cilt bakımı adı altında uygulanan kürler, standart paketlerle satışa sunulur.

Bu gibi uygulamaların tedavi edici, cilt sorunlarına yönelik çözüm üretici bir katkıları yoktur.

Standart paket uygulamalı cilt bakım hizmetleri, günlük cilt temizliğinin bir adım daha derinlemesine çözüldüğü uygulamalardır.

Doğru cilt bakımı elbette kliniklerde yapılır. Evden çıkmamızda sakınca olmayan sağlıklı dönemin geleceği günlerde klinikte yaptırabileceğimiz cilt bakımında neler var?

Cilt Bakımında Neler Yapılır?

Cilt bakımı uygulamaları genel hatları ile 10 adımda tamamlanır.

Cilt bakımı uygulama adımlarına göre ortalama 60 ile 90 dakika aralığında sürer.

Tedavi formatlı cilt bakımı uygulamalarının sıklığı, belirlenecek tedaviye göre doktorunuzca planlanacaktır.

Temel Cilt Bakımı uygulamaları

1-1,5 ayda bir yinelenmelidir.

1. Cilt Temizliği

Her cilt bakımı uygulaması öncesi mutlaka cilt çeşitli tonikler yardımı ile temizlenir. Burada seçilen tonikler kişinin cilt yapısı gözetilerek belirlenir.

2. Peeling

Cilt bakımının ikinci adımında genellikle meyve asitleri içeren peeling yöntemi ile gözeneklerin açılması ve cildin ölü deriden arındırılması sağlanır.

3. Buhar Uygulaması

Gözeneklerin açılmasının hemen ardından yapılacak bir buhar uygulaması ile cildin toksinlerden arındırılması ve deri yüzeyinden sonra deri altının temizlenmesi amaçlanır.

4. Siyah Noktalardan Arındırma 

Siyah noktalar, yağ bezeleri gibi cildin pürüzsüz görünümünü bozan birikimler kimi zaman sıkma işlemi ile kimi zaman da buhar uygulaması ardından yumuşayan cilt yüzeyinden kendiliğinden çıkarılır.

Cilt bakımının 4. aşamasında cilt yüzeyinde kişiyi rahatsız eden yağ bezeleri ve siyah noktalar temizlenir.

5. Dezenfektan

Cilt bakımının ilk 4 adımında deri üstü ve deri altı bakımlar tamamlanır ve siyah noktaların da sıkılmasının ardından, özel bakım ürünleri yardımıyla cilt temizlenir ve dezenfekte edilir.

6. High Frequency (Yüksek Frekans) uygulaması

Bu uygulama UV-C ile çalışır. Ozon bazlı bir uygulamadır ve cildin dezenfekte edilmesinde daha alt katmanlara ulaşılabilmeyi sağlar.

Cilt temizliğinin 5. Ve 6. adımları, cilt yüzeyinden cilt orta katmanlarına kadar derin bir temizlik ve strelizasyon yaapar.

7. Maske Uygulaması Cilt bakımın kişiye özel ayrıştığı en temel adımı maske uygulamasıdır. Maske uygulaması, kişinin yaşına, cilt tipine, cildin ihtiyacına ve uygulanacak bölgeye göre seçilir.

Uygulanan maske ile cildin nem dengesi sağlanır. Cilt beslenir. Varsa leke ve ince çizgilerin hafiflemesi sağlanır.

8. Maske Arındırma 

Nemlendirici tonikler yardımı cilt, maskeden temizlenir.

9. Krem ve Serum Kullanımı

Cilt bakımında kişiye özel ikinci önemli adım da cilt temizliği ve arındırma, besleme aşamalarından sonra yapılan krem ve serum uygulamasıdır.

Bu uygulama adımı, cildin ihtiyacına göre yaşlanma karşıtı, kolajen yapımını destekleyici, leke giderici, akne sorununa çözüm gibi krem ya da serumlarla yapılır.

10. Masaj ve Nemlendirme 

Cilt bakımının son aşamasında karma, yağlı, kuru cilt tiplerinden kişinin cilt yapısıyla uyumlu nemlendiricilerle dekolte, boyun ve yüz masajı yapılır.


Yayınlanma tarihi: 10/10/2018

-

Son Güncellenme: 11/03/2021

Cilt Bakımı ile ilgili yazılar