Güneşten Korunduğumuzu Sanırken Yaptığımız 10 Hata!


İster plajda ister sokakta, yaz aylarında güneşten korunduğumuzu sanırken yaptığımız 10 hatagüneş yanıkları başta olmak üzere cilt lekeleri, erken yaşlanma, cilt kanseri gibi önemli sorunlara sebep oluyor.

Öncelikle parfüm, sinek kovucu gibi kimyasal ürünleri kullandıktan sonra duş almadan güneşe çıkmamak gerekiyor.

güneşten korunmak

Rastgele Güneş Koruyucu Kullanmak

Güneş koruyucu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerin başında, cilt tipine ve ten rengine uygun olanı seçmek. Uzmanlar özellikle çocuklar, hamileler, yaşlılar ve açık tenliler tarafından fiziksel koruyucu ürünler kullanılması konusunda uyarıyor.

Ciltte koruyucu bir kalkan oluşturan fiziksel koruyucuların, güneşe uzun süre maruz kalınacağı durumlarda mutlaka kullanılması gerekiyor.

güneşten korunmak

Yağlı ve akneli ciltler için su bazlı, kuru cilde sahip olanlar için krem formlu, güneş lekesi problemi olanlar için de kapatma özelliği olan 50 faktörlü dermo kozmetik ürünler tercih edilmesi öneriliyor. Ayrıca açık havada spor yapan, terlemeye meyilli kişiler için suya dayanıklı / waterproof koruyucular kullanmak önem taşıyor.

Güneş koruyucusu

Güneş Koruyucuyu Plajda Ya Da Dışarıda Sürmek

İster plajda ister sokakta vakit geçiriyor olun, güneş koruyucuları evden çıkmadan sürmek gerekiyor. Koruyucuların cilt tarafından emilip etkisinin aktif hale gelmesi için en az 30 dakika geçmesi gerekiyor. Ayrıca mümkünse ayna karşısında ve giyinmeden önce sürmek tavsiye ediliyor.

güneşten korunmak

Evde veya Arabada Güneş Koruma Ürünü Sürmemek

Güneşin ultraviyole ışınlarının, pencere, perde, araba camı gibi katmanları aşabilecek güçte olduğunu unutmamak gerekiyor. Özellikle uzun süre araba kullanacak şoförlerin, önceden en az SPF 15 yani 15 faktörlü ürünler kullanması önem taşıyor.
 

Koruyucuyu Düzenli Aralıklarla Sürmemek

Sabah sürülen güneş koruyucunun, gün boyu etkisinin devam ettiğini düşünmek yapılan en sık hatalardan biri. Oysa güneş koruyucuları ultraviyole ışınlarının yoğun olduğu dönemlerde 10-16 saatleri arasında 2 saatte bir uygulamak gerekiyor. Ayrıca havuza veya denize girildiğinde bu süreci beklemeyip, uygulamayı yenilemek şart.
 

Dudak ve Göz Çevresine Özel Bir Ürün Kullanmamak

Sanılanın aksine vücudumuzdaki diğer bölgeler gibi dudak ve göz çevresi de ultraviyole ışınlardan etkileniyor. Diğer bölgelerine oranla daha ince ve narin bir yapıya sahip bu bölgeler için SPF dudak koruyucu ve stick gözaltı koruyucuları tercih etmek tavsiye ediliyor.

Ayaklar, Kol altları, Ense ve Kulakları İhmal Etmek

Güneş koruyucu kullanırken en çok ihmal edilen bölgeler olan ayaklar, kol altları, ense ile kulaklar, korunması gereken bölgelere dahil. Saçlar dökülmüşse sprey tarzında şeffaf bir güneş koruyucu kullanmak gerekiyor.

ayakları korumak

Güneş lekelerinin en çok meydana geldiği bölgelerden olan ellere de ara ara güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Gölgede Güneş Kreminin Gereksiz Olduğunu Düşünmek

Şemsiye altındayken dahi plajda kumdan, taştan, deniz ve havuz yüzeyinden yansıyan ışınların yüzde 34’üne maruz kalınıyor. Güneşin görünmediği bulutlu ya da kapalı havalarda dahi zararlı UV ışınlarının %80’inin bulutları aşarak cilde ulaştığını unutmamak gerekiyor.

Bronzlaşınca Koruyucu Ürünü Bırakmak

Yapılan önemli hatalar arasında, koyu tenlilerin koruyucu kullanmaması ya da bronzlaştıktan sonra koruyu kullanmayı bırakmak yer alıyor. Bronzlaşma veya koyu ten güneş yanığını önlemeyeceği gibi, kronik olarak ışınların etkileri cildi yıpratıyor ve yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

Güneş Koruyucu Ürünleri Uzun Yıllar Kullanmak

Güneş koruyucu ürünleri paketi açılmamışsa 3 yıl içinde, uygun koşullarda saklanan krem veya losyonları açıldıysa en geç bir sonraki yıl tüketmek gerekiyor. Ayrıca ısıyla etkileri azalacağı için ürünleri arabada veya güneş altındaki plaj çantasında tutmamak önem taşıyor.
 

Vücut Ürününü Yüze De Uygulamak

Hassas olan yüz bölgesini tahriş etmemek üzere formüle edilen yüz koruyucu ürünler yerine alkol içeren sprey koruyucular deriyi kurutuyor. Egzama veya tahrişe neden olabiliyor.


Yayınlanma tarihi: 22/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar