Saç Ekiminiz İnsan Elinden mi Yapılsın, Robot Kolundan mı?

Saç Ekimi
Saç Ekimi tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.

saç ekimi hazırlık

Gelişen teknoloji ile birlikte saç ekimi ile ilgili yeni tedavi yöntemleri beliriyor, seçenekler artıyor.

Türkiye’nin saç ekiminde dünya liderliği de bu alandaki başarımızı gösteriyor. Klasik saç ekimine alternatif olarak geliştirilen Robotik saç ekimi de gitgide popülerleşiyor.

İstanbul'da Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın
İzmir'de Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın
Ankara'da Saç Ekimi Merkezleri için Tıklayın

Peki siz saç ekiminizi nasıl alırdınız? İnsan elinden mi yoksa robot kolundan mı?

Saç Ekimini İnsan Yapar, Yeni İcat Çıkarmayın Diyenlerdenseniz

Hakkınız var! Karşınızda gözlerinizin içine bakan, ellerinin sıcaklığını hissettiğiniz bir doktor ve ekibi var. Onların tek tek, el emeği göz nuru ile yeni saçlarınızı ince ince işlemesi hoşunuza gidecektir elbette. Kendinizi özel hissetmek de cabası. Robotik saç ekiminin henüz yeni bir teknoloji olduğu da gerçek. Eski köye yeni adet sayılabilir yani.

İnsan Uygulamalı (klasik) Saç Ekimi, Tarlaya Tohum Ekmek Gibi

Klasik anlamda yapılan bir saç ekimi işleminde, donör alandan alınan sağlıklı kıl kökleri, saçtan yoksun bölgeye transfer ediliyor. Fakat burada saçtan yoksun bölgenin(tarlanın), tohum olarak nitelendirebileceğimiz sağlıklı saç köklerini kabul edip etmeme, verimli ürün çıkarma işlevini göz ardı etmemek gerekiyor. Kısaca tarlanın toprağı ne kadar iyi ise, kaliteli tohum ile birleşince vereceği ürün kalitesi de bir o kadar iyi olacaktır.

Robot Dediğin Data Yapmaz (Robocop'tan bilirim), Ben Saçlarımı Robota Emanet Ederim Diyenlerdenseniz

Göreceğiniz işlemler sırasıyla şöyle: 

  • Önce robot tarafından toplanacak saç dibindeki hücrelerin bulunduğu alan işaretleniyor ve donör alandaki saçlar 1 mm olacak şekilde kısaltılıyor.

  • Donör alana anestezi uygulanıyor. 

  • Robotun saç hücrelerini koruyan yapılara zarar vermeden kayıpsız şekilde alınmasını sağlamak için gergi aparatı alınacak bölgeye sabitleniyor. Bu şekilde robot hassas şekilde çalışmaya başlıyor.

  • Operatör ekranı kişinin cilt yapısını belirleyerek saç köklerinin alınacağı alanda ne kadar derinliğe inmesi gerektiğini cihaza belirtiyor. Robot da otomatik olarak bu işlemi yapıyor.

  • Bir seansta alınabilecek sağlıklı olan tüm saç kökleri alınıp ekilebiliyor. İkinci seans ertesi gün yapılabiliyor. Süreç tamamlandığında saç istenildiği şekle sokulabiliyor.

Sonuç olarak robotu yöneten de, ona yapması gerekenleri söyleyen de yine bir insan! Yaptıracağınız operasyon da öncelikle sizin mutluluğunuz için olacak.

Ne olursa olsun kararınızla gurur duymanız önemli. Araştırmanızı ekonomik kaygıları ön planda tutarak değil, mutluluğunuzu düşünerek yapmanız en doğrusu olacaktır.

Tercih sizin, ya direkt insan elinden ya da dolaylı yoldan insan elinden!


Yayınlanma tarihi: 09/06/2017

-

Son Güncellenme: 21/08/2021

Başa Dön