Keşke Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Bunları Bilseydim Diyeceğiniz 16 Konu

Saç Ekimi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Hermest Clinic Saç Ekim Merkezi tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Keşke Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Bunları Bilseydim Diyeceğiniz 16 Konu

Saç ekimi yapmayı düşünüyorsanız, internette bulabileceğiniz pek çok genel geçer bilgi var. Hangisinin size uygun, hangisinin doğru ya da hatalı olduğunu kavramak ise oldukça güç. Hermest Saç Ekimi Merkezi doğru bilgiye ancak muayene olarak ulaşılabileceğinin, dahası, saç ekiminin kişiye özel planlanması ve sonrası sürecinde yine insandan insana değişebileceğinin altını çiziyor. Yeniben olarak her zaman, herkese göre farklılık gösterebileceğini vurgulayarak, saç ekimi olmadan önce karşılaşabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz bazı konuları sizler için derledik:

Hermest Saç Ekim Merkezi

1. Saç Ekimi Yaptırdıktan Sonra Gece Dışarı Çıkmayın

Saç ekimi süresince anestezik ilaçlar ve hatta sedasyon anestezi verilmiş olabilir. Bu sonrasında sizi ağır ve halsiz hissettirebilir. Düşme, herhangi bir yere çarpma olasılığınız yeni ekilmiş greftlere zarar verme riskini artırabilir. Saç ekimi için şehirden ya da ülke dışından geldiyseniz otelinizde veya evinizde istirahat etmeniz doğru olacaktır. 

2. İlk 2 Ay Şapka Takabilirsiniz

saç ekimi sonrası şapka takma

İlk hafta içinde ekilen greft yerleri görünür haldedir. Birkaç hafta sonra saçlarınız dökülmeye başlar ardından yavaş yavaş çıkmaya başlayacaktır. Doktorunuzun da tavsiyesiyle bu süreci eğer dış dünyadan saklamak isterseniz, beğendiğiniz, yumuşak, terletmeyen ve iyi bir kamuflaj sağlayacak bir şapka kullanabilirsiniz.  

3. Donör Bölgeniz Bandajlanacak

Saç ekiminizden sonra donör bölgeniz bandajlanacaktır. Ardından saç ekimi merkezine göre değişse de genelde ertesi gün bu bandaj çıkarılır ve donör bölge yıkanır.  Donör bölge yıkanırken hafif batma hissi oluşabilir.

4. Hemen Sonuç Beklemeyin

saç dökülmesi sonucu

Gerçek bir saç büyümesi görmek için yaklaşık iki ay beklemelisiniz. İki ay sonra bile saç uzaması zayıftır, homojen değildir  ancak saç ekimi sonucu bir yıl içinde tamamlanır.

5.  Saç Ekimi Sürecinizi Haftalık Olarak Fotoğraflayın

Saç büyümenizi haftalık olarak fotoğraflarsanız, fark etmediğiniz ilerlemeyi daha iyi gözlemler ve sonucu izleyebilirsiniz. Bu psikolojik açıdan da sizi kendinize iyi hissettirecektir. Bu, neden herhangi bir sonuç görmediğinizi merak etmemeye yardımcı olacaktır.

6. Saç Ekiminden Önce Bol Uyuyun

Saç ekiminden sonraki birkaç gün dik uyumanız tavsiye edilir. Dik uyumak zor olabilir. Bu, uygulamadan sonraki ilk birkaç gün kaliteli uyku alamayacağınız anlamına gelir. Buna hazırlanmak için, saç ekiminizi yaptırmadan önceki gece yeterince uyuduğunuzdan emin olun. 

7. Planlama Sırasında Başınıza Çizilen Saç Çizgisini İnceleyin

saç çizgisi
 

Saç ekimi muayenesinde kafanızın ön kısmına bir saç çizgisi çizilir. Bu saçlarınızın başlayacağı, ekimin sınır çizgisidir. Bu noktada eğer içinize sinmeyen bir görüntü varsa, mutlaka saç ekimi doktorunuza mevzuyu açıklayın. Saç çizginize ince ayarlar yapılabilir. Unutmayın çizilen saç çizgisiyle yaşamak zorunda kalacaksınız ve hoşnut değilseniz mutlaka müdahale ediniz.

8. İşinizden Bir Süre İzin Alın

“Keşke saç ektirdikten sonra işten daha fazla izin alsaydım.” diyenlerin sayısı oldukça fazla. İlk birkaç gün, başınız ağrıyabilir, şişebilir ve anestezi sebebiyle dönebilir. Bu süre zarfında istirahat etmek en doğrusudur. İyileşmek için işten bir hafta kadar izin almanız doğru olacaktır.

9. Panik Yapmayın

saç ekimi sonrası kabuklanma

Saç ekiminden sonraki ilk birkaç ay ve özellikle ilk iki hafta stresli bir dönem olabilir. Herhangi bir sonuç alamıyor gibi hissedebilirsiniz. Ama panik yapmayın. Sadece programa bağlı kalın. Sonuçları görmeniz yaklaşık dört ila beş ayı bulacaktır.

10. Ensenizi Tıraş Edin

Saçınızın üst kısmının yeniden uzaması biraz zaman alacaktır, ancak bu arada, ense ve yanlar uzamaya devam eder. Bu kısımları ilerleyen günlerde tıraşlamak, eşit bir görünüm vereceği için, daha bakımlı görünmenizi sağlar.

11. Başınıza Dikkat Edin

Kafanızı bir şeye çarpmak zaten acı vericidir. Ancak saç ekimi yaptırdıktan sonraki ilk veya iki gün böyle bir çarpma greftlerinize de zarar verebilir. Örneğin, bir arabaya binerken veya yakınınızdaki bir dolabı açarken çok dikkatli olun.

12. Alnınızın Şişmesine Hazırlıklı Olun

Her ne kadar kafanızda ödem oluşmaması için bant takılsa da, operasyondan sonraki ilk beş gün boyunca ödem oluşması muhtemeldir. Bunun nedeni lokal anestezidir. Ama eninde sonunda geçtiğini unutmayın.

13. Aşağıya Bakmamaya Çalışın

saç ekimi sonrası aşağı bakmak

Sürekli başınızı eğmek ödemi artıracaktır. Başınızı, alnınızı aşağı bakacak şekilde eğmemeye çalışın.

14. Operasyondan Sonraki Birkaç Gün İçin Beslenmeye Dikkat

İlk 24 saat çay, kahve ve gazlı içeceklerden uzak durulması, ilk üç gün aspirin, multi-vitamin tabletleri, alkol ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak durulması öneriliyor

15. İlk 10 Gün Egzersize Dikkat

İlk 10 günden sonra bile, yaptığınız egzersizler konusunda çok dikkatli ve seçici olmanız, kafanıza darbe alabileceğiniz sporlardan uzak durmanız öneriliyor.

16. Havuz, Yüzme veya Saunaya Dikkat

İlk 15 gün havuz, yüzme ve sauna gibi aktivitelerden uzak durmanız öneriliyor.


Yayınlanma tarihi: 18/05/2021

-

Son Güncellenme: 18/05/2021

Saç Ekimi ile ilgili yazılar