“Fraksiyonel Lazer Yaptıranlar ve Yorumları Uygulamanın Popülerliğini Artırıyor”

Fraksiyonel Lazer

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Dr. Sevgi Ekiyor tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

“Fraksiyonel Lazer Yaptıranlar ve Yorumları Uygulamanın Popülerliğini Artırıyor”

Cilt lekeleri, akne izleri, ciltteki donukluk, ince çizgiler gibi çoğu cilt sorunlarınıza çözüm sağlayabilecek, yeni parlak, sağlıklı bir cilt tabakasına kavuşmanıza vesile olabilecek bir uygulama hayal edin.

Tedavinin adı: Fraksiyonel lazer ve bu uygulama cilt kusurlarını ortadan kaldırma konusunda oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Fraksiyonel lazer ve kullanım alanlarını Medikal Estetik Hekimi Dr. Sevgi Ekiyor’a sorduk:

Sevgi Ekiyor, MD

"Fraksiyonel lazer gerçek anlamda etkili bir uygulamadır. Fraksiyonel lazer yaptıranlar ve yorumları uygulamanın popülerliğini artırıyor. Hastalarım mutlu çünkü cilt sorunları sebebiyle mutsuzluk yaşamışlar ve sunulan çözüm ve sonuçları tatminkâr olduğu için de gayet mutlular.

Çoğu hastam kliniğime fraksiyonel lazer tedavisine 3 sebepten dolayı geliyor. Hiperpigmentasyon veya güneş hasarı, kırışıklıklar ve sivilce izi. Fraksiyonel lazeri genellikle tüm yüze uygulayabiliriz ancak boyun, dekolte, eller ve kollar da tedavi için popüler alanlardır.

Özellikle dokusu, çukurluğu olan sivilce izleri için fraksiyonel lazerin herhangi bir topikal tedaviden daha etkili olabileceğini söyleyebilirim çünkü fraksiyonel lazer derine inebilmemize olanak sağlar, dokusal farklılığı oluşturan o yara dokusunu gerçekten parçalamamıza izin verir. Bu pütürlü dokuyu inceltebilir fakat dediğim gibi bir sivilce kremi bunu yapamaz.

Bir cihazda farklı dalga boylarına sahip iki lazer bulunur: Biri pigmentasyonu ve güneş hasarını hedeflerken, diğeri kırışıklıklara, dokuya ve sivilce izlerine odaklanır.

Fraksiyonel lazerle gelen enerji, eski, hasarlı hücrelerin yerini alması için yeni, sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini uyaran küçük termal ısı oluşturur.

Aslında bu haliyle vücudun doğal iyileşme sürecini hızlandıran cilt döngüsü ve kolajen üretimini destekleyen bir nevi içten dışa doğru iyileştirme sağlayan bir sistemi vardır.

Fraksiyonel lazeri uygulamasından önce hastamın yüzünü muayene ederim zira açık yaraların veya enfeksiyonun olmaması gerekir. Hastalarımın fraksiyonel lazer uygulamasında eğer kullanıyorsa 1 hafta öncesinden retinoid içeren ürünleri kullanmayı bırakmasını isterim.

Uygulamaya cildi uyuşturan topikal bir krem sürerek başlarız. Uyuşmanın ardından prosedürün kendisi, tedavi gördüğünüz yere bağlı olarak 20 ila 30 dakika sürer. Fraksiyonel lazer ağrılı bir işlem değildir ama küçük bir karıncalanma hissi yapabilir zaten yüzünüz uyuşturulacağı için sadece hafifçe bir his oluşur.

Fraksiyonel lazer iyileşme sürecine bakacak olursak hastalarıma her zaman üç ila beş gün boyunca ciltlerinde hassasiyet ve kızarıklık olabileceğini söylerim. Ardından cilt soyulmaya ve pul pul dökülmeye başlar. Bu süreçte sonrası bakım çok önemlidir.

Bol miktarda güneş koruması kullandığınızdan emin olun. Ayrıca bir haftaya kadar cildinize herhangi bir sert ürün, peeling, kese veya reçeteli sivilce ürünü kullanmayın. Günde iki kez nazik bir temizleyici ve nemlendirici kullanabilirsiniz, medikal kremleri daha çok öneririm hatta hyalüronik asit ve ozonlu kremler daha çok tercih edilmelidir.

Fakat bu süreçte cildinizi soymaktan kaçınmalısınız çünkü kendi haline bırakmaz ve soyarsanız bu sadece sizi daha kırmızı yapar ve iyileşmesi daha uzun sürer. Cildiniz hazır olduğunda soyulacaktır
zaten.

Kontrollü bir şekilde cilde hasar vererek, cildin kendisini yenilemesine katkı sağlayan fraksiyonel lazerin kullanılabileceği alanları toparlayacak olursak eğer: Kırışıklıklar, lekeler, akne izleri, siyah noktalar, yara izleri, çatlaklar şekilde söyleyebiliriz.

Ayrıca ben burun üstüne de uygulama yaparak, kalınlaşan ve parlaklığını yitiren burun ucuna ve üstüne de tazelik kazandırmayı, gözeneklerini sıkıştırmayı önemli buluyorum. Plazma fraksiyonel lazer ile yaptığım bu burun sıkıştırma kendime de en fazla yaptığım uygulamalar arasında yer alıyor diyebilirim.

Son olarak fraksiyonel lazer fiyatlarına bakacak olursak. Fiyatlar yapılacak bölgeye ve seansa göre değişkenlik gösterir. “


Yayınlanma tarihi: 06/01/2021

-

Son Güncellenme: 22/06/2023

Başa Dön