Estetik Operasyonlar ve Psikoloji

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.


estetik operasyonlar-psikoloji

Fiziksel olarak beğenilmek elbette insan psikolojisinde feci bir tatmin yaratıyor. Beğenilme arzusu ise kişinin dışındaki etmenler tarafından tetikleniyor: Medya, sosyal medya, çevre, toplum, arkadaşlar, hatta bazen aile…

Birçok defa, farklı açılardan çekilmiş fotoğraflardan en güzel olanın seçilip sosyal medyada paylaşılması, doğru düzgün hiç kilo almadan geçirilen hamileliklerin gözümüze sokulması, yaz mevsimi yaklaşırken özellikle “Kilolarınızdan kısa sürede kurtulun!” haberlerinin artması tesadüf değil.

Dayatılan modeller, belirlenen ölçüler ve bu standartlar karşısında birey bunlara yaklaşabildiği ölçüde mutlu oluyor.

Bazıları doğuştan şanslı

adriana-lima

Güzellik elbette göreceli bir kavram. Bu herkesin söylediği bir cümle olsa da güzellik konusunda herkesin belli bir noktada konsensusa vardığı bir standart da yok değil, örnek: Adriana Lima. Kim Adriana Lima’nın güzel olmadığını söyleyebilir ki, ya da kim Adriana Lima’ya benzemek istemez.

Bazıları doğuştan şanslı. (!)

Şanslı olmayanlar da şanslı olanlara benzemek için birtakım operasyonlar geçiriyor. Burada kişinin tatmin ve mutlu olması en önemli etken.

Neden estetik operasyonlar isteniyor?


estetik-operasyon-yeniben
 

Genellikle estetik operasyon geçiren kişilerin deneyimlerine bakıldığında, estetik operasyon yaptırmak istediği yeri ile ilgili olarak kişinin kendi görüşleri ve mutsuzluğu ana neden olarak karşımıza çıkıyor.

Fiziğin zamanla aşınması veya değişmesi (doğum sonrası estetik ihtiyacı, yaşlılık sonrası oluşan kırışıklıklar, sarkmalar) gibi ihtiyaçların ya da sağlık sorunlarının yanı sıra, bireyin kendi beğendiği birine ya da ideal tipe benzeme arzusu estetik operasyonların başlama nedeni olabiliyor. Hatta bu takıntı boyutlarına kadar gidebiliyor. Bakınız: Estetik Takıntısına "Süper" Örnek: Filipinli Superman.

Ez cümle öyle ya da böyle estetik operasyona karar verildiyse, öncesinde iyi araştırmak, doğru bilgilenmek, acele etmemek ya da estetik operasyonları yaptırmış kişilerle görüşmek, olumlu ve olumsuz deneyim paylaşmak ve doktor seçimi çok önem taşıyor.


Yayınlanma tarihi: 12/07/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar