Çiğdem Rençber: “İnsanlar sıklıkla işlem yapıldıktan sonra mutluluktan ağlıyorlar!”

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.


Yeniben Özel Röportajı: Çiğdem Rençber 

Türkiye’nin sayılı meme ucu simülasyonu uzmanlarından biri olan Çiğdem Rençber’e merak ettiğimiz soruları sorduk. 

Ekim ayı, Meme Kanseri ve Meme Rekonstrüksiyonu Farkındalık Ayı ve Çiğdem Rençber ise, tüm sürecin son noktası olan meme ucu simülasyonu ile, kadınların hayatlarına dokunuyor.  

çiğdem rençber
Çiğdem Rençber 

 

Şu an Türkiye’de areola mikropigmentasyonu konusunda ilk akla gelen isimlerden birisiniz. Eminim bilmeyenler vardır, nedir bu areola mikropigmentasyonu ve siz bu mesleğe nasıl başladınız?

-Memesini meme kanserinden dolayı kaybeden kadınlar, çoğunlukla meme uçlarını da kaybederler. Micropigmentasyon yöntemi ile 3 boyutlu, meme ucu varmışçasına yapılan meme ucu simülasyonudur. Ben de meme kanserinden dolayı bu durumu yaşadım ve araştırırken meme ucu simülasyonu işlemini gördüm. Kendime uygulamayı yaptırırken aklıma geldi. Yaşanılan zorlu dönemi çok yakından biliyorum ve benim gibi olan kişilere “Neden bu işi yapmayım?” diyerek, kendi meme ucum yapılırken böyle bir karar aldım. Konu aslında empati geliştirince ortaya çıktı ve şu an benim mesleğim oldu.

 çiğdem rençber

Öncelikle büyük geçmişler olsun. Bu dönemi bir daha hiçbir zaman yaşamamanızı diliyorum sizin için… Peki, areola mikropigmentasyonu, diğer adıyla meme ucu simülasyonu, tam olarak nedir ve nasıl yapılır?

-Çok teşekkür ederim. Meme ucunu kaybeden kadın ya da erkek hastaya uygulanan micropigmentasyon ile hastaya uzvunu geri kazandırılan bir uygulamadır. Deri altına micro iğneler ile kök boyaların enjekte edilmesiyle 3 boyutlu olarak tasarlanarak yapılan bir yöntem. 

Areola mikropigmentasyonu işleminin kullanılan başka bir ismi var mı? Bunun için nereden eğitim alınıyor? Türkiye’de bunun eğitimini almış ve yapan, sizden başka isimler var mı?

-Meme ucu simülasyonu, 3D meme başı çizimi, meme başı dövmesi gibi isimler veriyorlar. Türkiye’de çok az yapan kişi var. Ben yurt dışında eğitim aldım. MOSHE ALUL İsrailli bir dövme sanatçısıdır. Kendisine mail attım ve dünyanın bir ucundan bana birebir eğitim verdi ve uluslararası sertifikası ile beni taçlandırdı. En büyük mutluluk ne biliyor musunuz? Meme kanserini yenip, 480 hastaya ücretsiz uygulama yaptıktan sonra Türkiye’nin en başarılı 10 kadınından biri seçildim. İnanın bu paha biçilmez bir duygu.

Meme ucu simülasyonu fiyatları nedir peki? Ücretsiz mi yapıyorsunuz?

-Ah keşke yapabilsem fakat maalesef, benim mesleğim bu ve benim de ihtiyaçlarımı karşılamam gerekiyor. Zira başka bir gelirim yok ve kullanılan boyalar pahalı. Meme ucu simülasyonu fiyatlarında bir standart yoktur. Önce bakmak, kontrol etmek ve hasta ile karar vermek gerekiyor bazı ayrıntılara, sonrasında fiyatı ortaya çıkıyor.

 

Meme ucu simülasyonu kimlere yapılır ve kimlere yapılamaz?

-Kimlere yapılır? Sadece meme kanseri sonrası meme ucunu kaybetmiş insanlara değil, aynı zamanda meme büyütme küçültme sırasında areolasını kaybetmiş hastalara da uygulanır. Meme ucu areolasını herhangi bir kazadan dolayı ya da ameliyatlardan dolayı kaybeden, kısaca o bölgede hasarı olan ya da meme ucu areolasinin rengi koyu olan kişilere bile uygulanabilir. Fakat şeker hastası olan kişilere uygulanamaz. Kan sulandırıcı ilaç kullanan, hamile olan kişilere uygulanmaz. 

Mastektomi ameliyatından sonra yapılan rekonstrüktif cerrahisi ile aynı operasyonda yapılabilir mi? Yani estetik cerrah operasyonu tamamladıktan sonra hemen siz de pigmentasyon işlemini yapabiliyor musunuz, yoksa bir süre beklemek mi gerekiyor?

-Kemoterapi süreci hala devam eden kişilere uygulanmaz. Mutlaka tedavi sürecinin bitmesi gerekir. Ayrıca doktorundan konsültasyon kağıdının alınması gerekiyor. Uygulamasının herhangi bir sorun teşkil etmediğine dair onay kâğıdı alınmadan kesinlikle işlem yapılamaz. Kısaca ne zaman yapılması gerektiğinin cevabı aslında hastanın süreciyle alakalı. 

Meme ucu simülasyonu nasıl yapılıyor? Ağrılı bir işlem mi?

-Hastaya uygun şartlarda yani steril bir klinik ortamında işlem yapılır. İşlemin yapılacağı bölgenin ölçüsü alınır, simetrisi ayarlanır ve çizimin yapılacağı yer belirlendikten sonra bölgeye lokal olarak uyuşturma yapan krem sürülür. Ardından hastanın ten rengine göre ayarlanan tonlarda kök boyalar karıştırılır.4 ayrı iğne, 4 veya 5 ayrı boya kullanılarak meme başına 3 boyutlu bir simuslasyon verilerek boyaması yapılır. Hayır ağrılı bir işlem değil, hastanın konforu için zaten dediğim gibi anestezi kremi sürüyorum.

meme ucu simülasyonu

Hangi boyalar kullanılıyor? Meme kanseri atlatmış bir kadın için zararlı bir uygulama mıdır?

-Meme ucu simülasyonunda kök boyalar kullanılır. Kök boyalar tamamen bitkiseldir. Herhangi bir zararı yoktur. Hastanın deri altına enjekte edildiği için bu en fazla dikkat ettiğim konular arasında yer alıyor çünkü hastanın geçmiş öyküsünde kanser hikayesi olduğu için kendisine dövme boyası kullanmazsınız. Dövme boyasının içinde ağır materyaller vardır hayati boyunca sizinle dövme boyası kalır ve kanserojen maddeler içerir. Kök boyasında ağır materyaller yok. Kullandığım kök boyalar tamamen bitkisel olduğu için zaten, dövme boyalarından daha pahalı ve asla kişiye zarar vermez.

Areola mikropigmentasyonunun kalıcılığı nedir? Renginde zaman içinde değişme oluyor mu?

-2 sene içerisinde elbette hastanın durumuna bağlı olarak tekrarlanabilir. Özellikle genç hastalarda tekrarlanma olasılığı fazla oluyor çünkü hücre yenilenme süreçleri daha aktif ve renginde silikleşme yaşanabiliyor. Fakat menopoza girmiş hastalarda sıklıkla tekrarlama işlemine gerek kalmıyor.

Tek meme için düşünürsek ortalama seans süresi nedir, yani işlem kaç saat sürüyor?

-Tek memede 45 dakika, 2 meme de ise toplamda 2 saat sürebiliyor.

Ek seanslara gerek oluyor mu?

-Ek seanslar evet, işlem yapıldıktan 22 gün sonra rötuş yapılması gerekiyor. Bu haliyle daha kalıcı olmasını sağlıyorum.

meme ucu simülasyonu uygulaması

Meme ucu simülasyonu sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor? Örneğin ne zaman banyo yapılabilir?

-İşlem yapıldıktan 3 gün sonra banyo yapılabilir. 3 gün boyunca verilen kremler doğru bir şekilde sürülmelidir, enfeksiyon oluşmaması için banyo yapılmamalı su ve güneş ile temas etmemelidir.

Kadınlar size ulaştıklarında sıklıkla ilk soruları ne oluyor?

-Kadınların ilk sorduğu soru acı, ağrı durumudur ve işlemin ne kadar kalıcı olduğuna dair sorulardır ki sizin de sorduğunuz sorular arasında bunlar da vardı. Tekrarlayacak olursam, ağrı hissedilmemesi için anestezik krem kullanıyorum ve kalıcılık durumu da kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor.

Yaşanmışlıklarınızdan dolayı bu hastalığı atlatmış kadınları çok iyi anlıyor olmanız, bence yaptığınız işte başarıyı beraberinde getiriyor. Bir kadın için memenin kaybını yaşamak ve sonrasında onarım cerrahisiyle tekrar kavuşmak nasıl duygular? Ayrıca areola mikropigmentasyonu ise sanıyorum tüm bu sürecin son noktası… Size gelen kadınların yaptığınız işlem sonrası yaşadıklarından bahseder misiniz?

-Kadın için meme çok önemli hatta kadını görüntüde kadın yapan en önemli organ. Kaybı ise büyük travma yaratıyor insanda. İnsanlar sıklıkla işlem yapıldıktan sonra mutluluktan ağlıyorlar, eşlerine sarılıp, duygulanıyorlar. Hatta şöyle bir olay yaşadım. Bir hastam akademisyen, 4 yıl memesiz gezmiş daha sonra 2 memesini yaptırmış, meme rekonstrüksiyonu olmuş yani ancak meme ucu areolasi yapılmamıştı. Daha sonra benimle görüşüp işlem yaptırmak istedi. 2 saatlik işlem sonrası çok mutlu bir şekilde ayrıldı. Buraya kadar her şey normal. Ancak bana bir mail attı ve şunlar yazıyordu:

“Çiğdem hanımcığım…İlk defa eşimin yanında karanlıkta soyunmadığım için… En önemlisi 7 yaşında kızım var onunla banyo yaparken utanmadan çekinmeden t-shirtsüz banyo yapabildiğim için, kendimi kadın gibi hissettiğim için, size sonsuz teşekkür ederim!”

Bu e-mail, bu işin ne kadar önemli olduğunu bana bir kez daha hatırlatmıştı. Yaptığım işin ne kadar kutsal olduğunu, kadınların hayatını nasıl sihirli bir değnek ile değiştirdiğimi düşündürdü bana… Bu benim için paha içilemez ve unutamayacağım bir olaydı. Cinselliğini ve özgüvenini tekrar kazandırabilmek, anlatılamaz, muhteşem bir duygu. İşte bu sebeple yaptığım işi çok severek ve bilinçli bir şekilde yapmak beni ve danışmanlarımı çok mutlu ediyor.

meme ucu simülasyonu

-Son olarak meme ucu simülasyonu yaptırmayı düşünenlere tavsiyeleriniz var mı? Bu konuda çalışan uzman seçimini yaparken nelere dikkat etmeliler?

-Evet tavsiyelerim var ve bu konu çok önemli! Mutlaka uzman kişilere işlemi yaptırın. Özellikle bu konu hakkında önceden bilgi almaları gerekir. Tüm sorularına cevap verebilecek, nitelikli, uluslararası ya da Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait 480 saatlik eğitim sonrası sertifikasını almış, tecrübeli kişilerden bilgi aldıktan sonra kendilerini emanet etmeliler. Şu an Türkiye’ deki tüm Medikal Park Hastanesi grubuyla anlaşmam var. Türkiye’ de Prof. Dr. Zafer Utkan, Prof. Dr. Leyla Zer, Prof. Dr. Tonguç İsken gibi isimlerle çalışıyorum. Belirli ücret karşılığında yani masraflarımı aldığım üstece bu işi yapmaya devam edeceğim. Kendimi çok mutlu hissediyorum, kadınların hayatlarına sihirli dokunuşlarda bulunduğum için.


Yayınlanma tarihi: 02/10/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi ile ilgili yazılar