Botox Yaptırmadan Önce Keşke Bilseydim Diyeceğiniz 7 Konu

Botox

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Dr. Ufuk Alatekin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Botox Yaptırmadan Keşke Bilseydim Diyeceğiniz 7 Konu

Botoks 2002'den beri Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından onaylanmış olmasına rağmen, sanki son zamanlarda çok daha fazla duyulmaya başlayan, hatta yaptırmayı düşünenlerin sayısının giderek arttığını bildiğimiz bir uygulama…

Sebebi ise çok basit, zaman geçtikçe botoksun sadece estetikte değil, farklı tıbbı alanlarda da kullanılıyor olmasıdır.

Ayrıca hızlı, etkili ve memnuniyet yüzdesi belki de en fazla olan estetik tedavi uygulamaları arasında yer alır.

Bu kadar fazla insan botoks yaptırmayı düşünür ve araştırırken, uygulama öncesi bilmemiz gerekenleri Medikal Estetik Hekimi Dr. Ufuk Alatekin’e sorduk:
Dr. Ufuk Alatekin botox whatsapp butonu

“Çok haklısınız herkes bir şekilde botoks kelimesini biliyor ama belki de tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor. Size 7 maddede botoks konusunu açıklayayım.

1. Botoks Aslında Kırışıklıkları Silmez

kırışıklıkBotox, elbette, kırışıklıklar ve ince çizgiler için uyguladığımız bir tedavi. Ancak çoğu hasta için Botox onarıcı olmaktan çok önleyici bir antiaging tedavisidir.

Aktif içeriği, yüz kaslarını, çizgileri ve kırışıklıkları derinleştirecek şekilde kasmanızı önlemek için "dondurur". Bu nedenle, Botoxu ne kadar erken alırsanız, etkileri o kadar önleyici olur.

2. Botoks Geçicidir

botoks geçicidirMucizevi etkilerinin sonsuza kadar süreceğini düşünüyorsanız, çok üzgünüm öyle değil. Glabella yani kaşlar arasındaki çizgiler, alın ve yan kaz ayakları için Botoxun ortalama etkinlik süresi yaklaşık 4 aydır.

Botoxun etkisinin azalmasını sağlayacak bazı faktörler vardır. Örneğin çok egzersiz yapan veya kendini mimikleriyle çok iyi ifade eden hastalar bu sürenin kısaldığını gözlemleyebilirler.

3. Ağrılı Bir İşlem Değil

botox ağrılı mıdırElbette teorik acı ve gerçek hayattaki ağrı çok farklı iki şeydir. Hastanın ağrı eşiği de buna katkı sağlar. Deneyimler farklılık gösterse de, hastalar çoğunlukla "sivrisinek ısırığı" ifadesini kullanır. Acıyı hiç hissetmemek isteyenlere anestezik krem eşliğinde de yapılabilir.

4. Botox Sonrası Yapmamanız Gereken Şeyler Vardır

botox sonrasıBotoks uygulamasından sonra egzersiz yapılmamalı, yere doğru uzun süre bakılmamalı veya enjeksiyon bölgelerindeki morarmayı artırabilecek herhangi bir kan inceltici ilaç almamanız gerekir.

Botox enjeksiyonlarınızdan hemen sonra başınızı düz tutun ve iki saat boyunca başınızı öne eğmeyin. Ertesi güne kadar ağır egzersiz yok.

Ayrıca 1-2 gün çok sıcak sauna, hamam gibi aktiviteleri yapmayınız.

5. Sadece Ünlüler İçin Değil

Ajda PekkanHollywood yıldızlarının ya da ülkemizdeki hemen her ünlünün düz alınlarına bakılırsa, botox ünlüler arasında popüler bir uygulama gibi düşünülebilir.

Botox enjeksiyonları kesinlikle maliyetli olsa da, bugün hemen etkisini görebileceğiniz ve memnun kalacağınız bir uygulama olduğu için ünlü ya da sıradan bir vatandaşın yaptırdığı bir tedavi.

6. Botoks Yaptırmak Bir Başarısızlık Değildir

botox yaptırmakHerkes kendini aynada iyi görmek ister ve biz bunu botoksun avantajlı etkisiyle başarabiliyorsak, neden yaptırmayalım? Daha çekici görünme veya en azından kızgın görünmeme arzusu doğal bir histir.

Yüzyıllardır insanoğlunun peşinden koştuğu, belki de tek konu güzel gözükme ve hissetme, dolayısıyla, kendine değer vermek aslında bir başarıdır.

7. "Donmuş" Hissetmek Aslında İyi Hissettirebilir

botoxBotoks hakkında herkesin korktuğu bir şey varsa, o da ifadesiz bir robot gibi göstermesidir. Aslında hiç öyle değil, elbette mimiklerinizi yapıyorsunuz.

Biz burada yüzünün belirli kısımlarını hareket ettirememekten bahsediyoruz. Çoğu zaman yaptığımız yüz ifadeleri duygusal bir ağırlık taşır.

Muhtemelen daha fazla gülümsemenin sizi daha mutlu hissettirebileceğini duymuşsunuzdur ve görünüşe göre botoks sayesinde kaşlarını çatmamak da aynı etkiye sahip olabilir.

Hatta 2009 senesinde Journal of Cosmetic Dermatology'de yayınlanan bir araştırmaya göre, insanların kaş çatmayı önleyen Botoks yaptırdıklarında, olumsuz ruh hallerinin azaldığı açıklanmıştı.


Yayınlanma tarihi: 25/11/2021

-

Son Güncellenme: 12/01/2022