Benlerin kontrolü neden önemlidir?


Prof. Dr. Emel Güngör tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Melanom, derideki kahverengi siyah benlerimize çok benzemektedir ve deri kanserleri arasında en az görülen olmasına karşın en tehlikeli olandır. Ne yazık ki diğer deri kanserlerinden farklı olarak genç erişkinlerde de görülebilmektedir.

Melanom deride var olan benlerin üzerinden gelişebileceği gibi, herhangi bir öncü lezyon olmadan da gelişebilir. Melanomu erken fark ettiğinizde küçük bir operasyonla tedavi olabilirsiniz. Geç kalırsanız bu kanser hücreleri ilk önce lenf bezlerine sonra da diğer organlara yayılabilir.

ben

Erken tanı için biz dermatoloji uzmanları benlerinize düzenli aralıklarla bakmanızı öneriyoruz. Benlerinizde renk ve şekil değişikliği olduğunda veya yeni ben çıkıp hızlı büyüdüğünde dermatoloji doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Benlerdeki değişiklikleri fark edebilmeniz için onları düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Unutmayın deri görülebilen bir organdır yeter ki bakmasını bilin. Bu nedenle tüm vücudunuzu hem güneş gören hem de güneş görmeyen bölgelerinizi ayna yardımıyla ayda bir kontrol etmelisiniz.

ben

Yıllık dermatoloji check-up’larıyla da benlerinizi bir dermatoloji hekimine gösterebilirsiniz. Sizin kendinizin yaptığı aylık ben kontrolünüz doktorunuzun yapacağı muayeneye kılavuz oluşturacağı için çok önemli olmaktadır.

Unutmayın, bilinçli ve bilgili olmak erken teşhisi sağlar. Erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Görünebilen bir organ olan deride bunu yapabilmek çok kolaydır.


Yayınlanma tarihi: 05/10/2020

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön