Hastane Tipi
Şehir

Burun Dolgusu

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 05 Haziran 2020

Burun Dolgusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Burun Dolgusu nedir nasıl uygulanır?

Burun Dolgusu Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği diye de bilinen “Burun Dolgusu”; burunun estetik açıdan sahip olduğu bazı küçük kusurlarını düzeltmek amacıyla planlanan, hyaluronik ya da kalsiyum kristali içerikli geçici dolgu malzemelerinin düzeltilmek istenilen bölgeye uygulanması ile yapılan, poliklinik ortamında ortalama 15-20 dakikada tamamlanan işleme verilen addır.
 

Burun Dolgusu ile “burun kökü çukuru”, “burun ucu çökükleri”, “kontur bozuklukları”, “burun ucu düşüklüğü”, “burun yüzey siluetinin düzeltilmesi”, “asimetrik burun kanatları”, “burun sırtında hafif kemerli görünüm” gibi sorunlar geçici dolgu malzemeleri kullanılarak düzeltilebilir.

->Related Doctors<-

Burun Dolgusu Fiyatı Ne Kadardır?

Burun Dolgusu fiyatları, kişiden kişiye farklılık gösterir. Uygulama yapılacak burun bölgesinde düzeltilmesi öngörülen alanlar, Burun Dolgusu fiyatları açısından belirleyicidir.

Tek bölge dolgu uygulaması ile birden çok bölge uygulaması fiyatlandırması kişiye özel planlanır. Burun dolgusu fiyatları 2019'da ortalama 1500 TL ile 5000 TL aralığında değişir.
burun dolgusu fiyatı

Ameliyatsız burun estetiği fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Burun Dolgusu Benim İçin Doğru Tedavi mi?

Burun Dolgusu uygulaması, kemik gelişimini tamamlamış en az 18 yaş ve üzeri, sağlık sorunu olmayan, burun derisinin yapısı, kıkırdak ve kemik yapısı uygun her bireye uygulanabilir bir tedavi modelidir.

Burun Dolgusu uygulaması

  • Burun Estetiği ameliyatı geçirmiş, ancak burun estetik görünümünde rahatsız edici küçük sorunlar kalmış, burun revizyon ameliyatı geçirmesi gereken fakat ameliyat olmak istemeyen kişiler,

  • Burun Estetiği ameliyatı olmak istemeyen ama burun sırtı, burun kökü ya da burun ucundaki deformitelerin düzeltilmesini isteyen kişiler,    

  • Burun Estetiği ameliyatı olmak istemeyen ve burun ucunda düşüklük olan kişiler Burun Dolgusu uygulaması için uygun adaylardır.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun Dolgusu, konusunda uzman, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi doktorları tarafından klinik/poliklinik ortamında, ince uçlu kanüller aracılığıyla enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Ortalama 15-20 dakika süren bir işlemdir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun Dolgusu uygulaması öncesi, uygulama yapılacak bölge anestezi etkili kremlerle bölgesel olarak uyuşturulur.

İçeriği Hyaluronik asit ya da kalsiyum kristalli geçici dolgu malzemelerinin ilgili bölgeye enjeksiyonu ile işlem yapılır.

burun dolgusu uygulaması

Hyaluronik asit ya da kalsiyum kristali içerikli dolgu malzemelerinin uygulanan bölgedeki kalıcılık süresi en az 8 ay en fazla 2 yıldır. Beklenen sürenin sonunda malzeme eriyerek vücuttan atılır ve Burun Dolgusu uygulamasının tekrarlanması gerekir.

Tekrar sayısı ve tekrarlanma sıklığına bağlı olarak Burun Dolgusu malzemelerinin kalıcılık süresi uzar.

Burun Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun Dolgusu sonrası iyileşme süreci çok hızlıdır. Kişi aynı gün içinde normal-günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Burun Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun dolgusu sonrası, diğer tüm dolgu ve botulinum toksin uygulamalarında olduğu gibi, iğne girişi yapılan bölgelerde geçici kızarıklık, şişlik ve ödem gözlenebilir.

Bu doğal bir sonuçtur ve kişinin cilt tipi, cilt rengi ve yapısı ile alakalıdır. Genellikle 1-2 gün içinde kendiliğinden azalır ve geçer. Nadir durumlarda yoğun içerikli hyaluronik asit uygulamasına bağlı olarak enjeksiyon bölgesinde uzamış hassasiyet ve ödem görülebilir.

Burun Dolgusu Uygulamasının Avantaj ve Dezavantajları Nedir?

Burun Dolgusu Uygulamasının Avantaj ve Dezavantajları Nedir?

Burun Dolgusu uygulaması, hızlı ve pratik uygulanabilirliği ile birçok avantaja sahiptir. Burun estetik görünümündeki küçük kusurların ameliyatsız düzeltilmesine imkan tanıyan Burun Dolgusu ile;

  • Burun kemerli yapısı, kemer başlangıç ve bitişindeki bölgenin doldurulması ile düzeltilebilir,

  • Burun eğriliği, Burun Dolgusu ile kamufle edilerek yüz profil görüntüsü düzeltilebilir,

  • Yeniden burun estetiği ameliyatı olmak istemeyen kişilerin, burun estetiğinin istenilen sonuca ulaştırılması için Burun Dolgusu yapılabilir.

  • Burun ucu düşüklüğüne bağlı nefes alış-verişinde sıkıntı yaşayan kişilerin burun ucuna, Burun Dolgusu uygularak nefes akışı sağlanabilir.

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu uygulaması sonucun hemen alındığı nadir estetik işlemlerden biridir.

Genellikle uygulamanın hemen ardından, bazı özel durumların geliştiği küçük komplikasyonlara bağlı olarak 1 hafta içinde burun, olması beklenen görünüme kavuşur ve ortalama 1 yıl süresince (dolgu malzemesinin dayanıklılık süresine bağlı) istenilen estetik görünüm korunur. Burun bölgesi hareketsiz alanlardan biridir.

Bu nedenle kullanılan dolgu malzemesi belli bir süreden sonra kalıcı hale gelebilir.

Burun Dolgusu uygulamasının dezavantaj olarak kabul edilebilecek tek maddesi, işlemin kalıcı olmayıp tekrar edilmesi gereken bir tedavi biçimi olmasıdır. Kalıcı sonuç için burun estetiği ameliyatı olunması gerekir.