Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Dr. Ufuk Alatekin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Operasyon öncesinde, operasyonun başarılı geçmesi için, saç ektirecek olan kişinin uygulaması gereken bazı noktalar vardır.

saç ekimi öncesi

Saç ekimi operasyonundan önce saç ektirecek kişi:

 • Uygulama yapılmadan 1 gün öncesinde sigara ve alkol kullanmamalıdır.

 • Doktora danışmadan ilaç kullanmamalıdır.

 • Uygulama öncesinde saçları kesinlikle kestirmemelidir.

 • Kafein bazlı içecekleri tüketmemelidir.

 • Operasyondan en az 3 gün öncesinde dinlenmesi gereklidir.

 • Operasyon gününde hafif ve yağ oranı düşük yemekler tüketmelidir. Hatta sadece kahvaltı yapması önerilir.

 • Saç köklerinin zarar görmemesi için rahat giyilebilen kıyafetler tercih edilmelidir.
   

Saç ekimi operasyonu ise aşağıdaki aşamalar takip edilerek gerçekleştirilir. 

 1. Doktor tarafından sağlık kontrolü yapılır. Kan testi de dahil olmak üzere bir dizi test gerçekleştirilir. Bu testlerin amacı, saç ekimi operasyonuna engel teşkil edecek bir sorunun olup olmadığının tespit edilmesidir.
 1. Yapılacak olan operasyon hakkında bilgiyi içeren ve hastanın onayının  yer aldığı form doldurulur. Formda kullandığınız ilaçtan, daha önce ciddi bir hastalık geçirip geçirmediğinize kadar, birçok bilgi yer alır.

  saç ekimi alın çizgisi

 1. Saç ekimi merkezinde, doktor ve saç ekimi yaptıracak olan kişi arasında planlama yapılır. Operasyon gününe ve yapılacak işlemin türüne karar verilir. Ayrıca saç köklerinin alınacağı yer, miktarı ve ekilecek yerin tam olarak tespiti ve ne kadar miktarda ekim yapılacağı gibi unsurlara da karar verilir. Özellikle alın çizgisinin tam olarak yerinin tespitine karar verilir. Saç ekimindeki en büyük sorunlardan bir tanesi de, alın çizgisinin yerinin tespiti sorunudur.

 1. Operasyon gününde, saçın doğal hali doktor tarafından incelenir. Daha sonra hemşireler tarafından klinikte hastanın mevcut olan saçları tıraş edilir. Eğer hasta saçlarının tıraş edilmesini istemiyorsa ve ekimin saçın mevcut haliyle yapılmasını talep ediyorsa, bu talebi yerine getirilir. Saç ekiminde en ideal saç boyu 3 milimetredir. Bu ölçüde saç kısalığı da 1 numara makine ile sağlanır. 

  saç köklerinin toplanması

 1. Tamamen steril operasyon odasında donör, saç köklerinin toplanmasına başlanır. Hastaya operasyon boyunca giyeceği özel bir kıyafet verilir. 

 1. Enjeksiyon yardımıyla işlem yapılacak olan bölge uyuşturulur. Saç ekimi operasyonlarında lokal anestezi işlemi uygulanır. Eğer hastanın operasyon korkusu, operasyonu etkileyecek düzeydeyse, sedasyon işlemi uygulanır. Sedasyon, hastaya   solunum yoluyla verilen gazlarla uyutulması işlemidir.

 1. Dünya genelinde en çok tercih edilen ve saç köklerinin nasıl toplanacağını belirleyen FUE tekniği ile greftler, donör bölgeden alınır. Saç toplamada iki farklı yöntem mevcuttur.

  Manuel-Punch ile saç ekimi

 1. Manuel-Punch adı verilen yöntemde; Piasemen adı verilen ve kaleme benzeyen bir alet yardımıyla saç kökleri gevşetilir. Micropen-set adı verilen ve cımbıza benzeyen bir araç yardımıyla da gevşetilen saç kökleri alınır.

 1. Mikromotorlu FUE adı verilen yöntemde ise; Mikromotor adı verilen ve ayarlanabilen bir makine kullanılır. Makinenin ucunda bulunan  enjektör,   farklı hızlarda ayarlanabilir. Makine yardımıyla saç kökleri, Manuel-Punch yönteminden daha hızlı bir şekilde gevşetilir. Micropen-set cımbızı yardımıyla da saç kökleri kolaylıkla toplanabilir.

  Petride kıl kökleri toplanması

 1. Toplanan saç kökleri, içerisinde Saline Serum adı verilen bir madde bulunan Petri adlı cam kaplarda toplanır.Toplama işlemi tamamlandıktan sonra, donör bölge iyice temizlenerek, bandajlanır. Operasyondan 3-4 gün sonra bandajlanan bölge doktor tarafından açılır.

 1. Donör bölgeden toplanan greftlerin zarar görmemesi için belli bir sıcaklıkta muhafaza edilmesi gereklidir. Ayrıca greftler tek tek ayrılarak, operasyona hazır hale getirilir. Ayıklama işleminde, çıkarılan saç kökleri, yağ ve dokulardan temizlenir. İçinde gazlı bez ve özel solüsyon bulunan cam kaplara yerleştirilir.

 1. Saç ekimi ortalama olarak 4-8 saat aralığında sürmektedir. Saç köklerinin toplanması ise ortalama 2-4 saat aralığındadır. Bu süreler göz önüne alındığında, saç köklerinin en az 8 saat kadar korunması gerektiği ortaya çıkar. Dünyada en çok kullanılan muhafaza yöntemi, Saline yöntemidir. Bu yönteme içinde tuz da bulunan özel bir solüsyon kullanılır.

 1. Doktor tarafından, saç ekimi için en uygun açıda ve yönde kanallar açılır. Bu işlem   sırasında hastanın acı eşiği durumuna göre lokal anestezi tekrarlanabilir. Saç kökleriiçin en ideal açı derecesi 30’dur. Ayrıca köklerin eğimi yüz bölgesine göre ayarlanır. Şakak bölgelerinde 45 derece ve tepe bölgelerinde 60 derece açı olacak şekilde saç ekimi yapılır. Arka bölümdeki kanallar ise ense bölgesine doğru açılır. Kanalın yönü, hastanın saçını hangi yöne doğru tarayacağına bağlı olarak belirlenir.

  saç ekimi

 1. Saç ekimi operasyonu yaklaşık olarak 1-2 saat aralığında sürmektedir. İşlem sonrasında ekim yapılan alan boş bırakılır. Herhangi bir baskı ya da darbeye maruz kalmamalıdır.

  Saç Ekimi öncesi sonrası fotoğrafar

     dr. ufuk alatekin 

  Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
  Dr. Ufuk Alatekin tarafından onaylanmıştır. 


Yayınlanma tarihi: 23/09/2019

-

Son Güncellenme: 22/10/2021

Başa Dön