Estetik Tedaviler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.


Özellikle 3-4 kadın bir araya geldiğinde olmazsa olmaz konularıdır estetik tedaviler.

Estetik denince herkesin mutlaka bir fikri vardır.

Peki ya estetik tedaviler hakkında şu ana kadar duyduğunuz, bildiğiniz her şey doğru değilse! Gelin estetik dünyasını yeniden keşfedelim;

1-"Botoks yılan zehridir": YANLIŞ

Doğrusu: Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen bir ilaçtır. Bu madde sinirlerden kaslara uyarının iletimini bloke ederek kasların gevşemesini sağlar. Zehir değil, nimet bile diyebiliriz hatta.
 

2. "Kepçe kulak ameliyatı sadece yetişkinlere uygulanır": YANLIŞ

Doğrusu: Kepçe kulaklar bir çok kişinin çocukluk kabusu olmuştur. Hele bu bir de ileri yaşlara taşınırsa, çok daha büyük sosyal ve psikolojik problemler ortaya çıkabiliyor. Kepçe kulak ameliyatları elbette 5-6 yaşından itibaren yapılabiliyor.

3. "Yağ transferinde hastalık kapma riski vardır": YANLIŞ

Doğrusu: Yağ transferi yani kişinin kendi vücudundan alınan yağın, yine kendi vücudunun başka bir yerine enjekte edilmesinden nasıl hastalık kapabilir ki? Her hastaya kendi yağı enjekte edildiğinden, dış etkenler (enfeksiyon vb) etkeni olmadıkçta hastalık kapma riski de doğal olarak yoktur.

4. "Liposuction ile zayıflamak sağlıklı değildir": YANLIŞ

Doğrusu: Genetik özellikler nedeniyle vücudun belirli bölgelerinde biriken ve şekil bozukluğuna neden olan fazla yağlardan Liposuction ile kurtulmak mümkündür. Bel bölgesine ya da kalçaya oturmuş yağlar insanı kilolu gösterir. Her ne kadar liposuction bir zayıflama yöntemi değilse de, bu bölgesel yağları aldırmak da ister istemez vücudu şekillendirmekle birlikte zayıflatacaktır da.

liposuction

5."Meme büyütme operasyonunda silikonun bir zaman sonra değişmesi gerekir": YANLIŞ

Doğrusu: Çok nadir olarak ilk bir sene içinde silikonun etrafındaki zar kalınlaşıp, kapsül dediğimiz sert yapıyı oluşturabilir. Böyle bir durumda silikon çıkarılır. Hemen yenisiyle değiştirilebileceği gibi vücut dinlendirilip, bir süre sonra yeni bir protez de konabilir. Sırf böyle bir ihtimal olabildiği için, bunu söylemek doğru olmaz ki! Protezlerin belli bir zaman sonra değişmesi gerekmiyor.

6- Meme Büyütme veya Küçültme Ameliyatı sonrası kadınlar bebek emziremez": YANLIŞ

Doğrusu: Silikonun meme dokusuyla herhangi bir teması yoktur. Silikon, memenin arkasına ya da meme kasının arkasına konulur. Böylece emzirme konusunda hastalar hiç bir sorun yaşamaz. Meme küçültülmesi sonrası kalan meme dokusunun meme başıyla olan bağlantısı ameliyat sırasında kesilmediği için de memenin süt verme fonksiyonu etkilenmez.

7. "Burun ameliyatındaki tamponlar metrelerce uzun olduğundan, çıkarılırken ağrılıdır, nefes problemi yaratır": YANLIŞ

Doğrusu: Genellikle günümüzde silikondan yapılmış hava yollu, yaprak tarzı tamponlar tercih ediliyor. Bu tamponların özelliği burundan çıkarılması çok kolay olması ve hastanın hiç ağrı duymaması. Bu tamponlar ayrıca ameliyat sonrası burun içi yapışıklık oluşmasını da engelliyor.
 

8. "Göz kapağı ameliyatları kişinin görme yetisinde sorun yaratabilir": YANLIŞ

Doğrusu: Yaşlanmanın etkisiyle göz kapağı düşebileceği gibi bazı kişiler kalıtımsal olarak da düşük göz kapaklı olabilir. Öyle ki bu durum kimi zaman kişinin görmesine zarar verebilecek boyutlara varabilir. Her yaş grubundan hastaya bu şikayetlerle operasyon yapılmaktadır. Göz kapağı ameliyatları, göze zarar vermenin aksine birçok hastada görülen ileri yaşa bağlı göz kapağı kaynaklı görme zorluğunun önlenmesi açısından çok faydalıdır.

göz kapağı estetiği

9. "Karın germe ve sezaryen doğum ile birlikte yapılabilir": YANLIŞ

Doğrusu: Bu iki operasyonun aynı anda yapılması uygun değildir. Karın bölgesinin kendini toparlaması ve son halini alması için bir süre beklemek gerekir. Bu nedenle sezaryen doğum ile aynı anda karın germe işlemi asla önerilmez, en az 6 ay beklemekte fayda vardır.

10. "Burun ameliyatından sonra burunda düşme olur": YANLIŞ

Doğrusu: Düşmenin diğer anlamı burun sırtında çökme olmasıdır.Burnu taşıyan septum (orta) kıkırdağından aşırı miktarda çıkarılmazsa ve burun sırtını taşıyan destek yapılar  yerinde tutulursa ; burun ameliyatından yıllar sonra bile düşme olmaz.


Yayınlanma tarihi: 09/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar