16 April 2020

Burun estetiğinde en çok sorulan sorular

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Burun estetiği deyince ne anladığımız çok önemli. Yüzü sadece burundan ibaret olarak değerlendirerek, kitabı bir buruna sahip olup çirkin görünmek mi? Yoksa yüzünüze giden burnu bu konuda uzman biriyle tespit ederek güzel görünmek mi? Bu konu son derece önemlidir. Burun estetiğinde en çok sorulan soruları Doç. Dr. Süleyman Taş yanıtlıyor:

Burun estetiği

1. Burun Estetiği nedir?

Burun estetiği ameliyatı dediğimiz septorinoplasti ameliyatı burnun nefes alma sorunlarını çözer iken dış görünüşün dedüzeltilmesini amaçlar. Septo burunun iç kısmını, rino burnun dış kısmını plasti ise şekil vermek demektir. Adından da anlaşılacağı gibi septorinoplasti ameliyatı burnun iç ve dış kısmının beraber şekillendirilmesini amaölayan bir ameliyattır.

2. Burun Estetiği Hangi Yaş Aralığında Yapılır?

Burun estetiği olmak isteyenlerin alt yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığı için 18 yaşın tamamen dolmuş olması gerekmektedir.

3. Burun Estetiği Hangi Aylarda Yapılır?

Kapalı Teknik burun estetiği ameliyatların da  en çok karşılaştığımız soru haline gelen havalar sıcakken yani yaz aylarında ameliyat olabilir miyiz? Sorusudur. Bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Kapalı Teknik sayesinde 4 mevsim ameliyat olabilirsiniz. 

4. Burun Estetiği Hangi Hastalar İçin Uygun Değildir?

Genel sağlık sorunları olan, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastalarda, bu sorunlar düzelmediğinden burun estetiği işlemi yapılmaz. Talep edilen işlem estetik bir işlem olduğu için ve insan hayatında elzem olmadığı için burun ameliyatı ve mevcut riskleri göz ardı edilerek ameliyatın mümkün kılınması mümkün değildir.  Burun çok kalın deri ve yağlı cildi olan, kıkırdakları zayıf hastalar alınacak sonuçların çok iyi olamayacağı konusunda önceden uyarılmalıdır.

5. Kalın Ve İnce deri Arasındaki Fark Nedir?

Burun ameliyatında kıkırdak ve kemik çatıyı şekillendirilmektedir. Burnun son şeklini belirleyen son faktör ise kişinin cilt ve cilt altı dokusunun kalınlığıdır. Bu yüzden kalın derili hastaların daha sabır gerektiren daha uzun bir döneme kendilerini adapte etmeleri gerekmektedir. Alttaki ufak pürüzleri de kalın deri iyi örter, ince deri ise her şeyi yansıtır. Dolayısı ile ikisininde kendisine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Ancak kalın derili hastalar ameliyat öncesi bir hazırlık gerektirir ki ameliyattan sonraki süreç çok daha kolay geçsin.

6.Burun Estetiği Ameliyatlarında Burun Kanatları Kesilmesi Nedir?

Burun ameliyatlarında burun kanatlarının kesilmesi her hasta için yapılması geren zorunlu bir müdahale değildir. Ancak burnun değerlendirmesini yaparken hastanın talepleri, kanatlarının kesilmesi gerektiği yönünde ise ve hastanın burnu yüzüne göre çok geniş veya yayvan ise hastanın istediği sonuç ile hastanın yüzüne yakışacak olan burnun kanatlarının kesilmesi gerektiği yönünde ise burun ameliyatı sırasında burnun kanatlarından kesiler yapılarak burnun daraltılması gerekmektedir.

7. Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşer Mi?

Burun estetiğinde en çok sorulan sorular arasında yer alan diğer soru da burun ucu düşer mi? Yer çekimine karşı her organın olduğu gibi burun ucu da aşağı gitme eylemindedir. Fakat yumuşak doku kıkırdak balansı iyi ayarlanır ise yer çekime karşı dayanması gereken doku miktarı iyi ayarlanır ise bu balans içerisindeki burun ucu düşmez.

 9. Burun Ameliyatı Sonrası Burun Şekli Ne Zaman Oturur?

Burun ameliyatı sonrası şeklin son halini alması yapılan işlemin detayına ve kişinin yapısal özelliklerine bağlıdır. Bu 2 aydan 2 yıla kadar uzanan bir dönemi kapsayabilmektedir. Burun estetiği olacak kişi ince derili ise yada sadece burun ucu cerrahisi yapıldı ise o zaman burnun son şeklini 2 ay içerisinde görülebilir. Ancak ameliyat olacak hasta kalın derili ise ve sadece burun ucu değil yüz kemikleriyle olan ilişkisi de düzeltildiyse ciddi bir eğrilik var ise o zaman son şekli alması 2 yılı bulabilmektedir.

10. Nefes Alma Sorunu Burun Ameliyatı ile Çözülür mü?

Her iki burun deliğini ayıran yamukluklar septoplasty ile düzeltilirken mekanik yolu kapatan sorunlarda düzeltilir ve konka dediğimiz havayı ısıtıp nemlendiren yapıların alerjik ve septum deviasyonu gibi durumlarda çok büyümesinden dolayı artık fayda yerine zarar vermeye başlaması bunların küçültülmesini gerektirmektedir. Burnun dışında sinüzit dediğimiz baş ağrısı ve burun akıntısı yapan durumların sinüs dediğimiz boşlukların temizlenmesi ile tedavisi mümkündür.

Kaynak: Taş Klinik

Burun Estetiği ile ilgili yazılar