İlgili Doktorlar
1135 Doktorun Tümünü Gör
Op. Dr. Mehmet Öztan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Selçuklu / Konya
ClinicExpert
Medikal Estetik
Şişli / İstanbul
Adem & Havva Klinik
Saç Ekimi
Şişli / İstanbul
Prof. Dr. Nazım Çerkeş
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Beşiktaş / İstanbul
Op. Dr. Nebil Bozdoğan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Çankaya / Ankara
Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi
Şişli / İstanbul
Op. Dr. Levent Aydar
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi
İzmit / Kocaeli
Doç. Dr. Andaç Aykan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Şişli / İstanbul
Hasta Yorumları
117 Deneyim Tümünü gör
İlgili Doktorlar
1135 Doktorun Tümünü Gör
Op. Dr. Mehmet Öztan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Selçuklu / Konya
ClinicExpert
Medikal Estetik
Şişli / İstanbul
Adem & Havva Klinik
Saç Ekimi
Şişli / İstanbul
Prof. Dr. Nazım Çerkeş
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Beşiktaş / İstanbul
Op. Dr. Nebil Bozdoğan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Çankaya / Ankara
Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi
Şişli / İstanbul
Op. Dr. Levent Aydar
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi
İzmit / Kocaeli
Doç. Dr. Andaç Aykan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Şişli / İstanbul

Burun Estetiği Nedir ?

Burun Estetiği Ameliyatı, burnun anatomisinde (yapısında) var olan bozuklukların giderilmesi yönünde yapılan, estetik kaygı ve/veya anomalilere (doğuştan gelen yapısal bozukluklara) bağlı gerçekleştirilen cerrahi işlemlerin bütününe verilen addır.

Podcast

Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gerçekleştirilecek ameliyatın yöntemi, burun estetiği ameliyatı için seçilen doktor, hastane, burun estetiği ameliyatının gerçekleştirileceği hastanenin bulunduğu il hatta ilçe gibi pek çok kriter burun estetiği fiyatlarını belirleyen faktörlerdir. 

Özel hastanede burun estetiği fiyatlarında ise büyük şehirler arasında en yüksek fiyat aralığına sahip şehir İstanbul'dur. İstanbul’da fiyatlar 7.000 TL’den başlar ve seçtiğiniz doktora, lokasyona, hastaneye göre 30.000 TL’ye kadar çıkabilir. Türkiye genelinde burun estetiği fiyatları özel kliniklerde 6.000 TL’den başlamaktadır.

Burun estetiği fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır, bunlara örnek olarak burun estetiği yaptırmak isteyen bir hastamıza Yeniben Soru&Cevap sayfasında, Prof. Dr. Nazım Çerkeş şöyle yanıt veriyor: “Burun estetiği ameliyat ücretleri sizde yapılacak girişimin zorluk derecesine ve süre olarak uzunluğuna bağlı olarak, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle hastayı yakından görmek ya da en azından fotoğraflarını görmek gerekir. Daha önce burun ameliyatı geçirdiniz mi? Nefes alma şikayetiniz var mı? Bunlar da ameliyat fiyatını belirleyen faktörlerdir.” 
Devlet hastanelerinde burun estetiği fiyatları Türkiye genelinde 2.000 TL ile 5.000 TL aralığında belirlenmiştir.

SGK kapsamını merak ediyorsanız da belirtelim, estetik amaçlı burun ameliyatları SGK kapsamında değildir. Ancak sağlık açısından bir soruna eşlik eden burun ameliyatları SGK tarafından karşılanır. 

Burun estetiği ameliyatının hangi teknikle yapılacağı; kişinin burun yapısı, cilt kalınlığı, gerçekleştirilecek ameliyatta burun içi müdahalenin kapsamı gibi unsurlara bağlı olarak belirlenir.

Açık ve kapalı olmak üzere 2 tip ameliyat tekniği vardır ancak kapalı ameliyat tipinde uygulanan delivery (getirme) ve non-delivery (getirmeme) adı verilen teknikler de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ameliyatlar; operasyonun şekli ve içeriğine bağlı olarak ortalama 1,5 - 4 saat aralığında, çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Planlanan operasyona bağlı olarak zaman zaman lokal anestezinin tercih edildiği durumlar da vardır.

           1- Kapalı burun estetiği ameliyatı:

Tüm kesi ve işlemler burnun içinde gerçekleşecek şekilde, burun açılmadan yapılır. Bu köklü uygulamanın en büyük avantajı ameliyat sonrası şişlik ve benzeri komplikasyonların daha hafif atlatılmasıdır. Bu teknik, 1900’lü yılların başına dayanan en eski tekniktir.

Kapalı burun estetiği ameliyatı, genel anestezi altında ortalama 1,5 - 4 saat aralığında sürer. Hastanede bir gece yatış sonrası kişinin taburcu olmasına olanak tanır.

Kapalı burun estetiği ameliyatı sonrası ilk hafta hafif ağrılar, morluk ve şişlikler görülmesi normaldir. Burun estetiği ameliyatından sonra görülen şişlik ve morluklar kişiden kişiye farklılık gösterir.

Her ne kadar seçilen ameliyat tekniği bu morluk ve şişlikler üzerinde etkili tek unsur olmasa da kapalı burun estetiği ameliyatı sonrası oluşan morluk ve şişlikler açık burun estetiği ameliyatına oranla daha hafiftir. 


           2- Açık burun estetiği ameliyatı:

Açık burun ameliyatı, burun derisinin ortadan kesilip her iki kanada doğru açılması ile yapılır ve ameliyatta, burun anatomisini oluşturan tüm yapıların görülerek hayata geçmesi sağlanır.

Açık burun ameliyatı, kapalı burun ameliyatlarına kıyasla çok daha kontrollü gerçekleştirilebilmektedir.

Günümüzde tampon uygulaması kullanılmayan burun ameliyatları da gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle burun ameliyatı sonrası buruna tampon konulup konulamayacağı ameliyatı yapan doktorun tercihindedir.

Burun estetiği ameliyatının nasıl yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız. 
1- Estetik amaçlı burun ameliyatı :

Burun şekline bağlı anatomik sorunları olan kişiler için bu ameliyat en doğru operasyondur. Bu anatomik sorunlar;

 • Hump yani “çıkıntılı burun sırtı” diğer bir deyişle “kemikli burun” yapısı
 • Burnun aşırı büyük ya da aşırı küçük yapıya sahip olması
 • Burun ucunun düşük ya da kalkık olması
 • Dar, geniş ya da asimetrik burun kanatları
 • Yanlara doğru genişleyen burun kemiği
 • Dar yapılı burun kemiği
 • Yüz aksını bozan, aksiyel deviasyon yani burnun bir tarafa doğru daha eğik görünüme sahip olması
 • Burun sırtının düşük ya da çıkık olması
 • Grek (Alın ile burun arasında kavisli geçiş olmaksızın devam eden burun tipi) burun sorunu. Ameliyat bu kavisin oluşturulması amacıyla yapılır.

   2- Sağlık amaçlı burun ameliyatı :

Burun yapısı bozulmuş ve yaşam kalitesi kötü etkilenen kişiler burun ameliyatı için doğru adaylardır. Bu sağlık sorunları;

 • “Burun eti büyümesi” yani “Konka Hipertrofisi”: Sağlıklı burun yapısı içinde bulunan ve toplamda 6 adet olan konkalar (burun etleri) zaman içinde aşırı büyüme gösterebilir. Bu sorun kalıcı bir sorundur ve sorunun çözümü için Burun Estetiği Ameliyatı gerekir.
 • Nazal mukozada (burun içi sümük dokusunda) yapışıklık
 • Nazal Valv (yani nefes alma sisteminde) meydana gelmiş bozukluklar
 • Septum deviasyonu (burun kemiği eğriliği)
 • Dar ya da kontrakte (kasılmış) yapıya sahip burun delikleri
Burun ameliyatları sonrasında estetik ve yaşam kalitesini etkileyen sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.

 • Kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Septumda (burun kemiğinde) delik oluşması,
 • Burun sırtının aşırı oyuntulu yapılmasına bağlı burun sırtında çökme,
 • Burun etlerinin aşırı derecede küçültülmesi ya da yeteri kadar küçültülmemesi durumunda burun kuruluğu,
 • Burun ucundan çok fazla kıkırdak çıkarılması durumunda burun kanatlarında çökme
 • Estetik olarak sonuçtan memnun olmama.
Burun estetiği olmak isteyenlerin, burun estetiği olanların yaptıkları yorumlar arasında en çok araştırdıkları şeylerden birisi burun estetiği sonrasında ağrı hissinin çok olup olmadığıdır. 

Burun estetiği ağrılı bir operasyon değildir. Estetik ameliyat sonrası bir hafta gibi bir süre içinde kişi normal hayatına dönebilir. Bu esnada oluşan hafif ağrılar ağrı kesicilerle giderilebilecek düzeydedir. 
Burun estetiği öncesi en çok endişe edilen konuların başında doğru hekim seçme aşaması gelir. günümüzde internet üzerinden cerrahlara ulaşabilir, yaptıkları estetik operasyonları inceleyebilir, haklarında yapılan yorumları takip ederek cerrahınızı seçebilirsiniz.

Burun estetiğin en zor aşamasından bir diğeri de yeni burun şekline karar vermektir. Ancak günümüzde bu endişe 3D simülasyon cihazı ve 3D Mask uygulamaları ile son bulmuştur. Ameliyat öncesi kişi nasıl bir buruna sahip olmak istediğini ya da ne tarz bir burnun yüzüne daha çok yakışacağını bu sayede görebilir. 3D Mask tekniği ile yüzünün öncesi ve sonrası maskelerinizi alabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası burnun doğal bir görünüme kavuşup kavuşmayacağı ve işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirip getiremeyeceği de endişe edilen konular arasındadır. 3D simülasyon cihazı ile yüze en uygun burun tasarımı yapılabildiği için geriye bir tek ameliyatın başarılı geçmesi kalıyor.

Burun ameliyatları sonrası iyileşme süreçleri de gelişen teknoloji sayesinde kısalmış ve zahmetsiz hale gelmiştir. Hassas teknoloji ve geliştirilen yeni teknikler yüzde morluk ya da şişlik oluşmasına engel olur.
Estetik burun ameliyatı sonrası kişilerin en çok yakındıkları ve sıkıntı duydukları konuların başında ödem ve şişlikler gelir. Burun estetiği olanların yorumlarında da bu konu sıkça paylaşılır. 

Tercih edilen ameliyat tekniği, kullanılan anestezi yöntemi ve tüm modern tıp uygulamalarına rağmen estetik burun ameliyatı sonrası şişlik olabilir.

Panik yapmayın, bu normal!

Estetik burun ameliyatı sonrası kişinin burun ve göz bölgesindeki şişlik 48 saatin sonunda en üst seviyeye ulaşır.

Kişiden kişiye farklılık gösteren şişlik düzeyi genellikle 1 haftanın sonunda azalır ancak tamamen ortadan kalkması 6-12 ay aralığında gerçekleşir. 

Bu şişlikler önce burun sırtında, sonra ortasında ve son olarak da burun ucu ve burun ile alnın birleşme noktasında azalarak yok olur.

Burun estetiği sonrası ödem ve şişlik için doktorların genel önerisi burun masajı ve sabretmektir. Burun estetiği sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için Yeniben Soru&Cevap  sayfasında ödem giderici krem olup olmadığını soran hastamıza;

Doç. Dr. Süleyman Taş: “İyileşme sürecinde beslenme önemli olmaktadır. Beslenmenize dikkat edip kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Ödemleri daha hızlı geçirmek için herhangi bir krem bulunmamaktadır.” diye yanıt verdi.

Op. Dr. Ekrem Keskin ise burun masajının önemini vurguluyor:  “Burun ameliyatı sonrasında 1.yıla kadar masaj yapmanızı öneriyoruz. Masaj dışından ödemlerin azalmasını sağlayacak başka bir metod yoktur.” 


Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan birisi de burun estetiği sonrası burun ucu düşmesidir.

Ameliyatının üzerinden 5 ay geçen ve burun estetiği sonrası burun ucu düşmesi olduğunu söyleyen bir hastanın Yeniben Soru-Cevap sayfasında sorduğu soruya  Doç. Dr. Süleyman Taş’ın yanıtı şöyledir: “Burun estetiğinde iyileşme süreci 1 yıl olmaktadır. Bu süreç tamamlanana kadar beklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Ameliyatınızı gerçekleştiren Doktorunuz ile görüşmenizi öneririz. Zamanla şişlikler indiği için burun ucu düşüklüğü hissetmiş olabilirsiniz.

“20 maddede burun estetiği sonrası şişlik ve iyileşme süreci” yazımızda burun estetiği sonrası iyileşme sürecini ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 21/10/2021

Hasta Yorumları

395 Hasta Yorumu

cok uzun süre arastirdiktan sonra sectigim yerden hic pisman degilim! yine olsa yine ClincExpert'i ve kesinlikle...

Devamını Oku

Burnum yüzüme oranla fazla büyük geliyordu, estetik için internetten araştırma yaptım ve Ahmet Kürşat hocaya...

Devamını Oku

Fotoğraflar

Videolar

Doktorlar

1135 Burun Estetiği Doktoru

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Pendik / İstanbul
2 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Yenimahalle / Ankara
0 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Muratpaşa / Antalya
45 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Şişli / İstanbul
69 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Şişli / İstanbul
129 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Beşiktaş / İstanbul
34 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Çankaya / Ankara
24 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Medikal Estetik

Şişli / İstanbul
2 Cevap Klinik
Profili Gör

Soru&Cevap

442 Burun Estetiği Soru&Cevapları