Hastane Tipi
Şehir

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır. Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır. Son güncelleme: 28 Mayıs 2020

Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Burun Estetiği (Septorinoplasti) Nedir ?

Burun Estetiği günümüzde en çok yapılan estetik operasyonlarından bir tanesidir. Burun Estetiği diye adlandırdığımız "Septorinoplasti" ameliyatı, burnun nefes alma sorunlarını çözerken, dış görüntüsünü de şekillendirilmesini amaçlar. "Septo", burnun iç kısmını, "Rino", burnun dış kısmını, "Plasti" ise plastik cerrahi branşına da adını veren "Plastica" kelimesinden gelir ve şekil vermek, form vermek demektir. Adından da anlaşılacağı gibi Burun Estetiği ameliyatı burnun iç ve dış kısmının beraber şekillendirmesini amaçlayan bir ameliyattır.


BURUN ESTETİĞİ YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (277 Deneyim) 

BURUN ESTETİĞİ DOKTORLARI (866 Doktor) 

BURUN ESTETİĞİ VİDEOLARI (12 Video) 

BURUN ESTETİĞİ DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 356 Soru&Cevap ) 


Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır ?

Burun estetiği fiyatı en çok sorulan soruların en başında yer almaktadır. Burun ameliyatı fiyatını etkileyen en büyük faktör burun deformelerine yapılacak müdahaleler olmaktadır. Detaylı bir fiziki muayene sonrasında sahip olduğunuz sorunlar ortaya konulabileceğinden kesin burun estetiği fiyatı muayene sonrası netleşmektedir. Fiyatı belirleyen diğer  unsurlar ise; 

-       Operasyonun yapılacağı hastane

-       Kullanılacak malzemeler

-       Anestezi süreci

-       Hastanede kalış süresi

-       Refakatçi ücreti

-       Ameliyat öncesi yapılan testler ve tahliller

-       Ameliyat öncesi ve sonrası hastanın takip ve tedavi için doktorun ayırması gerektiğini öngördüğü süre

Burun estetiği fiyatı en çok sorulan soru olmasına rağmen, ilk konuşulması gereken konu olmamaktadır. Ameliyata karar vermeden önce fiyattan ziyade ameliyatı yapacak doktor, hastane, kurduğu ekip, bu ameliyatı ne kadar sıklıkla yaptığı, bu işi ne kadar süredir yaptığı, sizin deformenize benzer hastalarından göstereceği öncesi ve sonrası sonuçlar ve alınabilecek sonucun tahmini, ameliyat sonrası ve öncesi size sunabileceği psikolojik destek ve kontrollerinizi aksatmadan gerçekleştirebilmesi daha çok önem arz etmelidir. 

Burun Ameliyatı fiyatları ve fiyatı oluşturan unsurlar hakkında bilgi almak için Burun Estetiği Fiyatları yazımıza göz atabilirsiniz. 


->Related Doctors<-

Burun Estetiği Öncesi 

Burun estetiği öncesi, hasta ile yapılan görüşmede hastanın istekleri ve şikayetleri dinlendikten sonra detaylı bir muayene yapılır. Bu esnada hastanın burnu hem estetik açıdan hem de nefes problemi açısından değerlendirilir.

Hastanın çekilen fotoğrafları ile detaylı bir yüz analizi yapılır ve yüzü ile uyumlu, doğal görünümü elde edilecek burun tespit edilir. Bu çalışmaya simülasyon çalışması da denmektedir. Bu sayede nasıl bir burun arzulandığı anlaşılır olmaktadır.

Ayrıca burun estetiği öncesi gerekli kan tahlilleri yapılarak, ameliyata engel olan bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Genel anestezi altında olacağı için hasta ve anestezi uzmanı görüşmesi gerçekleşir.  

Burun estetiği öncesi sonrası süreci ile ilgili bilgi almak için Burun Estetiği Öncesi Sonrası, Ünlüler ve Erkekler yazımıza tıklayabilirsiniz.

Burun Estetiği Süreci

Burun Ameliyatı yapılacak işlemlere bağlı olarak genel anestezi altında, 2-4 saat sürmektedir. Burun Ameliyatı için 2 farklı teknik bulunmaktadır. Biri “Kapalı Teknik” diğeri ise “Açık Teknik” tir. 

1.    Kapalı Teknik Burun Estetiği

Kapalı teknik burun ameliyatı burnun ortasındaki cildin kesilmediği, burun içindeki yumuşak dokuların açılmadığı ve kesi olmadığı için ciltte iz bırakmayan bir burun ameliyatı tekniğidir. Bu yüzden kapalı teknik burun estetiği, izsiz burun ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır. Sunduğu birçok avantaj ile günümüzde en çok tercih edilen burun estetik tekniğidir. Ayrıca, Kapalı teknikte burun ucundan geçen damarlar kesilmediğinden ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hızlı olmakta, burun çok daha az şişmekte ve oluşan şişlikler de daha hızlı geçmektedir.

Kapalı Atravmatik Rinoplasti ise kapalı tekniğe ek olarak atravmatik felsefesini katarak, doku hasarını en aza indirmek ve yaralanma veya travmaya yol açmamak demektir. Bu, tüm ameliyatlara uyarlanabilen bir cerrahi felsefesi olmaktadır.  

2.    Açık Teknik Burun Estetiği

Açık teknik ile yapılan ameliyatlarda burun ucu kesilir. Dokular kaldırılarak kemik ve kıkırdak dokulara istenilen şekil verilmektedir. Açık teknik ile yapılan ameliyatların iyileşme süreci daha uzundur. Sebebi, dokuların kaldırılması sırasında çoğunluk ile sinirlerin zarar görmesi ile şişlik, göz çevresinde kan toplanması, yanaklara inen morluklar vs. görülebilmektedir. Tüm bunlar iyileşme sürecinin daha uzun sürede tamamlanmasına etki eder. Özellikle üniversitelerde eğitim için açık tekniğin daha çok şeyi görülebilmesini sağladığı için tercih edilebilmektedir. 
 

Burun Estetiği Sonrası

Hasta ameliyat olduktan sonra ertesi gün doktor gözetiminde taburcu edilebilmektedir. Hastaya estetik müdahale yapılmışsa, hastanın burnu 1 hafta süre ile atele alınabilir, sadece nefes alma problemi nedeniyle ameliyat yapılmışsa 2 gün süre ile burun içine tampon konulabilir. 

Ameliyattan sonraki ilk 2 gün, normal yara iyileşme sürecinde olduğu gibi, burun bölgesindeki şişlik artar, atel bu şişliğin fazla olmasını önlemek için yapılmaktadır. Sonraki 5 gün içerisinde bu şişlik azalmaya başlayacaktır. O yüzden burun ateli 7 gün sonra alınabilir. 

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız.

Burunda kalan şişliklerin %80 i ameliyattan sonra 2-3 ay içerisinde yer çekimi ile paralel gitmektedir. Geri kalan şişliklerin %20 si ise 1 yıl içerisinde tamamen gidebilmektedir. Bu yüzden 2. Ay ve 1. Yıl kontrolleri yapmak faydalı olabilmektedir. Burun ameliyatı sonrası şeklin son halini alması yapılan işlemin detayına ve kişinin yapısal özelliklerine bağlıdır. Bu 2 aydan 2 yıla kadar uzanan bir dönemi kapsayabilmektedir.     

Ameliyat sonrası sonuçların görülme ve iyileşme süreci için Burun Estetiği Sonrası Şişlik, İyileşme Süreci yazımıza tıklayabilirsiniz.

Burun Ameliyatı geçirmiş gerçek kişilerin deneyimlerini okumak için Burun Estetiği Deneyimleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Burun Estetiği En Çok Sorulan Sorular

Burun Estetiği Hangi Hastalar İçin Uygun Değildir?

Genel sağlık sorunları olan, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastalarda, bu sorunlar düzelmediğinden burun estetiği işlemi yapılmaz. Talep edilen işlem estetik bir işlem olduğu için ve insan hayatında elzem olmadığı için burun ameliyatı ve mevcut riskleri göz ardı edilerek ameliyatın mümkün kılınması mümkün değildir.

Burun Estetiği Hangi Aylarda Yapılır?

Güncel teknolojik gelişmeler ve kullanılan yöntemlerin yardımıyla burun estetiği 4 mevsimde yapılabilmektedir. Kapalı teknik burun estetiğinde kesi olmayacağı için güneşe çıkınca ton farkı olmayacağı için yapılabilmektedir. Açık teknik burun estetiğinde kesi olacağı için yaz aylarında tercih edilmeyebilmektedir. 

Burun Estetiği Hangi Yaş Aralığında Yapılır?

Burun estetiği olmak isteyenlerin alt yaş sınırı kızlarda 16, erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığı için 17 yaşın tamamen dolmuş olması gerekmektedir.

Kalın ve İnce Deri Arasındaki Fark Nedir?

Burun ameliyatında kıkırdak ve kemik çatıyı şekillendirilmektedir. Burnun son şeklini belirleyen son faktör ise kişinin cilt ve cilt altı dokusunun kalınlığıdır. Bu yüzden kalın derili hastaları daha uzun bir döneme kendilerini uyarlamaları gerekmektedir. Alttaki ufak pürüzleri de kalın deri iyi örter, ince deri ise her şeyi yansıtır. Dolayısı ile ikisinin de kendisine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Ancak kalın derili hastalar ameliyat öncesi bir hazırlık gerektirir ki ameliyattan sonraki süreç çok daha kolay geçsin. 
Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından onaylanmıştır.