Kapalı Burun Estetiği Nedir? Avantajları Nelerdir?

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Kapalı Burun Estetiği Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada en çok yapılan operasyonlar arasında burun estetiği bulunmaktadır. Sosyal medyanın yaygınlaşması, ünlü kişilerin yaptıkları paylaşımlar kişilerin estetik operasyonlara olan ilgisinin artmasında bir neden olarak gösterebilir.

Kapalı burun estetiği

Kişiler burun estetiği olmaya karar vermesi ile araştırmaya başlarlar.

Birçok doktor araştırması, sosyal medya üzerinden fotoğraflara sıklıkla bakmak, çekilen fotoğraflar üzerinde oynamalar yapmak gibi faaliyetlerde bulunurlar.

Araştırma sonrasında açık ve kapalı teknik olarak iki farklı teknik ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sırasında yapılan işlemler ve iyileşme süreçleri farklılık gösteren bu iki teknik ile istenilen sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Açık teknik burun estetiği burun ucu kolumella dediğimiz yerden kesi yapılması ile dokuların kaldırılması, kemik ve kıkırdak dokuların şekillendirildiği ameliyatlardır. Kapalı teknik burun estetiğinde burun delikleri içerisinden kesiler yapılarak buruna şekil verilmektedir.

Sizlere bu yazımızda kapalı burun estetiği hakkında bilgi veriyor olacağız.

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Kapalı burun estetiği, özellikle 1960 yıllarından itibaren yoğunlukla kullanılmaya başlamış ve günümüzde birçok cerrah tarafından da tercih edilmektedir. Kapalı burun estetiği, her iki burun deliği içerisinden dışarıdan görünmeyen kesiler ile burun cildinin kaldırılması, kemik ve kıkırdak dokuya erişimi ile gerçekleşmektedir. Bu teknik ile yumuşak dokulara ve sinirlere zarar verme olasılığı oldukça düşüktür. Bu teknik ile başarı oranını etkileyen en önemli faktör ameliyatı gerçekleştiren Doktorun el becerisi, tecrübeleri ve başarısıdır. 

Dışarıdan görünen hiçbir kesinin olmaması kişilerin sosyal yaşantısında daha konforlu bir süreç yaşamalarına yardımcı olmaktadır.

Kapalı Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

Kapalı burun estetiğinin tercih edilmesindeki en büyük sebep burun ucunda veya dışarıdan görünen herhangi bir kesi olmamasıdır. Ameliyat olmaya karar veren kişilerin birçoğu çevresine ameliyat olduğunu söylemek istemezler. Ameliyatın izsiz olması kişiler için büyük bir avantajdır.
Kapalı burun estetiği ameliyatı ilk haftada yüzde oluşan şişlikler minimum olmaktadır, ameliyata bağlı olan morluklar neredeyse hiç oluşmamaktadır.

Kapalı burun estetiğinde burun içerisinden yapılan kesiler sayesinde dokular daha az hasar görmektedir. Ameliyat sonrasında iyileşme süreci diğer tekniklere göre daha kısa olmaktadır.
Kapalı burun estetiğinden sonra kişiler sosyal yaşantısına 8-10 gün içerinde dönebilmesi mümkündür.

Kapalı burun estetiği burun ucunda herhangi bir kesi olmadığı için her mevsim yapılabilmekte olması açısından oldukça avantajlıdır.

Kapalı burun estetiği yaz aylarında gerçekleştirildiği zaman 2-3 hafta sonra yara iyileşme süreci tamamlandığı için denize ve havuza girilebilmektedir.

Kapalı burun estetiğinde dokulara ve sinirlere daha az dokunulduğu için ameliyat sonrası uyuşukluk, hissizlik gibi sorunların yaşanma olasılığı daha azdır.


Yayınlanma tarihi: 08/04/2020

-

Son Güncellenme: 08/03/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar