Lazerle Dövme Sildirme Nasıl Gerçekleşir?

Dövme Sildirme

Bahar Özbal tarafından yazılmış, Dr. Şule Güçlü Şakrak tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Lazerle Dövme Sildirme Nasıl Gerçekleşir?

Zamanla istenmeyen dövmelerin cilt yüzeyinden lazer ışını yardımıyla silinmesi işlemine “lazerle dövme sildirme” denir. Uygulama hakkında ayrıntılı bilgiyi Dr. Şule Şakrak’a sorduk. Dr. Şule Şakrak Yeniben’e lazerle dövme sildirme uygulamasının detaylarını aktardı: 
Dr. Şule Şakrak dövme sildirme whatsapp butonu

Lazerle dövme sildirme uygulamasında; lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve deri altı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu yüzden bağışıklık sistemi ile ilgili sağlık sorunu olanlara bu uygulama önerilmez.

QSwitch Lazer, Picosure Lazer ve Picoway Lazer sistemleri dahil olmak üzere uygulanan lazerle dövme sildirmek işlemi; dövmenin boyutu, dövmenin renk/renkleri, dövmenin ne zaman yapıldığı gibi özelliklere bağlı olarak farklı tekniklerle gerçekleştirilir.

Lazerle Dövme Sildirme Nasıl Gerçekleşir?

lazerle dövme sildirmeLazerle dövme sildirme ortalama 4 ile 8 seans aralığında tamamlanabilen bir uygulamadır. Ama yapısına göre bu seans süresi artacaktır.

Seans Öncesinde Dikkat Edilecekler

dövme silme işlemiLazerle dövme sildirme seansı öncesi güneştan korunmaya dikkat edilmelidir. Kan sulandırıcı ve E vitamini gibi ilaçlar ise dövme sildirme işleminden bir gün önce bırakılmalıdır.  

Uygulama Sırası

dövme sildirme işlemiSildirme işlemi sırasında acı hissetmemek için anestezi kremi ile bölgesel uyuşma sağlanır. Uygulamaya daha sonrasında başlanır. Seanslar arasında bekleme süresi koyulmalıdır. Genellikle bu süre 4 ile 6 hafta arasında olabilir.

Küçük ve siyah boya ile yapılan dövmelerin lazer ile silinmesi çok daha kolaydır. büyük alanlı ve çok renkli olanlarda  seans sayısı artar hatta bazen tam olarak silinmesi gerçekleşemez. 

Ayrıca düşünülenin aksine yıllanmış dövmelerin silinmesinde daha iyi sonuç alınır. 

Lazerle Dövme Sildirme Sonrası İyileşme Süreci 

dövme sildirme seansları

  • Lazerle dövme sildirme çoklu seans ile gerçekleştirilir. Bir seansta tamamlanamayacağı için yeni seans planlanır. 

  • Silme işlemi yapılan bölgeye, seans sonrası değişik epitelizan kremler uygulanır. Bu kremleri doktorunuz belirleyecektir. Eğer çok büyük alanda dövme varsa lokal anestezi ile bölge uyuşturularak bu tedavi gerçekleşebilir.

  • Seanslar sonrasında uygulanan bölgede şişme, kabuklanma, kızarıklık, hassasiyet görülebilir. Geçici bir durumdur. Bol nemlendirici ve cildi destekleyen kremlerle takibii gerekir.Dokunun iyileşmesi beklenmelidir. İyileşme tamamlanmadan yeni seansa başlanması uygun değildir. 

  • Seansın gerçekleştiği alanın mutlaka güneşten korunması gerekmektedir. 


Yayınlanma tarihi: 09/06/2017

-

Son Güncellenme: 01/12/2021