Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası İyileşme

Göz Altı Işık Dolgusu

Bahar Özbal tarafından yazılmış, Dr. Sevgi Ekiyor tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası İyileşme

Göz altı ışık dolgusu, göz altı morluklarını iyileştirmek için sıkça kullanılan bir estetik uygulamadır. Kolay, ağrısız bir işlemdir ve hasta ışık dolgusu sonrasında hayatına sorunsuz devam edebilir.

Bu yazımızda göz altı ışık dolgusu işlemi sonrası hakkında bilinmesi gereken birkaç noktadan bahsedeceğiz. 

Göz altı ışık dolgusu işlemi uygulandıktan sonra, bölgeye en az 5 saat boyunca su değdirilmemelidir. Hatta mümkünse işlemin yapıldığı gün ve ertesi gün sıcak sudan uzak durulmalıdır. Bu iki günlük süreçte hasta duş almamalıdır. Çünkü sıcak ve nem yapılan işlemi olumsuz etkileyecektir. 

İşlem yapıldıktan sonraki üç gün boyunca yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Hastalara ekstra yastık ile sırt üstü yatmaları tavsiye edilir. Baş, vücuttan yüksekte tutulmalıdır. 

Dolgu yapılan alanın çevresine buz ile kompres yapılmalıdır. Ancak bu yapılırken dikkatli olunmalı, direkt dolgu bölgesine buz değdirmekten kaçınılmalıdır. 

Gözler ovuşturulmaktan kaçınılmalıdır.

Aşırı yüz mimiklerinden kaçınılmalıdır. Özellikle ilk birkaç gün aşırı gülmemeye dikkat edilmelidir. Çünkü bu durum, ışık dolgusunun etki süresini olumsuz etkiler.

Makyaj yapmak birkaç günlüğüne rafa kaldırılmalıdır. Özellikle göz altı kapatıcısı gibi ürünlerin göz altı bölgesine uygulanması ilk bir hafta önerilmemektedir. Bunun yanı sıra, doktorun tavsiye ettiği kremler ve çeşitli medikal ürünler dışında herhangi bir ürün kullanılmamalıdır.

İşlem yapıldıktan bir hafta süre için spor faaliyetlerine ara verilmelidir.

Kanama riskine karşı, ışık dolgusu yapılmadan önce ve sonra, kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalı ve kan sulandırıcı gıdalar tüketilmemelidir. 

Çok nadir de olsa bazı kişilerde göz altı ışık dolgusu sonrası şişlik ya da ağrı olabilir bu durumda mutlaka doktorunuz bilgilendirilmelidir. 


Yayınlanma tarihi: 27/10/2020

-

Son Güncellenme: 05/03/2021

Göz Altı Işık Dolgusu ile ilgili yazılar