Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz Altı Işık Dolgusu

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Uzm. Dr. Nihal Koç tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu, deri altına değil, kemik üstüne uygulanan bir yöntemdir. Bu yönüyle göz altı ışık dolgusu diğer estetik uygulamalarına göre farklılık gösterir. .

göz altı ışık dolgusu uygulamasıGöz altı ışık dolgusu işlemi yapılırken, aşağıdaki aşamalar takip edilir: 

1. Dolgu işlemi sırasında, ışık dolgusu yani Hyaluronik asit yavaş bir şekilde uygulanır. Dolgu işlemi öncesinde kişiye lokal anestezi yapılır.

Böylece uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Dr. Nihal Koç göz altı ışık dolgusu whatsapp butonu

2. Dolgu işlemi sırasında, kullanılacak olan dolgu malzemesi, hastanın gözü önünde açılır. Böylece steril ortamda, steril işlem yapıldığı hasta tarafından gözlemlenmiş olacaktır.

göz altı ışık dolgusu nasıl yapılır

3. Göz altı ışık dolgusunda özel bir kanül yardımıyla, göz kapağının hemen altındaki bölgeye, dolgu maddesi yani hyaluronik asit aktarılır.

Bu kanül sivri olmayan özel bir yapıya sahiptir. Böylece uygulama sonrasında göz altı bölgesinde herhangi bir morluk ya da ödem riski oluşmaz.

4. Hyaluronik maddesi asidik özelliklere sahip bir maddedir ve zamanla erir. Herhangi bir sorun olması durumunda, Hyaluronidaz maddesi ile eritilebilir.

Hyaluronik madde seçimi, gözaltına uygun olacak şekilde yapılır, ince yapılı dolgular en çok tercih edilen ve herhangi yan etkisi olmayan dolgu malzemeleridir.
göz altları
5. Bazı kişilerde, sağ ve sol göz kapağı altı bölgelerinde fark olabilir. Dolgu işlemi sırasında doktor, bu farkları gözeterek, sağ ve sol göz altı bölgelerinde farklı miktarda dolgu maddesi kullanır.

Dolgu tamamlandıktan sonra, enjektörde kalan az miktar dolgu malzemesi, rötuş işlemleri için kullanılır. 
göz altı ışık dolgusu öncesi sonrası

6. Dolgu işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika aralığında tamamlanır. İşlem sırasında dolgu etkisi kendisini hemen gösterir. Gözaltı morluklarında belirgin bir aydınlanma olur.

Ancak yapılan işlemin etkileri tam olarak, zaman içerisinde kendisini gösterecektir. İşlemin hemen ardından göz altı çevresinde hafif kızarıklıklar meydana gelebilir.

Ancak bu kızarıklıklar 4-5 saat gibi bir sürede tamamen kaybolur. İşlemin olumlu sonuçları yaklaşık olarak 1-1,5 yıl kadar devam eder. 


Yayınlanma tarihi: 19/09/2019

-

Son Güncellenme: 17/06/2022

Başa Dön