“Evde Kal Hareketsiz Kalma” çağrısına kulak verelim!

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.


Koronavirüs’ten korunmak için hem 65 yaş üstü yaşlılarımız hem de diğer yaş grupları evinde kalıyor. Bu durum hepimiz için birtakım zorluklar içeriyor.

Özellikle hareketsizliğin bize uzun vadede sıkıntılı sonuçlar doğuracağı açık. Bu olumsuz sonuca varmadan önce hemen bir önlem alıp ufak hareketler ve motivasyonla “Evde Kal Hareketsiz Kalma” çağrısına kulak verelim ve uzmanlarımzın önerilerini dinleyelim.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Koronavirüs nedeniyle başlatılan “Evde Kal” çağrısına destek verdiklerini sosyal medya hesaplarından "#EvdeKalHareketsizKalma" şeklinde bir video ile paylaştı ve herkesi harekete davet etti.

65 yaş üstü için önerilen hareketler 

VM Medical Park Bursa Hastanesi Başhekimi-Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Murat Saylık özellikle 65 yaş üstü bireylerin evde kalma süreçlerinde hareketsizlik nedeniyle daha sonra çok büyük sorunlarla karşılabileceğiniz vurgulayarak şöyle diyor:

“Evde kaldığımız bu günlerde, hem hareket etmiyor, hem de her zamankinden biraz daha fazla besin tüketiyoruz. Hareket azlığı, kalp ve damar hastalık riskinin artışına, özellikle derin ven trombozu denilen bacak damar tıkanıklığına, düşme riskinin artmasına, depresyona, nefes darlığına ve unutkanlığa sebep olur. Hareketsizlik kas kaybına yol açar. Kas kaybı yaşlılarımız için en büyük sağlık risklerinden biridir.” (Türkiye Gazetesi, 31.03.2020)

65 yaş üstü yaşlılar için evde yapılabilecek, esneklik denge ve koordinasyon egzersizleri mümkün. Yine kendini iyi hisseden yaşlılarımız için aerobik egzersizleri de yapılabilir. Haftada 3-4 gün 20-40 dakika arası ev içi hareketler sağlık için faydalı olabilir. 

Dr. Saylık ağır kalp hastaları ve yüksek tansiyonu olan kişiler için ise egzersizlerden uzak durulması gerektiğini de vurgulamayı ihmal etmiyor.

Peki ya gençler?

Kendini daha çok yemek yapmaya, mutfak uğraşlarına veren ve yaptıklarını sosyal medyada paylaştıktan sonra afiyetle yiyen kişiler için durum nasıl?

Yaşanılan durum, içinde barındırdığı belirsizlik ve sıkıntı bizi mutfağa yöneltmiş olabilir.
Ama buna bir dur demek ya da en azından aldığımız kalorilerin vücudumuzda depolanmasını önlemek amaçlı harekete geçmek gerekiyor.

Sosyal medyada, ünlü spor salonlarının eğitmenleri bu duruma öncü olarak kendi egzersiz programlarını başlattı bile. Onları takip ederek kendinize haftalık bir program oluşturmanız mümkün. Böylece bilinçsizce yapılan sporun önüne de geçmiş olursunuz.

Belediyeler evde spor konusunda öncü

Çoğu belediye de sosyal medya hesaplarından "evde kal" çağrısına uyan vatandaşları için spor aktiviteleri içeren videoları paylaşmayı sürdürüyor.

İBB ve Spor İstanbul'un @istanbulbuyuksehirbld, @ibbsporistanbul instagram ve sosyal medya hesaplarından bu amaçla paylaşılan canlı videolar 100 bin kişi tarafından izlendi.

 

Kadıköy Belediyesi de kültür, sağlık, eğitim hizmetlerini gün içerisinde belediyenin instagram hesabı üzerinden yaptığı yayınlarla sürdürüyor. (Anadolu Ajansı, 27.03.2020)

Bazı spor markaları evde spor yapmayı destekliyor

Yine bu duruma hassasiyet gösteren spor markaları da oldu. Örneğin Nike geçtiğimiz günlerde Koronavirüs salgınında evde kalmanın önemini vurgulayarak spor severlere evlerinde yapabilecekleri egzersiz programlarını sağlayacak uygulamayı ücretsiz bir şekilde kullanıma açtı.

Bu uygulamada Sue Bird, Tiger Woods ve Serena Williams gibi ünlü sporcular da spor severlere önerilerde bulunuyor. (Campaign Türkiye, 26.03.2020)

Evde kullanabileceğiniz spor aplikasyonları neler?

Evde kaldığımız şu günlerde spor faaliyetlerimiz için kullanabileceğimiz telefon uygulamaları elbette Nike ile sınırlı değil. Hürriyet Gazetesi bu konuda bir liste hazırladı ve okuyucularıyla “Evde kullanılabilecek en kolay 7 egzersiz aplikasyonu” başlığında bu listeyi paylaştı.

Sworkit, Body Boss, CrunchLive, Fit30, Gymaholic, Seven – 7 Minute Workout, Fitness Builder gibi aplikasyonları anlatan haberde ileri spor yapanlara ve daha amatör olanlara farklı egzersiz programları sunuluyor. (Hürriyet, 27.03.2020)

Biz de tüm bu imkanları değerlendirip evde kalınan bu süreci lehimize çevirmek için harekete devam diyoruz.


Yayınlanma tarihi: 31/03/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar