Ve alkışlarınızla Dünya Zoom Güzeli geliyor!

Gülben Şaş tarafından yazılmıştır.


“Yazımıza hoş geldiniz Zoom Güzeli Hanım.”

“Hoş buldum, sevgiler.”

“Bize bu ünvanı nasıl kazandığınızdan bahseder misiniz?”

“Tabii. Diğer adaylara hava atmak beni de mutlu eder.

Öncelikle Zoom gibi uygulamalara, bize ev güzelliğimizi herkesle paylaşma şansı verdikleri için teşekkür ederek başlamak isterim. Sık sık arkadaşlarımla görüşüyorum. Herhalde onlar da iyidir, kendimi izlemekten bazen takip edemiyorum açıkçası. Fakat ben de güzelim gerçekten.”

“Şu anda da mı kendinizi izliyorsunuz?”

“Evet.”

“Anladım. Devam edin isterseniz.”

“İsterim.

Bu güzelliğin sırrı arındırılmış ve doğru nemlendirilmiş bir ciltle başlıyor. Herkesin gece yatmadan önce veya sabah uyandığında yüz temizliği ve krem rutini olmalı. Günlük olarak köpük, haftada bir kez peeling etkili bir temizleyici kullanabilirler. Ben Sephora beyaz killi temizleyicisine bayılıyorum. Cildi matlaştırma etkisi olduğu için kamera görüntünüzdeki gereksiz parlamaların ve yağlanmaların da önüne geçiyor. 

Zoom makyajımızdan 15-20 dakika önce de yine matlaştırıcı etkili bir kreme 1 damla C vitamini serumu ekleyerek cildinize masajla uygulayın. En güzel ton ve dokunun sırrı bu. Daha sonra kamerada görüneceğimizi düşünerek açık renkleri az, koyu renkleri daha belirgin tutuyoruz. Fondöten falan kullanmıyoruz! Makyaj çıplak cildimizde olacak. Göz altlarımıza normalden az bir kapatıcı veya aydınlatıcıyı -mümkünse hafif nemli bir süngerle- sürüyoruz. Süngerde kalan miktarı hafif dokunuşlarla burun kemiğinizin ortasından kaşlarınızın ortasına doğru uygulayın.

Burası kamerada ortaya çıkacak yer, yüzünüzün tam ortası. İnce dokunuşlarla aydınlanan bölge daha önce görünür ve muhtemel asimetrileri de gizler. 

Allık rengi olarak her zamankinden daha yoğun bir uygulama yapabilirsiniz veya kırmızıya yakın tonları tercih edebilirsiniz. Burada en önemli sırlarımdan birini paylaşayım. Allığı göz kenarlarımdan çene kemiğimin boşluğuna doğru çıkarak yüzümün en yüksek noktalarına sürdükten sonra fırçada kalanı kaş altına, göz çukurumun üst kemiğine uyguluyorum. Bu gözleri belirginleştirerek mutlu bir görüntü veriyor, Güneş’te tatlı tatlı yanmış gibi.Burada son olarak simli veya likit highlighter kullanıyoruz. Altın tonlarını öneriyorum, gümüş rengi yansımalar cildinizi daha soğuk ve hasta gösterir. Çok az bir miktarı minik bir fırça veya pamuklu çubukla gözle burun arasında kalan çukurlara ve burnumuzun ucundaki en yüksek noktaya uyguluyoruz. Biraz da çenenizin ve üst dudak çukurunuzun üzerine uygulayabilirsiniz. Yüzünüzün odak noktalarını böyle çiziyorsunuz. Bu da benim sanatım.

Bir de dudak kalemi… Dudak kaleminin hakkı yeniyor, ben çok üzülüyorum. Kendi dudak renginizden bir ton koyu bir kalemi dudağınızın dışında kalan gizli sınırı takip ederek sürün. Dudağınızın cildinizle birleştiği yerde aslında, yani böyle söyleyeceğim ama, esnetme payı var. Orayı da dudağınıza katarsanız, göreceksiniz ki sizin de dudaklarınız belirgin.

Burada sır aynı kalemi dudağın üstüne de uygulamak ve lipbalm da sürdükten sonra parmağınızla rengi yedirerek dağıtmak… Mat bir kırmızı rujdan parmak ucunuza alıp bunu da aynı şekilde uygulayabilirsiniz. 

Saçlarınızı da sıkı sıkı geriye toplamayın, bırakın biraz. Yüzünüzün etrafını çerçevelesin. Sıkıntı mı bastı? O zaman yandan ayırarak veya perçem bırakarak gevşekçe toplayın.

İşin son sırrı da ışık ve kamera açısı… Kamera göz hizanıza yakın olmalı ve mümkünse yüzünüz tam karşıdan ışık almalı. Böylece ince çizgileriniz görünmez, yüzünüzdeki kıvrımların gölgesi düşmez. Bu televizyon dünyasında da kamera makyajının parçasıdır. 

Bu makyajın diğer adı da “yok canım, bi allık sürdüm geldim” benim için. Aynen böyle söyleyebilirsiniz, çünkü kim inkar edebilir? Bir kendinize bakar mısınız? Ben bakıyorum mesela, çok haklıyım.”

“Çok teşekkür ediyoruz Zoom Güzeli’ne sırlarını bizimle paylaştığı için.”

“Bitti mi şu anda?”

“Evet, bütün sırlarınızı aldık. Yazımızı bitireceğiz.”

“Ama şimdi herkes bu makyajı yaparsa, ben nasıl Dünya Zoom Güzeli olacağım?”

“Olamayacaksınız artık tek başınıza. Aynı Zoom aramasındaki kadınlar sizin kadar güzel olacak. Buydu amacımız. Çok teşekkür ederiz.”

“Ama bir sani…”


Yayınlanma tarihi: 05/05/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar