COVID-19 (Koronavirüs) salgını sırasında doktorlarımız neler paylaşıyor?


Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.

Koronavirüs salgını (diğer adıyla COVID-19) günlük yaşamımızın her yönünü enfekte etti: Okulları ve ofisleri kapattı; seyahat planlarını iptal etti. Şimdi de neredeyse her sohbetimizi o yönlendiriyor. 

Bilgi birikimi ve deneyimlerine güvendiğimiz sosyal medyada takip ettiğimiz plastik cerrahlar, kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahları ve dermatologların çoğu sosyal medya hesaplarında, evde güvende kalma ve virüsten korunma yolları temalı paylaşımlar yapıyor.

Sosyal medya, Koronavirüs ile ilişkili riskler ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi almak için müthiş bir platforma dönüştü. Konuyla ilgili canlı yayınlar, faydalı videolar ve paylaşımlar takip etmesi çok kolay hale geldi.


Biz de sizin için bu faydalı paylaşımları derledik:

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Tahsin Görgülü, sosyal medya hesabında günlük hayatta Koronavirüsten korunmanın basit yollarını bir video ile paylaştı. Maske, eldiven, dezenfektan kullanımının doğru yollarını anlattı:

"Kart kullanımı ile el temasını azaltabilirsiniz"

“Gün içerisinde bir yere dokunmanız gerekiyorsa, (herhangi bir buton ya da asansör düğmesi olabilir) bir kart kullanabilirsiniz ve sonra bu kartı atabilirsiniz. Böylece el teması kesilmiş olur. Diğer bir yöntem ise kapı kollarını açarken peçeteyi dezenfektan ile kullanmak. Böylece kapı kollarını da temizlemiş olursunuz. Bu yöntemle kendinizi de korumuş oluyorsunuz.”

Eldiven, virüsten korunma konusunda işe yarıyor mu?

Eldiven konusu sıkça karşımıza çıkan bir konu oldu. Eldiven takalım mı yoksa eldivenin yanlış kullanımı daha büyük sorunlara yol açar mı?

Doç. Dr. Tahsin Görgülü, bu konuya da değiniyor:

“Kimisi eldiveni takıyor ve markete gidiyor her şeyi bununla alıyor sonra arabasının kapısını eldivenle açıyor ve eve bile bununla gidiyor, bu şekilde marketteki florayı eve taşımış oluyor. Eldiveni belli bir alanda taktıktan sonra mutlaka çıkarıp atmanız gerekir.”

Maske kullanımı virüs için etkili mi? 

Diğer bir önemli konu ise maske kullanımı. Ya da hangi maskenin kullanılması gerektiği.

Çoğu maskenin bizi korumadığını artık biliyoruz. Doç. Dr. Tahsin Görgülü, N95 maskelerinden elimizde olmasa bile diğer maskelerin kullanımının faydalı olabileceğine değiniyor. Çünkü bu maskeler sayesinde istemsiz el hareketlerimizi (elimizi ağzımıza, burumuza götürmemizi) önlemiş oluyoruz.

Peki maske nasıl takılmalıdır?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu da sosyal medya hesabında doğru maske nasıl takılır üzerine bir video paylaştı. 

"Maskeyi yanlış takmak sizin koruyucu değil, bulaştırıcı etki yapar. Birincisi elimizi dezenfaktanla siliyoruz ve maskemizin ön yüzüne hiç dokunmadan maskeyi takıyoruz. Çıkartırken de ön yüzüne asla dokunmuyoruz, elimizi yine dezanfektanla yıkıyoruz."

Estetik cerrahlar uygulamalarını erteledi

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Tamer Şakrak ise Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan “Estetik cerrahları uyarıyor! Sadece cerrahi değil, cerrahi olmayan estetik işlemleri de erteleyin” haberini vurgulayarak sosyal medya paylaşımında takipçilerine “Daha güzel olmak hakkınız elbet. Ama sonra.” mesajını veriyor.

 

Obezite ve Koronavirüs ilişkisi 

Yine kendi uzmanlık alanı ile ilişkilendirerek Korona virüs hakkında bilgi veren doktorlarımızdan birisi de obezite cerrahisi uzmanı Genel Cerrah Prof. Dr. Ahmet Türkçapar.

Türkçapar sosyal medya üzerinden Kreatif Direktör Berk Özler ile birlikte canlı yayında Koronavirüs ve obezite ilişkisi üzerine takipçilerine bilgi verdi.

Genel Cerrahi Uzmanı Doç Dr. Hasan Erdem de obezite ameliyatı geçirmiş hastalarına ve takipçilerine Koronavirüs ile alakalı bilgilendirme yaptı: 




"Bu günlerde özellikle obezite ameliyatları geçirmiş hastalarımızdan Koronavirüs ile alakalı birçok soru alıyorum. Bu yüzden ben de onlar için bir bilgi vermek istedim. Onların endişlerini anlıyorum ama onlar için özellikle kaygılanacak bir durum yok. Hastalarımızın bu virüse yakalanma riskleri, herhangi bir insanın bu virüsü kapma riski ile aynı. Biz her zaman gerektiği gibi virüse karşı önlemlerimizi almaya devam edelim."

Sosyal izolasyon önemli 

“Evinde Kal” sloganını ön plana çıkararak evinde kaldığını ve ailesiyle vakit geçirdiğini sosyal medya hesabında paylaşan plastik cerrahlarımız da var. Op. Dr. Soner Tezcan kızı Pera ile birlikte takipçilerine sosyal izolasyonun önemini belirten bir paylaşım yaptı:

“Bu kötü süreçte sosyal izolasyona dikkat ederek sevdiklerimizle güzel vakit geçirmek, hijyenimize dikkat etmek adına sağlıklı beslenmek ve sağlıklı adımlar atmak için herkes evinde kalsın diyoruz.”


Yine Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahı Op. Dr. Ahmet Altıntaş da sosyal medya hesabında evinden mecburen çıkmak zorunda olanlara yönelik bir paylaşımda bulundu: "Mecburen evden çıkmanız gerekiyor ise mutlaka sosyal mesafemizi (3 adım) koruyalım, hijyen önerilerini dikkatle uygulayalım"

Gençler de risk altında mı?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Ağız Yüz Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Köksal Yuca ise CNN Türk’te katıldığı programda Koronavirüs’ün özellikle gençlere yönelik riskleri konusunda izleyicilerini bilgilendirdi ve sokakta dolaşan gençleri bir kez daha uyardı: “Gençlere bir şey olmuyor diye bir durum yok, özellikle gençlerde %20 oranında koku alma bozuklukları ve tat alma bozuklukları saptanmış. Bu hastalığı geçirmiş yani atlatmış olan hastalarda akciğer etkilenmişse, eskisi gibi olmayacak, biz sadece ölümden söz etmiyoruz. Muhtemel hasarlar da söz konusu.”

Ya hamileler?

Genital estetik alanında uzman doktorlarımızdan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert ise kendi alanında çok önemli bir paylaşımda bulunarak Koronavirüs ve gebelik ile bilinmesi gerekenleri bir “post”ta paylaştı.

Paylaşımında anneden bebeğe Korona virüsün geçtiğine dair henüz bir kanıt olmadığına ve gebelerin bu virüse daha duyarlı olduğuna dair bir bulgunun da henüz ortaya çıkmadığına değindi.

Umudumuzu yitirmeyelim!


Hastanede görevinin başında olan dermatologlarımızdan Uzman Dr. Zahide Eriş Eken ise sosyal medya paylaşımında takipçilerine maskeli bir fotoğrafıyla, zorunda olmayanların evde kalmasının önemini vurguladı. Her şeyin geçeceğini ve fotoğraflarda kalacağını bildirerek umut dolu bir paylaşımda bulundu.


Yayınlanma tarihi: 26/03/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Başa Dön