Botoks Koltuk Altı Aşırı Terlemesine (Hiperhidroz) Çözüm Mü?

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.

Botoks Koltuk Altı Aşırı Terlemesine (Hiperhidroz) Çözüm mü?

Koltuk altı terlemesi başladığında 25 yaşındaki yeniben.com üyesi Zeynepp83, stresli bir sunumun tam ortasındaydı..
Koltuk altı terlemesine botoks çözümü
Bluzu giderek sırılsıklam olmuştu ve sonunda kollarını kaldıramaz hale geldi. “Sırılsıklamdım.” diye özetliyor Zeynepp83 ve ekliyor: “Sunum bittiğinde kendi kendime bu iş artık böyle gitmez, hemen bir doktora başvurmalıyım.” 

Zeynepp83’in koltuk altı aşırı terleme sorunu henüz genç yaşlarında başladı. “Problemin farkındasınız, şık ve iyi elbiseler giymek isteyip de giyememek çok sinir  bozucu ve üzücü. Ödünç kıyafet de alamıyorsun, çünkü onları mahvedebileceğinden korkuyorsunuz.”   

Yıllarca bu kabusu yaşadıktan sonra Zeynepp83 sonunda bir doktora gitti. Doktor koltuk altı aşırı terlemesi yani hiperhidroz teşhisi koydu ve botoks yaptırması için onu bir kliniğe yönlendirdi.
Dr. Zeynep Cingü Meriç
Hiperhidroza aşırı aktif ter bezleri neden oluyor. Botoks ise (ki Zeynepp83 hayatımı değiştiren uygulama diye tanımlıyor) ter bezlerine giden sinir sinyallerini durduruyor. 

Zeynepp83, botokstan sonra istediği her şeyi giyebildiğini ve terlediğinde ceketini çıkarmaktan artık hiç korkmadığını söylüyor. “Bu durum beni çok rahatlattı adeta özgürleştirdi. Tamamen yeni bir bakış açısıyla alışveriş yaptım. Artık sınırlarım yok.”

Botoksu Daha Çok Kimler Tercih Ediyor?

Aşırı terleme tedavisi için koltuk altı botoksu yaptıranlar, yani yılda bir veya iki kez terleme tedavisi görenler, Zeynepp83 gibi sadece çalışan kadınlar değil.  
Dermatologlar, özellikle stres altındayken bluzları terle lekelendiğini söyleyen genç kızların kliniklerine akın ettiğini söylüyor. “Özellikle etrafta erkekler varken ya da sınav sırasında bu durum çok utanç verici olabiliyor.

koltuk altı botoksu
Kimisinin ise aklına “Botoks güvenli mi?” sorusu takılıyor. Evet, güvenli. Yan etkisi yok. Eğer hasta memnun kalmazsa zaten zamanla botoks yok oluyor. Tamamen güvenli.”

Videoda, koltuk altı aşırı terlemesi için botoks uygulamasını görebilirsiniz: 
Uzm. Dr. Zahide Eriş whatsapp butonuErkekler de (yeniben.com üyesi Emre23 gibi) botoksun terletmeme avantajından bahsediyor. “Artık renkli gömlekler giymeye başladım ve yemek tabağı büyüklüğünde ter lekelerim insanlara fışkıracak diye Tyrannosaurus Rex dinazoru gibi dirseklerimi kaldıramama sorunum çözülmüş oldu. Buna çok sevindim.”
Dr. Ufuk Alatekin

Emre23 botoksun acı vermemesinden mutluluk duymasına rağmen uygulamanın fiyatını biraz yüksek buluyor. Yine de fiyatı 800TL civarında olan Botoks’un bu fiyata değdiğini savunuyor.

Botoks’tan sonra kız arkadaşım farklı bir insan olduğumu söylüyor. Daha az huzursuz ve kendinden emin.”


Yayınlanma tarihi: 09/06/2017

-

Son Güncellenme: 25/05/2022

Başa Dön